Naslovnica SPEKTAR Specijalci prethodnica NATO u Ukrajini: „Fajnenšel Tajms“ o tajnim dokumentima Pentagona

Specijalci prethodnica NATO u Ukrajini: „Fajnenšel Tajms“ o tajnim dokumentima Pentagona

Reči francuskog predsednika Emanuela Makrona da NATO trupe treba da budu upućene u Ukrajinu i da se mora „učiniti sve što je potrebno da Rusija ne pobedi u ovom ratu“, digle su svet na noge zbog stravične mogućnosti direktnog sukoba Alijanse i Rusije.

Mada se više članica Alijanse – SAD, Velika Britanija, Nemačka, Španija, Italija, Mađarska, Bugarska, Poljska, Češka, Grčka, Hrvatska – izjasnilo da ne planira slanje trupa u Ukrajinu, alarm ne prestaje da zvoni.

Dok Makron podseća da je „sve moguće, ako je korisno za ostvarenje našeg cilja“, zapadni mediji, ali i zvaničnici iz Moskve i Kijeva, saglasni su da su specijalci NATO – već u Ukrajini.

Britanski „Fajnenšel tajms“, koji se poziva na neimenovanog visokog odbrambenog evropskog zvaničnika, navodi da je „nezvanično prisustvo zapadnih specijalnih snaga u Ukrajini opštepoznato“ i objašnjava da je Makronova izjava o slanju trupa „pokušaj pritiska na Rusiju“.

List podseća da je Rusija u više navrata prijavljivala napade protiv „stranih plaćenika“ koji se bore u Ukrajini. Prošlog meseca, Ministarstvo odbrane Rusije preciziralo je da je u raketnom napadu „ubilo više od 60 stranih boraca, većinom Francuza“.

[adsenseyu1]

I šef lokalne ukrajinske administracije je kasnije potvrdio da su dvoje mrtvih i troje ranjenih francuski „dobrovoljci“. Francuska je, međutim, potom negirala prisustvo svojih vojnika u Ukrajini, iako je ministar odbrane priznao da se neki njeni državljani bore u kijevskoj vojsci kao „dobrovoljci“, ističe FT.

Litvanski ministar odbrane Arvidas Anušauskas izjavio je da bi NATO mogao da pošalje misije za obuku u Ukrajinu, a ne trupe. „Razgovaramo o slanju misija za obuku, instruktora. Odluka bi bila doneta na multilateralnoj osnovi“, rekao je Anušauskas.

London je potvrdio da već ima mali broj osoblja u Ukrajini „koji pruža podršku ukrajinskim snagama“, ali da nema planove za raspoređivanje velikog broja britanskih trupa.

FT dodaje da su, prema poverljivim dokumentima Pentagona, i operativci ne samo britanskih, već i francuskih i američkih specijalnih snaga bili aktivni u zoni sukoba. Ovi dokumenti lane su procurili u javnost, ali Vašington nije ni potvrdio, niti demantovao, te informacije. Pokrenuta je samo istraga.

Krajem 2022, britanska vojna publikacija objavila je da je više od 300 kraljevskih marinaca bilo uključeno u „diskretne operacije u izuzetno osetljivom okruženju i sa visokim nivoom političkog i vojnog rizika u Ukrajini“.

FT prenosi i izjavu ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua da je više od 5.800 stranih plaćenika ubijeno u rusko-ukrajinskom sukobu od njegovog početka, a većina njih je iz Poljske, SAD i Velike Britanije.

Zvanično slanje NATO trupa u borbu protiv ruske vojske u Ukrajini učinio bi „neizbežnim“ direktan sukob između bloka predvođenog SAD i Moskve, upozorava portparol Kremlja Dmitrij Peskov. A portparolka ruskog MIP Marija Zaharova tvrdi da su NATO vojnici već uveliko u Ukrajini.

(Mediji)

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social