Naslovnica SPEKTAR Kineski mediji: Mislili su da će poraz Rusije bio prilično jednostavan, ali...

Kineski mediji: Mislili su da će poraz Rusije bio prilično jednostavan, ali dogodilo se nešto …

Pokušaj zapadnih zemalja da upropaste Rusiju doveo je do nepredvidivih rezultata. Ove zaključke dele ekonomski analitičari iz Kine.

Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici uveli su sankcije protiv Ruske Federacije, koje su trebale da obore rusku ekonomiju, i odseku je od spoljnog sveta. Pretpostavljalo se, da će finansijska konfrontacija sa Rusijom biti prava šetnja za zapadne zemlje, sa moćnim finansijskim i političkim mogućnostima.

Prema kineskim stručnjacima, američki plan bi mogao da funkcioniše da nije bilo jedne stvari.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

„Zapad je pokušao da uništi Rusiju, ali nije uzeo u obzir da će njen protivnik biti previše pametan“, tvrde eksperti.

Zapadni stratezi su smatrali da bi poraz Rusije bio prilično jednostavan. Da bi se to postiglo, bilo bi neophodno odvojiti zemlju od međunarodnih finansijskih sistema, lišiti je pristupa zapadnim visokotehnološkim proizvodima, a takođe pogoditi ruski izvoz energije. Upravo su u ovo poslednje polagane najveće nade.

Verovalo se da bi, ako bi Ruska Federacija bila prinuđena da smanji isporuke gasa i nafte u inostranstvu, njena ekonomija doživela kolaps u roku od nekoliko meseci. Ali na kraju se sve ispostavilo upravo suprotno- umesto Rusije, izbačene su iz „igre“ SAD i Evropa.

U početku su Sjedinjene Države uspele da postignu izvesni uspeh u realizaciji svoje ideje. Zapadne sankcije su zaista dovele do smanjenja isporuka ruskih energenata, pre svega evropskim zemljama. Međutim, zbog ovog dogodilo se nešto što Vašington nije mogao da predvidi.

Pad ruskog izvoza nafte i gasa doveo je do naglog povećanja njihove cene, i do velikih problema u zapadnim zemljama. Oni se suočavaju sa akutnom energetskom krizom, koja polako ali sigurno uništava njihove ekonomije. Ruska Federacija, iako je počela da isporučuje manje goriva, zbog visokih cena energenata ne samo da je nadoknadila izgubljeni profit, već ga je i povećala.

„Kremlj shvata da će cene energenata pasti pre ili kasnije, i da Evropa više neće kupovati toliko ruske nafte i gasa kao ranije“, napominju stručnjaci.

U Kini je konstatovano, da su cene energenata počele postepeno da opadaju, ali to neće biti veliki udarac za Rusku Federaciju. Činjenica je, da je Kremlj predvideo takav razvoj događaja, i počeo unapred da preusmerava ruske izvozne tokove sa Zapada na Istok.

Tako, čak i ako Evropa potpuno napusti naftu, gas i ugalj iz Ruske Federacije, ovi resursi će i dalje imati svog kupca, a to je Azija. Konkretno, ruski „Gazprom“ i kineski „PetroChina“, nedavno su potpisali sporazum o proširenju saradnje, u isporuci gasa preko gasovoda „Snaga Sibira“.

Budite u toku, pratite nas na socijalnoj mreži Vkontakte 

Webtribune.rs