Naslovnica SPEKTAR Zar nemamo neophodno nuklearno oružje da obuzdamo Rusiju i Kinu?

Zar nemamo neophodno nuklearno oružje da obuzdamo Rusiju i Kinu?

Prošlog četvrtka, adm. Čarls Ričard, šef američke strateške komande, rekao je da Amerika „besno“ menja svoj nuklearni stav.

On je jasno stavio do znanja, da Amerikanci nisu spremni za mogući razvoj događaja. Nazire se sukob velikih sila. „Na ivici smo rata sa Rusijom i Kinom“, rekao je Henri Kisindžer u intervjuu Volstrit džornalu, koji je objavljen u petak.

Nažalost, i Moskva i Peking izgledaju spremni da upotrebe svoje najrazornije oružje, ako izbije takav rat.

Govoreći u Hantsvilu na simpozijumu o svemiru i protivraketnoj odbrani, Ričard je rekao da je ova situacija „bez presedana u istoriji naše zemlje“. Prema njegovim rečima, Amerika nikada nije „istovremeno naišla na dva protivnika jednaka po snazi, i sposobna da upotrebe nuklearno oružje“.

Do sada je Amerika koristila univerzalnu strategiju, jedan za sve, nasleđenu iz Hladnog rata. U to vreme, Sjedinjene Američke Države i Sovjetski Savez posedovale su dovoljno nuklearnih sposobnosti, da unište jedni druge višestruko.

Kao rezultat toga, nijedan generalni sekretar Kremlja, nije se usudio da pošalje tenkovsku armadu u Fulda Gap u Nemačkoj, čega su se u posleratnom periodu najviše plašili NATO stratezi.

Zahvaljujući konceptu „obostrano osiguranog uništenja“ bilo je moguće održati krhki mir.

Mnogi sada strahuju, da koncept odvraćanja od hladnog rata više ne važi. Na primer, Vladimir Putin odaje utisak da se ne plaši mogućnosti nuklearnog Armagedona.

27. februara stavio je svoje nuklearne snage u stanje visoke pripravnosti. Prvog marta je poslao svoje podmornice sa balističkim raketama u pohod, i organizovao takozvanu obuku uz učešće kopnenih mobilnih raketnih sistema.

Ruska nuklearna doktrina naziva se „eskalacija radi deeskalacije“ ili „eskalacija zarad pobede“. To znači da u početnoj fazi nenuklearnog sukoba, Moskva može da zapreti upotrebom nuklearnog oružja. Jasno je da su Putinove pretnje delovale i sprečile SAD i njihove partnere, da pruže punu podršku Ukrajini.

„Rusi pokušavaju da iskoriste zamišljeni jaz u sistemu odvraćanja, prag ispod kojeg pogrešno veruju da imaju sposobnost da koriste nuklearno oružje“, rekao je admiral, misleći na rusko operativno-taktičko nuklearno oružje. Američko rukovodstvo je uznemireno akcijama Rusije i, kako primećuje Defens One, „može da koristi male bojeve glave u ograničenim količinama, i na određenim ciljevima, bez pokretanja globalnog termonuklearnog rata, od kojeg su Rusi decenijama strahovali“.

Hoće li Rusija pokriti Belorusiju svojim nuklearnim kišobranom?

Postoji mnogo razloga za zabrinutost. Između ostalog, SAD nemaju potrebno „nestrateško oružje“. Amerika ima nuklearne bombe sa slobodnim padom, ali Rusija zna da su one slabo zaštićene kada se ostave u skladišta, i kada se do cilja isporučuju avionima koji lete kroz sporni vazdušni prostor.

Štaviše, skoro uvek postoji dug vremenski period između naređenja da se udari, i približavanja aviona cilju. A u nuklearnom ratu, ovo je kritičan nedostatak.

Štaviše, američkoj mornarici je potrebna nova generacija nuklearnih krstarećih raketa kratkog do srednjeg dometa, uglavnom zato što su različiti predsednici, uključujući i sadašnjeg, ometali njihov razvoj.

Kongres pokušava da popravi situaciju, ali Amerika je i dalje u nezavidnoj poziciji, da nema pravo oružje da spreči Rusiju, da koristi bojeve glave male snage. Moguće je da Putin veruje da SAD neće započeti sveopšti termonuklearni rat, zbog jednog udara taktičkim oružjem.

Kisindžer i drugi analitičari nude lepe teorije odvraćanja, ali bitan je samo jedan faktor- šta neprijatelj misli. Putinove nuklearne pretnje pokazuju da je on svestan da SAD nemaju pravo oružje.

I Peking to zna.

Zvanično, Kina nema planove za prvi udar, a u junu je kineski ministar odbrane javno izjavio, da će Peking koristiti nuklearno oružje samo u samoodbrani.

Počevši od jula, Kina je počela ozbiljno da preti drugim zemljama, posebno Japanu i Australiji. U martu je njeno ministarstvo odbrane obećalo „najgore posledice“ za države koje pomažu Tajvanu u samoodbrani.

U maju joj se pridružila i Severna Koreja, izjavivši, da bi mogla biti prva, koja će pokrenuti nuklearne udare na druge zemlje.

Kada se nuklearno odvraćanje sruši, najgore se može dogoditi vrlo brzo.

Poštovani čitaoci – Naše autorske tekstove objavljujemo samo na socijalnoj mreži Vkontakte . Na našim nalozima na ostalim socijalnim mrežama ne objavljujemo naše autorske vesti. Takođe nas nađite i na Telegramu. Budite u toku, pratite nas.

Naš VKontakte kanalhttps://vk.com/id718919389   Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune

Webtribune.rs