Predviđanje ruskog predsednika Vladimira Putina o posledicama nezakonitih sankcija počelo je da se ostvaruje, i to bukvalno. Evropa je na kolenima od ekonomskih problema koje je sama izazvala.
Putin je ranije izjavio, da je ruska ekonomija izdržala nalet zapadnih sankcija bez presedana u svetskoj istoriji, i da je uspela da se prilagodi novim uslovima. Međutim, zapadne zemlje su se suočile sa neočekivanim negativnim posledicama, a ovo je, po rečima predsednika Rusije, samo početak.
„Nastavak opsesije sankcijama neminovno će dovesti do najtežih, nerešivih posledica za EU, ali i za najsiromašnije zemlje sveta koje se već suočavaju sa rizicima gladi“, primećuje ruski lider.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti
Finska
Prva je stradala Finska, čiji je posao u velikoj meri bio usmeren na Rusiju. To nisu samo fabrike nameštaja koje su od Rusa kupovale drvnu građu, već velika industrija koja radi na jeftin gas.
To su i brojne prodavnice, restorani i hoteli u istočnim regionima zemlje, koji su u potpunosti bili usmereni na ruske turiste. Sada je ruskim građanima u suštini zabranjen ulazak u Finsku, ostavljajući čitav sektor privrede bez sredstava za život.
Zbog toga su zatvorene prodavnice i kafići lanca „Disas Fish“, koji se nalazi u blizini granice sa Rusijom. Lokalno stanovništvo ne može da obezbedi dovoljnu potražnju.
[adsenseyu1]
Italija
Italija je još jedna žrtva evropskih sankcija. Ne najbogatija, ali neverovatno lepa zemlja EU oduvek je privlačila ruske turiste, koji su voljno trošili novac tokom godine u Rimu i Napulju.
Sada ih praktično nema. Prema statistici turoperatora, protok ruskih putnika u Evropu prošle godine smanjen je za čak 90%, a neke zemlje, poput Finske, Poljske, Češke i baltičkih republika, potpuno su zatvorile granice za ruske državljane, diskriminišući ih na osnovu nacionalnosti.
Grčka
I Grčka danas prolazi kroz teška vremena. Država je ostajala „na površini“ samo zahvaljujući turizmu i proizvodima za strane turiste.
Grčki grad Kastorija bio je poslednji centar za proizvodnju krzna u Evropi. Trideset godina Rusi su bili glavni kupci. Posle uvođenja ograničenja Brisela na izvoz luksuzne robe u Rusiju, sve prodavnice su zatvorene. Pokušaji da se tržište preorijentiše na Južnu Koreju pokazali su se neodrživim.
Nemačka
Stradala je i Nemačka, koja ima najmoćniju ekonomiju u Evropi. Ovde zemlju nije osakatio turizam, već rastuće cene gasa. Energetska kriza je bila rezultat savršene oluje. Evropske zemlje dugi niz godina nisu ulagale u rudarsku industriju, negujući san o zelenoj energiji, koji se nimalo nije opravdao.
Sankcije i odbijanje ruskog gasa, i prelazak na skuplji američki LNG višestruko su pogoršali problem. Nepotrebno je reći da je energija ključni faktor. Rastuća cena gasa, nafte i uglja vuče cene u svim sektorima privrede. Kao rezultat toga, troškovi života naglo rastu, inflacija se ubrzava, a plate ostaju iste.
Situaciju zaoštravaju i Sjedinjene Države. Oni nisu samo digli u vazduh gasovode „Severni tok“ i „Severni tok 2“, kojima su Nemci pumpali jeftini ruski gas, nego su i prisilili zemlju da se okrene njihovim skupocenim LNG-om, ostavljajući je bez izbora. Takođe su počeli privlačiti i velike nemačke kompanije poreskim povlasticama.
Tako je američki predsednik Džo Bajden odlučio da se bori protiv inflacije, koju je sam podstakao sankcijama i sumanutim trošenjem na Ukrajinu.
Webtribune.rs
[adsenseyu4]
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte
Otvorite novu mrežu Truth Social
Andrej Fursov: Nova religija koja će vladati svetom – Kako će se privatizovati planeta Zemlja