Naslovnica SPEKTAR Nemačka čini poslednji korak ka direktnom učešću u ratu u Ukrajini

Nemačka čini poslednji korak ka direktnom učešću u ratu u Ukrajini

U Nemačkoj je pripremljena parlamentarna inicijativa o odluci da se Kijev snabdeva avionskim raketama Taurus dometa preko 500 km.

Poslanici CDU i Liberalne partije izvršili su snažan pritisak na vladu i kancelara Šolca, navodeći neuspeh ofanzive Ukrajine i potrebu da se Kijevu pruži hitna vojna pomoć. Kako će takve isporuke uticati na situaciju u zoni SVO?

Kako su preneli nemački mediji u strukturama moći Nemačke u vezi sa slanjem avionskih projektila Taurus u Kijev, po svemu sudeći, postoji konsenzus. Predsednik Komiteta za odbranu Širak-Cimerman dao je zeleno svetlo i zahtevao početak hitnih isporuka. Sa odobravanjem je izašla i komanda vazdušnih snaga Nemačke. Završnu reč daje kancelar Šolc, ali on je izgleda već napravio konačan izbor.

Šta su rakete Taurus i kako mogu biti opasne za Rusiju?

Taurus je nemačko-švedska krstareća raketa vazduh-zemlja. Po konceptu i karakteristikama je slična već poznatoj britanskoj Storm Shadow, koju Ukrajina već koristi.  Taurus ima domet preko 500 km. Raketa ima autonomni navigacioni sistem, sistem za prepoznavanje ciljeva i izvodi let na malim visinama sa omotačem terena na visinama do 30 metara, pri brzinama do 1224 km/h.

Masa njegove bojeve glave je 481 kg. Projektil je namenjen za visokoprecizne udare i uništavanje visoko zaštićenih, zakopanih objekata, uključujući podzemna komandna mesta. Zbog velikog dometa može da pogodi iz aviona-nosača a da ne uđe u zonu protivvazdušne odbrane neprijatelja.

Štaviše kako stručnjaci primećuju, Taurus ima veoma prodorne karakteristike i u stanju je da probije armiranobetonske podove debljine do tri metra. Bojeva glava, koja ima kumulativno predpunjenje u prednjem delu tela, prvo probija rupu u strukturi. Zatim, kada je glavno punjenje već unutra, dolazi do eksplozije.

[adsenseyu1]

Takva šema podrivanja, prema mišljenju stručnjaka, veoma je opasna ne samo za zaštićene bunkere, već i za oslonce mostova. To znači da će snabdevanje ovim projektilima najverovatnije postati još jedna pretnja, pre svega po bezbednost Krimskog mosta kao i mostova na Perekopu i Arabatske prevlake.

Najvažnije je međutim, po mišljenju stručnjaka, pristanak slanja ovih projektila u Kijev, kancelar Šolc čini poslednji korak ka direktnom učešću Nemačke u borbama u Ukrajini. Šolca za ovo sada optužuju predstavnici nemačkih opozicionih partija.

Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti  https://t.me/webtribune

Činjenica je da je upotreba ovih projektila tehnički prilično komplikovan proces. U Ukrajini jednostavno nema stručnjaka koji bi davali pripremu i navođenje raketa. Za to je potreban digitalni opis terena, poznavanje tačne lokacije objekata koji se ispaljuju i sistemi protivvazdušne odbrane neprijatelja.

Sve ove podatke može obezbediti samo strateški obaveštajni sistem. To znači da u upotrebi takvog oružja treba da učestvuju stručnjaci iz onih zemalja koje su napravile ove rakete i koje su ih koristile. Shodno tome, to definitivno neće biti moguće bez nemačkih specijalista i mogućnosti NATO satelitskog izviđanja.

Taurus se može lansirati na isti način kao i britanski Storm Shadow, iz aviona Su-24 modifikovanih za ove zadatke. Međutim, avion je samo platforma koja omogućava lansiranje. Pilot jednostavno odleti u datu oblast, proveri spremnost na instrumentima i lansira raketu. Kuda će ona leteti, on možda i ne zna. On joj ne pruža nikakvu podršku.

Dakle, ispada da ovim oružjem ne puca on, već NATO specijalista iz Francuske, Britanije ili Nemačke. A ako takva raketa stigne u stambenu oblast Donjecka, Voronježa ili Kurska, onda se mora razumeti da je osoba koja joj je dala ove koordinate dobro znala na koji objekat je uperio ovo oružje.

Webtribune.rs

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social