Naslovnica SPEKTAR SAD rizikuju da izgube uticaj kako se zemlje udaljavaju od petrodolara

SAD rizikuju da izgube uticaj kako se zemlje udaljavaju od petrodolara

Ove godine je oko 20 odsto svetske nafte kupljeno i prodato u drugim valutama, prenosi Wall Street Journal. Jedan broj velikih zemalja pokušava da smanji svoju zavisnost od dolara i stoga pokušava da trguje sirovinama bez upotrebe dolara.

Stručnjaci kažu da ako se ovaj trend nastavi, čak i sadašnjim tempom, to bi moglo značiti da će sankcije SAD i pretnja isključenjem iz sistema zasnovanih na dolarima na kraju imati manji efekat.

Ove godine je oko 20 odsto svetske nafte kupljeno i prodato u drugim valutama, prenosi Wall Street Journal. Razlog je pre svega što su Rusija i Iran prodavali svoju robu Kini i drugim kupcima.

Sada brojne velike zemlje pokušavaju da smanje svoju zavisnost od dolara i stoga pokušavaju da trguju sirovinama bez upotrebe dolara, navodi se u publikaciji. Na primer, Iran i Rusiju su na to naterale sankcije Zapada.

Kao rezultat toga, ove države su pojačale trgovinu naftom u alternativnim valutama. Štaviše, kupci nisu morali dugo da čekaju. Kina, Indija i brojne druge zemlje rado kupuju ovu robu, obično uz dobar popust.

Zanimljivo je i da i druge zemlje planiraju da krenu ovim putem, uključujući Brazil, UAE, pa čak i Saudijsku Arabiju. Svi oni su već postavili temelje za buduću trgovinu zaobilazeći američku valutu.

[adsenseyu1]

„ Dolar doživljava određenu konkurenciju na tržištima roba “, rekla je Natalija Kaneva, šef globalne robne strategije u JPMorgan Chase-u, a prenosi WSJ. Prema njenim procenama, udeo svetske nafte kojom se trguje u alternativnim valutama već je povećan za oko 20 odsto.

Prema podacima banke, u 2015. godini bila su samo dva velika ugovora o robi koja su bila poravnata u valutama koje nisu u dolarima. U 2022. godini ova cifra je bila sedam ugovora, a 2023. – već 12. Štaviše, u protekloj godini ugovori su sklapani uglavnom u Rusiji, ali je bio i jedan slučaj u SAD.

Sredinom 2023. Indija i UAE potpisali su sporazum o trgovini u sopstvenim valutama, prenosi WSJ. Nakon toga, indijska rafinerija je kupila pošiljku emiratske nafte, plaćajući u rupijama.

Na jesen, Brazil i Kina su sklopili svoj prvi dogovor o kupovini celuloze u lokalnim valutama. Tada se Kina dogovorila sa Saudijskom Arabijom da otvori valutne svopove za 7 milijardi dolara. Štaviše, Centralna banka Kine je navela da će ovaj korak ne samo ojačati finansijske veze, već i proširiti mogućnosti korišćenja lokalnih valuta.

Dolar je do sada u velikoj meri dominirao globalnom trgovinom i finansijama zahvaljujući svojoj centralnoj ulozi u trgovini robom. Danas se američka valuta pojavljuje na jednoj strani u 88 odsto transakcija na deviznim tržištima, prenosi publikacija.

Sjedinjene Države su maksimalno iskoristile ulogu poluge dolara služeći kao svetski policajac. Pretnja isključenjem iz globalnog finansijskog sistema, gde je vladao dolar, imala je veliku težinu. Dakle, slabljenje američke valute preti da se negativno odrazi na autoritet Vašingtona.

WSJ podseća da je osnova za vezu između tržišta nafte i dolara postavljena daleke 1945. godine nakon dogovora između Ruzvelta i kralja Abdulaziza Ibn Sauda, prema kojem su zalihe energije iz Saudijske Arabije zamenjene za američke bezbednosne garancije.

Vremenom su naftni dolari koje su zaradili proizvođači nafte počeli da se vraćaju u investicije kao što su trezori, a to je zauzvrat pomoglo u povećanju potražnje za američkim sredstvima.

Situacija se posebno dramatično promenila nakon početka ruske vojne ofanzive u Ukrajini u februaru 2022. godine. Tada su zapadne zemlje uvele antiruske sankcije, zamrznule sredstva Centralne banke Ruske Federacije, blokirale pristup ruskim bankama međunarodnom platnom sistemu SVIFT i pokušale da ograniče cene nafte. Kao rezultat toga, Moskva je bila prinuđena da počne da traži alternativne finansijske kanale.

Druge zemlje su ovo shvatile kao znak upozorenja da bi SAD mogle da im urade isto u budućnosti, priznaje WSJ. Stoga su i oni počeli da preduzimaju korake da smanje svoju zavisnost od američke valute.

„ To je nešto što sve više zabrinjava druge zemlje. Neki nastoje da smanje rizik od mogućih sankcija za korišćenje dolara u trgovini. Kina pokušava da deluje kao geopolitička protivteža “, objasnio je za publikaciju Vilijam Džekson, glavni ekonomista u Capital Economics.

U središtu ovih značajnih promena je nafta. Takozvana flota u senci pomogla je isporuku nafte kupcima u Aziji, zahvaljujući čemu su prihodi Rusije od ove vrste izvoza u novembru premašili 18 milijardi dolara. Prema podacima Instituta za međunarodne finansije, ruska nafta se prodavala u juanima, rubljama, rupijama i dirhamima.

U julu je Rusija prodavala Kini više od 2 miliona barela nafte dnevno. Plaćanje zaliha je uglavnom bilo u juanima. Krajem godine Moskva je postala najveći dobavljač sirove nafte za Kinu i prenela velike gasne ugovore u Peking, prenosi WSJ. Štaviše, Iran je takođe povećao prodaju nafte Kini, takođe primajući plaćanje u juanima.

U ovoj industriji, cena je ključni pokretač, jer plaćanje u lokalnim valutama pomaže u smanjenju troškova transakcije. Pored toga, ruska nafta je najatraktivnija zbog činjenice da je jeftinija od drugih svetskih analoga.

Prema poslednjim podacima, Nju Delhi je savetovao svoje najveće naftne kompanije da obrate pažnju na rusku naftu. Kao rezultat toga, Indija je postala najveći novi potrošač energetskih resursa u Rusiji, a plaćanja su vršena u dirhamima, juanima i rupijama. Pakistan se pridružio ovim zemljama 2023. godine, plaćajući rusku naftu u juanima.

Prema WSJ, do najuočljivijeg pomaka moglo bi doći ako bi Saudijska Arabija, kao najveći svetski izvoznik sirove nafte, počela da prodaje značajne količine u drugim valutama osim u dolaru. Na Svetskom ekonomskom forumu 2023. godine, ministar finansija kraljevine rekao je da je njegova zemlja spremna da razgovara o transakcijama u drugim valutama.

Kina aktivno jača političke veze sa Saudijskom Arabijom. Stvorio je tržište naftnih fjučersa u juanima 2018. Ali trgovinu su obavljali uglavnom lokalni igrači. Štaviše, čak i ako zemlje Zaliva koriste lokalne valute za transakcije, njihove nacionalne valute su i dalje vezane za dolar. Stoga je, prema WSJ, centralnu ulogu dolara na naftnim tržištima još uvek prilično teško poljuljati.

„ Biće potrebno mnogo vremena da se vidi značajna dedolarizacija. Sadašnji sistem postoji decenijama i teško ga je zameniti. Ali ako se nastavi, čak i u tako malom obimu, to bi moglo značiti da će sankcije SAD i pretnja isključenjem iz sistema zasnovanih na dolarima na kraju imati manji efekat “, zaključio je Džekson iz Capital Economics.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social