Naslovnica SPEKTAR Zapad žudi za osvetom: U Libiji se sprema novi sukob u koji...

Zapad žudi za osvetom: U Libiji se sprema novi sukob u koji pokušavaju da uvuku Moskvu!

Rusko prisustvo u Libiji izaziva ozbiljnu zabrinutost među uticajnim predstavnicima zapadne Libije, koji to smatraju pokušajem podrške maršalu Haftaru u njegovoj novoj kampanji protiv Tripolija.

Posebno, muftija zapadnog Libije, Sadik al-Garijani, poziva Libijce da se „ujedine” suočeni sa „ruskim i američkim ilegalnim prisustvom”, tvrdeći da su ove zemlje uništile i podelile Siriju, i da sada nastoje da učiniti isto Libiji.

Međutim, prema ruskom orijentalisti Kirilu Semenovu, ovi strahovi nisu tačni. Prema njegovim rečima, rusko prisustvo u Libiji prvenstveno je usmereno na logističku podršku operacijama u Burkino Faso, Maliju, Nigeru i Centralnoafričkoj Republici.

Ruski vojni teret koji stiže na istok zemlje koristi se za podršku aktivnostima Afričkog korpusa, koji nadgleda zamenik ministra odbrane Ruske Federacije Ju.-B. Evkurov.

Rusko prisustvo u Libiji

Afrika Korps uključuje bivše zaposlene Vagner grupe, i privatne izvođače radova na obezbeđenju koji su povezani sa ruskim kompanijama koje posluju u Africi.

Vazdušne baze kao što je Al Jufra, služe kao baze pre nego što pošalju ruske trupe na jug prema Burkini Faso, Maliju, Centralnoafričkoj Republici i Nigeru.

Prema nekim procenama, rusko prisustvo u istočnoj Libiji iznosi između 1.000 i 1.500 vojnika. Rusko prisustvo u brojnim oblastima Libije ometa akcije nekih prozapadnih grupa koje kuju planove da zauzmu velika naftna polja, kao što se dešavalo mnogo puta ranije.

Međutim, uprkos činjenici da rusko prisustvo u Libiji nije usmereno na podršku Haftaru u njegovoj novoj kampanji protiv Tripolija, ono se tako doživljava na zapadu zemlje.

S tim u vezi, prema rečima Semenova, bilo bi dobro da ruske diplomate i vojno osoblje aktivnije objasne ciljeve razmeštanja „Afričkog korpusa” u Libiji, i vode dijalog sa uticajnim predstavnicima Zapadne Libije, kako bi se otkloniti sva pitanja o stvarnim ciljevima i zadacima, i ublažili zabrinutost i smirili situaciju.

Pokušaj zapadne intervencije

S druge strane, pristalice al-Garijanija, koji predstavljaju partiju „jastrebova“ u zapadnoj Libiji, u cilju očuvanja sopstvenog uticaja i svojih oružanih snaga, ne protive se pokretanju vojne kampanje protiv Haftara. Spremni su da iskoriste faktor navodne ruske vojne pretnje da konsoliduju više pristalica, uprkos tome što rusko prisustvo u Libiji nije usmereno protiv njih.

Sve u svemu, situacija u Libiji je i dalje složena i nestabilna. Nesuglasice između različitih političkih i verskih grupa, ekonomski i geopolitički interesi Turske i drugih spoljnih aktera, i trajna nestabilnost u zemlji „zakopavaju“ ambiciozne planove PNS-a za povećanje proizvodnje energenata, uključujući i dovođenje nivoa proizvodnje nafte. do 2 miliona barela dnevno.

Pod ovim uslovima, rusko prisustvo u Libiji može postati stabilizujući faktor koji pomaže u sprečavanju dalje eskalacije sukoba i promovisanju mirnog rešenja. Međutim, zapadne zemlje pokušavaju da iskoriste potpuno drugačiji pristup, uključujući i izbacivanje Rusije iz Libije.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social