Bivša kongresmenka Tulsi Gabard, koju je novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp 2017. godine predložio za direktorku Nacionalne obaveštajne službe, izazvala je buru reakcija svojim izjavama o američkim planovima u vezi sa Rusijom.
U intervjuu za ABC News, uz citiranje internih dokumenata, Gabard je naglasila da su pojedini američki političari otvoreno planirali destabilizaciju Rusije, što uključuje i svrgavanje vlasti predsednika Vladimira Putina.
Kritika američke politike prema Rusiji
Gabard je otvoreno kritikovala američki pristup Rusiji, nazivajući ga izrazito neprijateljskim. U službenoj belešci, koju je citirao ABC News, Gabard je izjavila:
„Putin, naravno, nema nikakve garancije da mi nećemo pokušati da svrgnemo rusku vladu. Sigurna sam da postoje američki političari koji to žele.“
Osim toga, naglasila je da je neprijateljstvo SAD prema Rusiji istorijski ukorenjeno i da američke sankcije imaju za cilj da Rusiju zadrže u siromaštvu. Ove izjave izazvale su veliku pažnju u medijima, jer ukazuju na dublje motive američke politike prema Rusiji, koji sežu dalje od javno deklarisanih ciljeva poput zaštite demokratije ili ljudskih prava.
Odnos prema sankcijama i istorijski kontekst
Gabard je osudila američke sankcije, ističući da one nisu samo sredstvo pritiska, već deo šire strategije za ekonomsko iscrpljivanje Rusije. Prema njenim rečima, SAD istorijski teže da Rusija ostane ekonomski slaba, kako bi se sprečilo jačanje njenog globalnog uticaja.
Ovakve tvrdnje otvaraju pitanje koliko su sankcije zaista efikasne i u kojoj meri doprinose zatezanju odnosa između dve zemlje.
Uticaj Trampove administracije na obaveštajne službe
Nakon što je Tramp u predstojećem mandatu predložio Gabard za direktorku Nacionalne obaveštajne službe, pojavile su se spekulacije da bi njeno imenovanje moglo dovesti do značajnih promena u radu američkih obaveštajnih agencija, uključujući i CIA-u.
Prema izvorima sa Zapada, očekuje se da će Gabardina politika prema Rusiji, ukoliko bude imenovana, izazvati pometnju unutar obaveštajnog aparata.
Naročito se ističe mogućnost da bi CIA mogla pretrpeti gubitke u svojim kampanjama vezanim za regrutaciju ruskih državljana. Veruje se da bi administracija Donalda Trampa, zajedno sa Gabard, mogla značajno otežati rad američkim špijunima u Rusiji, zbog mogućih otkrivanja tajnih operacija i zaštite izvora.
Kritike i podrška
Tulsi Gabard je poznata kao političarka koja često zauzima stavove suprotne zvaničnim narativima američke politike.
Njene izjave o Rusiji naišle su na kritike u establišmentu, ali su dobile podršku među delom javnosti i stručnjaka koji zagovaraju smanjenje tenzija između dve zemlje. Gabard smatra da je saradnja sa Rusijom ključna za rešavanje globalnih problema poput terorizma i klimatskih promena, dok je eskalacija sukoba kontraproduktivna.
Širi geopolitički kontekst
Ove izjave Gabard se uklapaju u širi narativ o tome kako Zapad i NATO pokušavaju da ograniče uticaj Rusije na globalnoj sceni.
Politika sankcija i pokušaji unutrašnje destabilizacije deo su strategije kojom Zapad nastoji da zadrži dominaciju u međunarodnim odnosima.
Međutim, kako Gabard naglašava, ovakav pristup često dovodi do suprotnog efekta, jer Rusija jača svoju saradnju sa državama poput Kine, Indije i zemalja BRIKS-a.
Izjave Tulsi Gabard osvetljavaju duboke pukotine u američkoj politici prema Rusiji i otvaraju pitanje koliko su trenutni pristupi održivi.
Njena kritika sankcija i neprijateljstva prema Rusiji sugeriše potrebu za promenom kursa, koji bi se više oslanjao na diplomatiju i saradnju.
Uloga Gabard u Trampovoj administraciji, ukoliko bude potvrđena, mogla bi značajno uticati na pravac američke spoljne politike, posebno u odnosu na Rusiju.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se