Izjava ruskog političara Vladimira Žirinovskog o ambicijama turskog predsednika Tajipa Erdogana da svrgne sirijskog lidera Bašara el Asada ponovo je postala aktuelna nakon dramatičnih događaja u Siriji.
Žirinovski je pre mnogo godina predvideo da će Erdogan iskoristiti političku i vojnu situaciju u Siriji kako bi ostvario svoje regionalne ambicije i osnažio uticaj Turske na Bliskom istoku. Njegove reči sada se tumače u svetlu nedavnih dešavanja, gde je opozicija proglasila pad Asadove vlade i preuzela kontrolu nad Damaskom.
Erdoganove ambicije prema Siriji
Žirinovski je u intervjuima isticao da je Erdoganov cilj uvek bio da se Turska predstavi kao ključna regionalna sila i branilac demokratije. Prema njegovim rečima, svrgavanje Asada je deo dugoročne strategije Ankare.
Liderstvo na Bliskom istoku: „Erdogan želi da se predstavi kao zaštitnik demokratskih vrednosti i ključni faktor stabilnosti u regionu,“ rekao je Žirinovski.
Obračun s Kurdima: Pored težnje za regionalnim liderstvom, Žirinovski je naglašavao da je borba protiv kurdskih milicija u Siriji i Iraku ključni deo Erdoganove politike. Turska već godinama vodi operacije protiv kurdskih snaga, koje smatra pretnjom svojoj teritorijalnoj celovitosti.
Pad Asadovog režima i posledice
Opozicione snage u Siriji, uključujući Haiat Tahrir al-Šam i Sirijsku nacionalnu armiju, uz podršku Turske, proglasile su oslobađanje Damaska i svrgavanje Asadove vlade. Ovo je označilo kraj vladavine koja je trajala preko 50 godina pod dinastijom Asad.
Nepoznata sudbina Bašara el Asada: Nema zvaničnih informacija o tome gde se Asad trenutno nalazi. Rusko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je Asad napustio zemlju i dao instrukcije za mirni prenos vlasti.
Nestanak aviona: Istog dana, sirijski avion Il-76 nestao je sa radara iznad Sirije. Postoji mogućnost da se Asad nalazio u avionu, ali ova informacija nije potvrđena.
Turska intervencija i međunarodni odnosi
Prema Žirinovskom, Turska je strateški iskoristila trenutak krize kako bi osnažila svoj uticaj. On je upozorio da bi situacija mogla dovesti do sukoba između Turske i Irana, koji podržava proiranske grupe u Siriji.
Regionalni sukobi: „Turska želi da pokaže vojnu moć i proširi svoj uticaj, ali to otvara prostor za sukob sa Iranom,“ izjavio je Žirinovski. On je predvideo mogućnost rata velikih razmera na Bliskom istoku.
Uloga Rusije: Moskva, koja je podržavala Asada tokom građanskog rata, našla se u kompleksnoj situaciji.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da nije učestvovalo u pregovorima koji su doveli do Asadovog povlačenja, ali je naglašeno da se proces prenosa vlasti odvija mirno.
Bliski istok na prekretnici
Pad Damaska i svrgavanje Asada donose nesigurnost za budućnost Sirije i celog Bliskog istoka. Sukobi između različitih frakcija opozicije, kao i dugotrajne tenzije sa kurdskim snagama na severu Sirije, ukazuju na to da će period posle Asada biti turbulentniji nego ikad.
Sukobi unutar opozicije: Iako su opozicione snage postigle zajednički cilj u svrgavanju Asada, razlike među njima bi mogle dovesti do novih sukoba.
Uloga Zapada i SAD: Vašington je već izrazio podršku nekim opozicionim frakcijama, dok je istovremeno nastavio vojno prisustvo u istočnom delu Sirije kako bi se suprotstavio jačanju terorističkih grupa.
Žirinovski kao prorok događaja
Reči Vladimira Žirinovskog danas deluju proročki. Njegova analiza Erdoganovih ambicija i potencijalne destabilizacije Bliskog istoka potvrđuje se u realnosti. Njegovo upozorenje o mogućem sukobu između Turske i Irana, kao i komplikacijama koje bi mogle proizaći iz kurdskog pitanja, sada se sve više nameću kao ključni izazovi za budućnost regiona.
Zaključak: Nova era za Siriju
Pad Asadove vlade otvara novo poglavlje za Siriju, ali i za Bliski istok. Promena vlasti u Damasku mogla bi doneti priliku za obnovu zemlje, ali isto tako nosi rizik od novih sukoba i destabilizacije regiona.
Uloga Turske, Irana, Rusije i Zapada u oblikovanju budućnosti Sirije biće od presudnog značaja, dok se svet suočava sa pitanjem kako će izgledati geopolitički pejzaž Bliskog istoka u post-Asadovoj eri.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se