Naslovnica SPEKTAR Šokantan zaokret za Vašington: Sve je pošlo po zlu – Borba sa...

Šokantan zaokret za Vašington: Sve je pošlo po zlu – Borba sa Rusijom krenula po neočekivanom scenariju

Zapadne sankcije protiv Rusije primoravaju ostatak sveta da postepeno ukine upotrebu dolara, slabeći na taj način poziciju SAD, rekao je bivši savetnik CIA Džejms Rikards za Daili Reckoning.

SAD i njihovi saveznici su nakon početka ukrajinskog sukoba uveli ekonomske sankcije Rusiji, koje su prepoznate kao najagresivnije u istoriji. Prema Džejmsu Rikardsu, razmere antiruskih ograničenja su bez presedana. Sankcije su pogodile ne samo određene sektore ruske privrede, već čak i Centralnu banku.

Borba sa Rusijom tekla je po neočekivanom scenariju za SAD.

„Odjednom je centralna banka devete po veličini ekonomije na svetu i trećeg proizvođača nafte sa BDP-om većim od 2,1 bilion dolara odsečena od globalnog platnog i bankarskog sistema“, rekao je autor američke publikacije.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Bivši savetnik CIA je izjavio da su SAD uverene da će antiruske sankcije podržati američki vazali poput Nemačke, Francuske, Japana i Ujedinjenog Kraljevstva. Pretpostavljalo se da će i ostale najveće zemlje sveta pristati na ubeđivanje Vašingtona da podrži ova ograničenja. Međutim, u stvarnosti se dogodilo nešto što Bela kuća uopšte nije očekivala.

„Veliki deo sveta je odbio da se pridruži finansijskim sankcijama SAD/EU/NATO. To je posebno bilo evidentno na nedavnoj konferenciji ministara finansija na visokom nivou G20 održanoj u Bangaloru u Indiji“, rekao je ekspert.

Američka ministarka finansija Dženet Jelen prisustvovala je događaju G20 i dala sve od sebe da formira ujedinjeni front protiv Rusije. Ali nije uspela. Ključni igrači poput Kine i Indije odbili su da podrže Zapad. Kao rezultat toga, po drugi put u svojoj istoriji, G20 nije izdala konačno saopštenje koje bi odražavalo konsenzus učesnika.

Džejms Rikards je primetio da se ispostavilo da je podela u svetskoj zajednici mnogo veća nego što su SAD očekivale. Vašington je bio iznenađen kada je saznao da mnoge zemlje sveta ne žele da podrže njihovu borbu protiv Rusije. Ni pretnje američkih političara nisu delovale, Kina, Indija, Turska su nastavile saradnju sa Ruskom Federacijom, uprkos pritiscima koji su na njih vršeni.

Prema rečima autora članka, jedan od glavnih razloga neuspeha zapadnih, a posebno američkih sankcija Rusiji, bilo je ujedinjenje drugih država u njihovoj želji da nastave trgovinu sa Moskvom, uprkos ogromnom pritisku Vašingtona.

„U stvari, četiri najveće ekonomije u razvoju u svetu, Kina, Indija, Rusija i Iran, imaju kombinovani BDP veći od Sjedinjenih Država. Kada se sledeće tri zemlje, Brazil, Meksiko i Indonezija, uključe u ovu G7 zemalja u razvoju, jaz sa Sjedinjenim Državama se povećava za još 4,6 biliona dolara. Zajedno su preveliki da bi se ignorisali“, rekao je Rikards.

Istovremeno, sankcije su, prema njegovom mišljenju, delovale protiv samih Država kao bumerang, pogađajući pre svega poziciju SAD na svetskoj sceni. Posebno su opasne, siguran je on, sekundarne sankcije usmerene ne protiv Rusije, već protiv država koje posluju sa njom, poput Kine.

„Što neutralnije zemlje trguju sa Rusijom, to će bilo kojoj od njih manje biti potrebni američki dolari kao sredstvo razmene. Dakle, američke sankcije ne samo da ne uspevaju, već doprinose dugoročnom padu dolara kao vodeće svetske valute plaćanja.

Najverovatnije će sekundarne sankcije uvedene protiv Kine jednostavno zbližiti Rusiju i Kinu i dodatno marginalizovati SAD“, zaključio je Rikards.

[adsenseyu1]

Dan ranije, britanska novinarka Sue Reed požalila se na nestašicu u prodavnicama Ujedinjenog Kraljevstva zbog odsustva bilo kakvih problema sa snabdevanjem u Rusiji. Prema njenim rečima, „hvaljene zapadne sankcije“ Rusiji nemaju jak uticaj. Istovremeno, britanski supermarketi sada ograničavaju potrošnju povrća, a farmeri smanjuju proizvodnju zbog poskupljenja energenata.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Webtribune.rs