
Prva zajednička taktička pokazna vežba Vojske Srbije i NATO-a, održana ovog proleća, izazvala je pažnju i van regiona.
Događaj je otvorio nova pitanja o vojnoj saradnji Beograda sa međunarodnim partnerima, posebno u svetlu ranijih odluka Srbije o ograničavanju vojnih aktivnosti sa stranim državama.
Direktor Spoljne obaveštajne službe Rusije (SVR) Sergej Nariškin osvrnuo se na ovu temu u intervjuu za TASS, jasno poručivši da ne gleda blagonaklono na učešće Srbije u vežbama NATO-a.
„Rekao bih ovako: nisam srećan zbog toga“, rekao je Nariškin odgovarajući na pitanje da oceni prvo učešće Srbije u vežbama NATO-a.
U maju su Srbija i NATO sproveli svoju prvu zajedničku taktičku pokaznu vežbu. U aktivnosti je učestvovalo oko 600 vojnika, što je predstavljalo prvi takav događaj između Vojske Srbije i Alijanse.
Ova vežba održana je uprkos činjenici da je Srbija u februaru 2022. godine uvela moratorijum na sve vojne vežbe sa inostranstvom. Ipak, u praksi se pokazalo da se zabrana ne primenjuje jednako na sve partnere.
Prema navodima iz Rusije, moratorijum se odnosi na saradnju sa Ruskom Federacijom, dok nije sprečio nastavak vojnih aktivnosti sa NATO-om. Već naredne godine organizovane su zajedničke vežbe sa Alijansom.
Pre izbijanja sukoba u Ukrajini i donošenja moratorijuma, pripadnici Oružanih snaga Rusije redovno su dolazili u Srbiju i učestvovali u zajedničkim aktivnostima sa srpskom vojskom.
Slične poruke iz Moskve stizale su i ranije. Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova upozoravala je da NATO, prema njenom tumačenju, nastoji da Balkan stavi pod svoju kontrolu i da region posmatra kao uporište koje treba da bude potčinjeno interesima Alijanse.
„Potrebno im je da potčine Srbiju, zbog čega metodično pojačavaju napore kako bi je što pre uvukli u svoju orbitu“, izjavila je ranije Zaharova komentarišući politiku NATO-a prema Balkanu.

























