Naslovnica SPEKTAR Ruska hipersonična krstareća raketa slomila je sve planove Zapada – Ravnoteža snaga...

Ruska hipersonična krstareća raketa slomila je sve planove Zapada – Ravnoteža snaga na moru više nije ista

Jurišna podmornica ruske mornarice Severodvinsk nedavno je izvela drugo uspešno probno lansiranje hipersonične krstareće rakete Cirkon, ovog puta sa pozicije ispod nivoa mora.

Raketa je lansirana u Belo more, sa dubine od 40 metara, i bila je usmerena na površinski cilj u Barencovom moru, saopštilo je prošle nedelje rusko Ministarstvo odbrane. Telemetrijski podaci potvrdili su da je projektil pogodio cilj sa zahtevanom preciznošću, što je test učinilo uspešnim.

Zvanično testiranje projektila Cirkon trebalo bi da bude završeno ove godine.

Ova ruska hipersonična krstareća raketa može postići brzinu od oko 9 Maha tokom faze srednjeg kursa, krećući se na nadmorskoj visini od 30 do 40 kilometara, gde je otpor vazduha relativno nizak.

Pratite naše odabrane najbolje vesti na mreži “Telegram” na Android telefonima preko instalacije na Play Prodavnici ili desktop računarima OVDE

Sudeći prema dostupnim podacima, Cirkon se može pohvaliti dometom od 400 do 1.000 kilometara (prema različitim izvorima), sa dužinom od osam do 10 metara i težinom bojeve glave od 300 do 400 kilograma.

Hipersonične rakete Cirkon biće isporučene prema ugovoru koji je Ministarstvo odbrane Rusije potpisalo sa projektnim-biroom NPO Mašinostrojenija tokom Međunarodnog vojno-tehničkog foruma ARMY 2021.

Vazdušno-kosmičke snage Rusije već koriste hipersonične rakete Kh-47M2 Kinžal, koje nose lovci MiG-31K (jedan po avionu). Bombarderi dugog dometa Tu-22M3M (nose do četiri projektila) razmatraće se u budućnosti.

Hipersonične rakete Cirkon prepoznate su kao perspektivno oružje protiv napadačkih grupa nosača aviona, što i ne čudi. Savremeni nosači aviona glavna su napadačka snaga mornarice na moru i njihovo raspoređivanje često odlučuje o ishodu oružanog sukoba u celini.

U svim lokalnim sukobima poslednjih decenija, nosači aviona su se pokazali izuzetno efikasnim. Ipak, oni su veoma skupi i za konstrukciju i za upotrebu. Jedan napadački nosač aviona na nuklearni pogon koštao bi oko 13-14 milijardi dolara. Samo devet država u svetu ih trenutno ima u svom voznom parku.

Jedan od glavnih prioriteta ruske mornarice nakon Drugog svetskog rata bila je borba protiv napadačkih grupa potencijalnih neprijatelja koje ugrožavaju kritičnu obalnu civilnu i vojnu infrastrukturu. Tradicionalno, za ovaj zadatak su zaduženi površinski borbeni brodovi, podmornice i pomorski avioni koji nose rakete.

Prvobitni plan bio je da se podmornice projekta 949A (sa protivbrodskim raketama P-700 Granit) i bombarderi dugog dometa Tu-22M3 sa protivbrodskim raketama X-22 (Tu-22M3M sa raketama X-32) koriste protiv nosača aviona potencijalnog neprijatelja.

Međutim, neki ruski stručnjaci smatraju da radni domet raspoloživih projektila ne dozvoljava površinskim brodovima, podmornicama i avionima da se nađu na dovoljnoj udaljenosti od protivbrodskih krstarećih raketa. Čak i ako napadač ima dovoljno sreće da uđe u lansirni domet, brodovi za podršku potencijalnog neprijatelja lako će presresti sve rakete X-22/32 i P-700.

Brodovi i podmornice opremljene projektilima Cirkon pomoći će u rešavanju tog problema. Prema dostupnim izveštajima, najduži mogući operativni domet projektila je 540 nautičkih milja, što je jednako 620 milja, odnosno 1.000 kilometara.

Ovo predstavlja ozbiljnu pretnju hipotetičkom neprijatelju: takav operativni domet teško je nadmašiti koristeći kapacitete nosača aviona i višenamenskih napadačkih grupa. Dakle, kada ove rakete budu primljene u upotrebu i proizvedene u dovoljnom broju, to će biti potpuno drugačija igra.

Izuzetno velika krstareća brzina Cirkona, u kombinaciji sa značajno smanjenim radarskim poprečnim presekom, takođe čini ovu raketu pravim blagom ruske mornarice. Na primer, među najboljim raketama u SAD danas je SM-6 proizveden od  strame Raitheona.

Može se naći u tri varijante: SM-6 Blok I, SM-6 Blok IA i SM-6 Dual I, obično nošeni razaračima klase Arleigh Burke i krstaricama sa vođenim raketama klase Ticonderoga.

Rakete SM-6 su razvijene za presretanje različitih letelica sa ljudskom posadom i bez posade, supersoničnih projektila male visine, kao i balističkih projektila u završnoj fazi leta. Međutim, ni za jedan od njih se ne tvrdi da može da pogodi hipersonične manevarske ciljeve, poput Cirkona.

Povrh svega, pošto Cirkon može da putuje brzinom od osam do devet maha, sposobnosti hipotetičkog neprijatelja ne mogu zadovoljiti zahtev za odgovarajućim vremenom reakcije da ga presretne. Drugim rečima, možete otkriti projektil, ali nećete imati vremena da učinite ništa po tom pitanju.

Sve gore navedeno znači da su hipersonične krstareće rakete, koje se po efikasnosti mogu uporediti sa taktičkim nuklearnim oružjem, dragocena imovina ruske mornarice koja može ozbiljno da utiče na globalnu pomorsku ravnotežu snaga. Do sada nijedan igrač nema dovoljno efikasne sisteme da spreči ovu pretnju.

Na mreži “Telegram” možete pratiti naše odabrane najbolje vesti i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama. “Telegram morate instalirati na mobilnim telefonima preko Play Prodavnice.  OVDE

Webtribune.rs