Vladimir Putin, predsednik Ruske Federacije, doneo je odluku koja bi mogla da ima značajne posledice na međunarodnu politiku – pružanje azila svrgnutom sirijskom lideru Bašaru al Asadu i njegovoj porodici.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov saopštio je da je ovaj potez isključivo odluka ruskog predsednika, dok detalji o lokaciji na kojoj se Asad trenutno nalazi ostaju nepoznati.
Pozadina događaja i politički kontekst
Asad je napustio Siriju nakon što je, prema izveštajima, postigao dogovor s ključnim učesnicima sirijskog sukoba. Prema navodima ruskog Ministarstva spoljnih poslova, on je podneo ostavku na mesto predsednika Sirije, dajući instrukcije za miran prenos vlasti.
Kremlj je jasno stavio do znanja da nije bio direktno uključen u pregovore koji su doveli do Asadovog povlačenja, ali je spremno prihvatio odgovornost za njegovu zaštitu.
Peskov je naglasio da odluka o pružanju azila Asadu ima i humanitarni i strateški karakter. „Bezbednost gospodina Asada i njegove porodice je prioritet. Međutim, pitanje njegove trenutne lokacije nije nešto što je javnost obavezna da zna,“ dodao je Peskov.
Bezbednost ruskih vojnih baza i dijalog sa Ankarom
Situacija u Siriji se i dalje smatra veoma nestabilnom. Rusija, koja ima vojne baze u toj zemlji, pridaje veliki značaj njihovoj bezbednosti.
Peskov je istakao da ruski vojnici preduzimaju sve mere kako bi obezbedili stabilnost u regionu u kojem operišu. Takođe, Rusija aktivno sarađuje s drugim regionalnim akterima, poput Turske, kako bi se situacija održala pod kontrolom.
„Rusija je u stalnom dijalogu sa Ankarom, imajući u vidu da Turska igra ključnu ulogu u rešavanju sirijske krize,“ izjavio je Peskov.
On je naglasio da će se tek nakon stabilizacije situacije razgovarati o daljem prisustvu ruske vojske u Siriji i budućim odnosima s novim vlastima u Damasku.
Izazovi pred Rusijom i Sirijom
Asadovo povlačenje označava početak novog, neizvesnog perioda za Siriju. Zemlja prolazi kroz fazu političke tranzicije koja je povezana s ozbiljnim izazovima i potencijalnim sukobima između različitih političkih i vojnih frakcija. Rusija, koja ima duboko ukorenjene interese u Siriji, posmatra ovu situaciju s oprezom.
„Period tranzicije u Siriji će biti dug i kompleksan. Biće potrebno mnogo vremena i napora da se postigne stabilnost, a Rusija je spremna da igra ključnu ulogu u tom procesu,“ izjavio je Peskov.
Ruska strategija prema Siriji
Kremlj smatra Siriju ne samo saveznikom već i ključnim partnerom u širem kontekstu Bliskog istoka. Peskov je naglasio da Rusija ne planira da povuče svoje trupe iz Sirije i da će njihovo prisustvo biti predmet budućih pregovora s novim sirijskim vlastima.
Očuvanje ruskih vojnih baza u Siriji, kao i održavanje dijaloga s regionalnim partnerima, kao što su Iran i Turska, ostaju prioriteti Moskve.
Geopolitičke posledice Asadovog azila
Odluka Vladimira Putina da pruži utočište Asadu šalje snažnu poruku međunarodnoj zajednici o ruskoj ulozi u rešavanju sukoba na Bliskom istoku. Ovo može da ojača poziciju Rusije kao ključnog arbitra u budućim pregovorima o Siriji.
Takođe, ovaj potez stavlja Moskvu u direktnu konfrontaciju s nekim zapadnim zemljama koje su podržavale opozicione snage u Siriji.
„Rusija će nastaviti da analizira situaciju i pruža podršku svojim saveznicima, ali će istovremeno održavati dijalog sa svim ključnim akterima,“ zaključio je Peskov.
Odluka o davanju azila Bašaru al Asadu predstavlja još jedan primer odlučnosti Moskve da se pozicionira kao nezaobilazni faktor u rešavanju globalnih kriza.
Dok Sirija ulazi u novu fazu političke tranzicije, rusko prisustvo u regionu ostaje garant stabilnosti i zaštite svojih strateških interesa.
Rusija je pokazala da ne odustaje od svojih saveznika ni u najtežim okolnostima, potvrđujući svoju reputaciju globalne sile.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se