Naslovnica SPEKTAR Ukrajina ide na opciju totalnog rata sa Rusijom – Kijev dobio oružje...

Ukrajina ide na opciju totalnog rata sa Rusijom – Kijev dobio oružje za napad na celu teritoriju Rusije

U Kijevu je, nakon napada dronovima na vojne aerodrome u Saratovskoj, Rjazanjskoj i Kurskoj oblasti, priznato da će ukrajinske oružane snage moći da dostignu „bilo koji cilj“ na ruskoj teritoriji, uključujući i Sibir.

Ukrajinski vojni savetnik, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je za „Fajnenšel tajms“ da su dronove koji su napali ruske baze, zajednički kreirali javni i privatni sektor Ukrajine. Kijev nije javno preuzeo odgovornost za napade.

U Ukrajini su, nakon udara na ruske vojne aerodrome, najavili mogućnost napada na druge objekte u Rusiji, uključujući i Sibir, piše britanska publikacija, pozivajući se na „neimenovanog savetnika ukrajinskih vlasti za pitanja odbrane“. Aerodrom u Kurskoj oblasti je granatiran 6. decembra, druga dva – 5. decembra.

Pratite izbor naših najboljih vesti na TelegramuInstalirajte ga preko Play prodavnice besplatno OVDE

„Nemamo ograničenja na daljinu, i uskoro ćemo moći da postignemo sve ciljeve na teritoriji Rusije, uključujući i Sibir“, rekao je ukrajinski zvaničnik pod uslovom da ostane anoniman.

List tvrdi da je svojim napadima Kijev pokazao, da može da izvede udare dugog dometa bez zapadnog oružja, koristeći dronove sopstvene proizvodnje.

„U Ukrajini znamo koliko je teško braniti se od takvih vazdušnih napada. Ni Rusija uskoro neće imati bezbedne zone“, rekao je neimenovani ukrajinski savetnik.

Prema njegovom mišljenju, napadi dronovima neće pomoći Ukrajini da pobedi u sukobu, ali mogu uticati na „operacije uticaja“ Kijeva u Rusiji, koje „Zapad ne želi da podrži“.

Ukrajinska vlada nije javno preuzela odgovornost za napade na vojne aerodrome.

Publikacija, pozivajući se na vojne analitičare, piše, da bi jedan od dugoročnih rezultata napada mogao da bude rasipanje njenih vojnih snaga od strane Rusije unutar zemlje, što će pomoći u njihovoj zaštiti, ali otežati operacije.

„Ovi napadi… će sigurno učiniti Ruse manje samopouzdanim… Moraće da razmisle o tome kako da distribuiraju vojnu opremu i obezbede njenu bezbednost“, rekao je anonimni predstavnik Ministarstva odbrane jedne od zapadnih zemalja.

Ukrajinski savetnik kojeg citira „FT“, primetio je da su u pitanju dronovi koji nisu ni modeli Ukroboronproma, niti modifikovani sovjetski dronovi.

Prema njegovim rečima, bespilotne letelice su zajednička inicijativa države i privatnog sektora, a Ukrajina može „često“ da proizvodi nove takve dronove.

Kako je pisao Komersant, bespilotne letelice su bile modernizovane verzije sovjetskog bespilotnog izviđačkog aviona Tu-141, puštenog još 1970-ih.

Publikacija navodi i reči ukrajinskog inženjera koji je navodno umešan u stvaranje dronova za ukrajinske trupe.

Prema njegovim rečima, bespilotne letelice koje se koriste za napad na ruske vojne aerodrome, mogle bi da lete brzinom bliskom brzini zvuka,  i omogućile bi prenošenje više od 50 kg eksploziva.

„U suštini, to će biti jeftina krstareća raketa“, rekao je on i napomenuo, da je potrebno vreme da se takva oprema proizvede od nule i popuni zalihe.

Ranije je visoki ukrajinski zvaničnik potvrdio za „Vašington Post“, da Kijev stoji iza napada na aerodrome u Rusiji.

„To su bile ukrajinske bespilotne letelice – veoma uspešne, veoma efikasne“, rekao je izvor.

On, međutim, nije izneo nikakve detalje o tome šta se dogodilo.

Ranije su ukrajinski dronovi napali vojne aerodrome u Rjazanjskoj, Saratovskoj i Kurskoj oblasti. Na aerodromima „Djagilevo“ u Rjazanskoj oblasti i „Engels“ u Saratovskoj oblasti, koji se nalaze od granice sa Ukrajinom na udaljenosti od oko 500, odnosno 750 km, bazira se ruska strateška avijacija.

Na aerodromu Djagilevo u eksploziji cisterne za gorivo poginula su tri vojnika. Guverner Saratovske oblasti Roman Busargin, rekao je, da u stambenim naseljima grada nije bilo vanrednih situacija, i da nema razloga za zabrinutost, a objekti civilne infrastrukture su netaknuti.

Ministarstvo odbrane Ruske Federacije saopštilo je, da su ukrajinske bespilotne letelice oborene, a olupina dronova blago je oštetila omotač trupa dva aviona.

Rezervoar nafte zapalio se u regionu Kursk, nakon napada bespilotnim letelicama. Žuti nivo terorističke uzbune je produžen u regionu. Požar na aerodromu Kursk ugašen je dan kasnije, i nema povređenih, rekao je guverner Kurske oblasti Roman Starovojt.

Nakon početka ruske vojne operacije u Ukrajini, više puta su granatirani pogranični regioni Ruske Federacije. Napade su prijavile vlasti Belgorodske, Brjanske i Kurske oblasti.

Vojni analitičari međutim smatraju da je udar dronovima iz Ukrajine samo motiv više Moskvi da pojača tempo rata i uvede oružje od kojih se i Zapad plaši. Analitičari smatraju da je ovaj udar izveden uz pomoć zapadnih vojski, i da se neće dobro završiti ni za Ukrajinu ni za Zapad.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Webtribune.rs