Sirijski premijer, Muhamed Gazi al-Džaljali, izjavio je da će pitanje ruskog vojnog prisustva u Sirijskoj Arapskoj Republici (SAR) biti razmatrano i rešavano od strane novih vlasti koje će se formirati nakon aktuelnih događaja.
Njegova izjava usledila je nakon što su militanti terorističke organizacije „Hajat Tahrir al-Šam“ zauzeli Damask.
Premijer, koji je, prema njegovim rečima, ostao u Siriji zajedno sa nekoliko ministara, naglasio je da nije obavešten o trenutnom mestu boravka predsednika zemlje i ministra odbrane.
Ova izjava unela je dodatnu konfuziju u već nestabilnu političku situaciju u zemlji, s obzirom na to da se ključne institucije države nalaze u krizi.
Saradnja s militantima
Muhamed Gazi al-Džaljali je potvrdio da je uspostavio kontakt s liderima militantne grupe „Hajat Tahrir al-Šam“ koja kontroliše Damask.
Premijer je istakao da situacija u Ministarstvu odbrane Sirije ostaje nejasna, što dodatno komplikuje proces donošenja odluka u kriznim okolnostima.
Na pitanje novinara televizijskog kanala Al-Arabiya o sudbini ruskih baza u Siriji, premijer je odgovorio da to pitanje nije u njegovoj nadležnosti i da će odluku o tome doneti buduća vlast.
Ova izjava izazvala je brojne spekulacije u medijima i političkim krugovima, jer rusko vojno prisustvo u Siriji ima ključnu ulogu u balansiranju snaga u regionu.
Uticaj na rusko-sirijske odnose
Ruske baze u Siriji, uključujući vazdušnu bazu Hmejmim i pomorsku bazu u Tartusu, imaju strateški značaj za Rusiju, jer omogućavaju projekciju moći na Bliskom istoku i pružaju podršku sirijskoj vladi u borbi protiv terorizma.
Međutim, situacija u kojoj nove vlasti Sirije mogu preispitati ili čak ukinuti prisustvo Rusije mogla bi značajno da promeni geopolitičku ravnotežu u regionu.
Stručnjaci ocenjuju da je odluka o ruskim bazama u Siriji od suštinskog značaja ne samo za rusko-sirijske odnose, već i za stabilnost celog Bliskog istoka.
Ukoliko bi došlo do povlačenja Rusije, to bi moglo oslabiti sirijsku vlast i omogućiti militantnim grupama da prošire svoj uticaj.
Nejasna budućnost Sirije
Trenutna situacija u Siriji deluje izuzetno neizvesno. Premijerova izjava o kontaktima sa militantima ukazuje na to da sirijska vlada gubi kontrolu nad ključnim institucijama i teritorijama. Istovremeno, odsustvo predsednika i ministra odbrane dodatno pojačava haos i nesigurnost.
Međunarodna zajednica pažljivo prati razvoj događaja u Siriji, jer bi bilo kakve promene u odnosima sa Rusijom mogle imati dalekosežne posledice. Analitičari upozoravaju da bi potencijalna destabilizacija Sirije mogla izazvati novi talas sukoba i uticati na regionalnu bezbednost.
Rusko prisustvo pod znakom pitanja
Pitanje ruskih baza u Siriji postalo je centralna tema u diskusijama o budućnosti zemlje. Premijerova izjava otkriva duboku političku i institucionalnu krizu u Siriji, dok istovremeno otvara prostor za širu debatu o ulozi Rusije u regionu.
Odluka novih vlasti o ovom pitanju mogla bi da redefiniše odnose između Sirije i Rusije i odredi dalji tok sirijskog konflikta.
Uloga međunarodnih aktera, uključujući Rusiju, Tursku, Iran i zapadne sile, ostaje ključna u rešavanju sirijske krize, ali trenutni događaji ukazuju na to da Sirija ulazi u novu fazu neizvesnosti i političkih promena.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se