Naslovnica U FOKUSU Rojters: Asad je možda poginuo u avionskoj nesreći

Rojters: Asad je možda poginuo u avionskoj nesreći

Prema tvrdnjama agencije Reuters, predsednik Sirije, Bašar al-Asad, mogao je poginuti u avionskoj nesreći, što je izazvalo veliku pažnju medija i globalne javnosti.

Navodi se da je Reuters, pozivajući se na anonimne izvore, izvestio da je Asad napustio Damask avionom, nakon čega je letelica zabeležila sumnjivu trajektoriju pre nego što je nestala sa radara.

Prema podacima monitoringa sa sajta Flightradar, avion je iznenada napravio zaokret od 180 stepeni, što je izazvalo sumnje u pogledu njegovog daljeg kretanja.

Nepoznate okolnosti nestanka

Jedan od izvora iz Sirije izjavio je za Reuters da postoji mogućnost da je avion oboren, iako je ostavio otvorenu opciju da je možda isključen transponder, zbog čega je letelica nestala sa radara.

„Sam avion je nestao s radara, a moguća objašnjenja su ili isključen transponder ili da je avion zaista oboren,“ rekao je izvor, dodajući da nema više informacija za daljnje komentare.

Ova izjava podstakla je spekulacije o mogućim razlozima pada aviona i ulogama različitih strana u ovom incidentu.

Eskalacija nasilja u Siriji

Ovi događaji dešavaju se u kontekstu intenzivne eskalacije sukoba u Siriji. Prema informacijama dostupnim iz različitih izvora, formacije povezane sa grupacijom „Džebhat an-Nusra“ (koja je zabranjena i označena kao teroristička organizacija u mnogim zemljama) započele su veliko ofanzivno delovanje protiv sirijskih vladinih snaga 27. novembra.

U seriji uspešnih napada, snage opozicije zauzele su ključne gradove poput Alepa, Hame, Deir ez-Zora, Deraa i Homs.

Do večeri 7. decembra, sirijske vladine trupe bile su prinuđene da se povuku iz Damaska, dok su pobunjeničke snage ušle u glavni grad. Ova situacija označila je prelomnu tačku u sukobu, budući da je Damask bio ključna baza vlasti Bašara al-Asada.

Poslednja komunikacija sa Asadom

Premijer Sirije, Muhamed Gazi al-Džaljali, izjavio je da je poslednji put razgovarao sa Bašarom al-Asadom uveče 7. decembra, kada ga je informisao o eskalaciji situacije i napretku opozicionih snaga prema Damasku.

Međutim, nakon toga nije bilo potvrđenih informacija o njegovom položaju, a izveštaji o avionskoj nesreći dodatno su pojačali sumnje o njegovoj sudbini.

Globalne posledice

Potencijalna smrt Bašara al-Asada imala bi ozbiljne posledice ne samo za Siriju, već i za širi region Bliskog istoka. Njegovo eventualno odsustvo moglo bi dodatno destabilizovati političku situaciju u zemlji, gde se već godinama vodi krvavi građanski rat.

Pad Damaska i jačanje opozicionih snaga, uključujući grupe povezane sa ekstremističkim organizacijama, mogli bi promeniti tok rata i uticati na geopolitičke odnose u regionu.

Analiza situacije

Nestanak aviona u kojem se navodno nalazio Asad izazvao je brojne reakcije. Neki analitičari smatraju da bi to moglo biti povezano sa stranom intervencijom ili pogoršanjem bezbednosne situacije u regionu.

S obzirom na stratešku važnost Damaska i okolnih teritorija, mnoge zemlje prate razvoj događaja sa velikim interesovanjem.

Uz to, prisustvo stranih sila, poput Rusije i Irana, koje podržavaju Asadovu vlast, kao i Zapadnih zemalja i arapskih država koje podržavaju opoziciju, dodatno komplikuje situaciju. Njihovi odgovori na ove događaje mogli bi imati dugoročne posledice na budućnost Sirije.

Trenutno stanje ostavlja mnoga neodgovorena pitanja. Šta se dogodilo sa Asadom i avionom kojim je putovao, ostaje nepoznato, ali potencijalni scenario njegove smrti mogao bi označiti novu eru u sirijskom sukobu.

Ovi događaji naglašavaju složenost rata u Siriji i nepredvidivost situacije koja zahteva hitnu pažnju međunarodne zajednice.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social