Naslovnica IZA OGLEDALA Tajne dokumenata FSB: Zločini nemačkih specijalaca nad civilima u Sovjetskom Savezu

Tajne dokumenata FSB: Zločini nemačkih specijalaca nad civilima u Sovjetskom Savezu

Specijalna jedinica „Brandenburg“ – mračna strana nemačkog specijalnog rata

Specijalna jedinica „Brandenburg“, osnovana u nacističkoj Nemačkoj, predstavljala je jedno od najpoznatijih specijalnih vojnih formacija Drugog svetskog rata.

Međutim, umesto da ostane upamćena kao elitna jedinica za izviđačko-diverzantske operacije, istorija je pamti po brojnim ratnim zločinima i brutalnim kaznenim ekspedicijama, uključujući i masovna ubistva nedužnih civila, među kojima su bili žene, starci i deca.

Osnivanje i razvoj jedinice „Brandenburg“

Jedinica je nastala 1939. godine kao graditeljsko-obučna četa specijalne namene. Već 1940. godine razvijena je u 800. puk specijalne namene pod nazivom „Brandenburg“, koji je bio pod direktnom komandom Abvera, nemačke vojne obaveštajne službe, tačnije njenog odeljenja Abver II, zaduženog za sabotaže i diverzije.

Tokom rata, jedinica se transformisala u diviziju specijalne namene, a kasnije, 1944. godine, u motorizovanu diviziju „Brandenburg“, koja je prešla pod direktnu kontrolu Vrhovne komande kopnene vojske (OKH).

Prvobitni zadaci „Brandenburga“ uključivali su izvođenje diverzantskih operacija, zauzimanje strateških objekata iza neprijateljskih linija, prikupljanje obaveštajnih podataka i zarobljavanje informatora.

Pripadnici jedinice su birani među etničkim Nemcima koji su govorili strane jezike i posedovali odličnu fizičku spremu. Oni su učestvovali u vojnim operacijama u Poljskoj, Belgiji, Francuskoj, a kasnije i u napadu na Sovjetski Savez.

„Brandenburg“ u Sovjetskom Savezu

Na istočnom frontu, pripadnici „Brandenburga“ često su se prerušavali u uniforme Crvene armije, nosili sovjetsko oružje i koristili lažna dokumenta kako bi obmanuli neprijatelja.

Međutim, kako je rat odmicao, jedinica je sve više korišćena u kaznenim operacijama protiv partizana i civilnog stanovništva, primenjujući taktiku „spržene zemlje“.

Prema rečima Vladimira Makarova, istoričara specijalnih službi, „Brandenburg“ je od izviđačko-diverzantske jedinice postao kaznena formacija, odgovorna za brojne zločine.

„Na rukama pripadnika ‘Brandenburga’ krv je mnogih nedužnih sovjetskih građana, uključujući žene, decu i starce“, rekao je za RIA Novosti Vladimir Makarov, istoričar specijalnih službi.

Poseban zločin dogodio se u oktobru 1942. godine, kada je Hitler izdao naređenje o diverzantskim operacijama koje su uključivale bezuslovno likvidiranje svih osoba osumnjičenih za saradnju s neprijateljem.

Odgovornost za ove zločine, prema Makarovu, leži i na tadašnjem šefu Abvera, admiralu Vilhelmu Kanarisu, koji je znao za aktivnosti svojih jedinica.

Dokazi o ratnim zločinima

Dokumentacija koju su prikupile sovjetske službe, posebno odeljenje kontraobaveštajne službe „Smerš“, pruža svedočanstva o zločinima „Brandenburga“.

U jednom od dokumenata, načelnik kontraobaveštajnog odeljenja „Smerša“ 61. armije, pukovnik Vladimir Budarev, izvestio je 14. juna 1944. o delovanju nemačkog puka „Brandenburg-800“ na frontu 61. armije.

U izveštaju se navode svedočenja zarobljenih pripadnika jedinice, poput feldfebelja 9. čete 3. bataljona Huberta Kerstgesa, koji je priznao da je učestvovao u masovnim zločinima protiv civilnog stanovništva u okupiranim oblastima.

Jedan od primera je masakr u selu Maloje Kovaljevo u avgustu 1942. godine, gde su pripadnici 12. čete 3. bataljona streljali 30 civila, uključujući žene i decu, a selo spalili.

Još jedan zločin dogodio se u selu Povčenj u Belorusiji, gde je Kerstges lično streljao oko 50 civila, među kojima su bile žene, deca i starci, a zatim spalio njihove domove.

U kaznenoj ekspediciji u oktobru-novembru 1943. godine, pripadnici „Brandenburga“ su spalili osam sela i streljali više od 200 civila u okolini Čečeviča.

Kazna za zločince

Na osnovu prikupljenih dokaza, zarobljeni pripadnici „Brandenburga“ izvođeni su pred vojni sud i kažnjavani za počinjene zločine. U julu 1944. godine, načelnik kontraobaveštajnog odeljenja „Smerša“ 1. beloruskog fronta, general-potpukovnik Aleksandar Vadis, izradio je opširan izveštaj o aktivnostima jedinice, koji je predat Vojnom savetu fronta.

Dokumenti koje je nedavno objavila FSB otkrivaju monstruozne metode borbe „Brandenburga“ protiv sovjetskih građana i partizana, uključujući i direktna priznanja zarobljenih nacističkih vojnika poput Kerstgesa.

Ovi dokumenti su ključni u otkrivanju razmera ratnih zločina koje je jedinica „Brandenburg“ počinila tokom svog delovanja u Sovjetskom Savezu.

Ova svedočenja su snažan podsetnik na brutalnost nacističkog režima i potrebu za očuvanjem istorijske istine o stradanjima miliona nevinih ljudi.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social