Naslovnica SPEKTAR Stari svetski naftni poredak je nestao – Novi globalni poredak ubrzano se...

Stari svetski naftni poredak je nestao – Novi globalni poredak ubrzano se razvija

Primanje Saudijske Arabije u BRIKS, a Rijad je veoma zainteresovan da postane članica ove organizacije, bio bi samo jedan od pokazatelja jačanja novog svetskog naftnog poretka

Stari svetski poredak kada je u pitanju nafta nestao je, dok se novi globalni poredak ubrzano razvija. Njegove posledice sada tek počinju da se osećaju, ali će postati sve uočljivije u narednim mesecima, piše „Forbs“.

U članku u kojem se analizira stanje i promene na tržištu nafte posle uvođenja sankcija EU i Zapada na ovaj ruski energent, autor Dejvid Blekmon podseća na svoje predviđanje s početka ove godine da će u septembru Saudijska Arabija, po njegovom viđenju, postati nova članica BRIKS-a, što je samo signal nestanka starog naftnog svetskog poretka.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Ruski ministar energetike Nikolaj Šulginov izjavio je da je Rusija uspela da preusmeri svu naftu za izvoz koja je pod zapadnim sankcijama „prijateljskim zemljama“ i da nema pada u prodaji ovog energenta.

Veliku ulogu u postizanju tog cilja, da uprkos sankcijama ne dođe do pada izvoza, odigrale su zemlje partneri Rusije iz BRIKS-a, organizacije čije su članice osim Moskve, još i Kina, Brazil, Indija i Južna Afrika, navodi „Forbs“. Zabeležen je rekordni izvoz između članica BRIKS-a, kao i ozbiljno interesovanje većeg broja zemalja da se pridruže organizaciji.

[adsenseyu1]

Indija je bila najveći kupac ruskog „urala“ u martu, oko 50 odsto ruskog izvoza otišlo je u ovu zemlju. Zamenik ruskog premijera Aleksandar Novak izjavio je da je ruska prodaja Indiji porasla 22 puta tokom prošle godine.

Podseća se i na izveštaj Rojtersa s početka marta u kojem je, pozivajući se na podatke o praćenju brodskih isporuka, navedeno da će kineski uvoz ruske nafte preko mora dostići novi rekord ovog meseca. Prema nekim procenama ovog meseca će gotovo 43 miliona barela ruske nafte završiti u Kini, dok je prethodni rekord iz juna 2020. bio 42,48 miliona barela.

Novo savezništvo unutar BRIKS-a, organizacije osnovane 2001. godine nije  iznenađujuće. Ne samo da nijedna od zemalja članica nije podržala zapadne sankcije Rusiji, već imaju višegodišnju saradnju unutar same organizacije koja se sve više pozicionira kao geopolitička alternativa G7.

BRIKS je 2014. godine osnovao Novu razvoju banku kao alternativu Svetskoj banci i Međunarodnom monetarnom fondu. Istovremeno, organizacija je osnovala posebnu vrstu aranžmana kojim pomaže članicama da se izbore s vraćanjem dugova.

[adsenseyu4]

U nedavnom intervjuu za „Vion njuz“ ministarka spoljnih poslova Južne Afrike Naledi Pandor rekla je da postoji ogromno interesovanje za pridruživanje BRIKS-u, kao i da ima 12 pisama zainteresovanih zemalja trenutno na svom radnom stolu. Među njima su, po rečima Pandor, Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Egipat, Alžir, Argentina, kao i Meksiko i Nigerija.

Poslednjih meseci nijedna zemlja nije pokazala veće interesovanje da posluje sa BRIKS-om od Saudijske Arabije. U martu prošle godine, „Volstrit džornal“ izvestio je da je Saudijska Arabija razmatrala sa Kinom da deo svoje nafte prodaje Pekingu u juanima. Takav potez poremetio bi višedecenijski naftni poredak zasnovan na američkom dolaru, tačnije „petrodolaru“ kao valuti koja se koristi za međunarodnu trgovinu naftom od 1973.

Na januarskom poslovnom forumu u Davosu, saudijski ministar finansija Mohamed Al-Džadan rekao je novinarima da je njegova zemlja otvorena da trguje i u drugim valutama, a ne samo u dolarima.

Ističe se da Saudijska Arabija i Kina dodatno jačaju svoje odnose u ovoj godini, a jedan od najuočljivijih pokazatelja rastućih dobrih odnosa je uspostavljanje diplomatskih odnosa Rijada i Teherana i pregovori dve zemlje kojima je domaćin bila Kina, a ne SAD.

Ekonomske veze Rijada i Pekinga doživele su novi procvat ovonedeljnom najavom potpisivanja dva nova ugovora s Kinom koji će rezultirati time da će Kini biti isporučivano 690,000 barela nafte dnevno iz Saudijske Arabije. To je najveći ugovor dve zemlje od posete kineskog predsednika Si Đinpinga Rijadu prošlog decembra.

S druge strane, Bajdenova administracija veruje da nije potisnuta sa Bliskog istoka. Portparol za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi odbacio je takvu ideju, dodajući da je Saudijska Arabija obaveštavala Bajdenove zvaničnike o razvoju događaja i napretku pregovora.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

(RT)