Naslovnica U FOKUSU Forbs: U Rusiji nema bankarske krize poput one u Americi ili Švajcarskoj...

Forbs: U Rusiji nema bankarske krize poput one u Americi ili Švajcarskoj a rublja ojačala

Zapadne sankcije uvedene Moskvi zbog Specijalne vojne operacije u Ukrajini, sa ciljem da se uništi ruski finansijski sektor nisu baš urodile plodom, piše „Forbs“.

Sankcije jesu znatno otežale i iskomplikovale poslovanje sa ruskim bankama i transfer novca kroz iste, ali bankarska kriza poput one u Americi ili Švajcarskoj nije se dogodila. Nije bilo nikakvog masovnog povlačenja depozita iz ruskih banaka niti kraha istih, a rublja je ojačala.

Ruska centralna banka na čelu sa Elvirom Nabiulinom je proteklih desetak godina naporno radila na jačanju finansijskog sistema zemlje izbacujući slabe karike iz sistema. Sa zatvaranjem stotina privatnih banaka, većina zajmodavaca je pod zaštitom države i to je, navodi „Forbs“ jedan od razloga zašto sankcije nisu uništile finansijski sistem Rusije.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Iako su zbog sankcija dve najveće ruske banke „Sber“ i „VTB“ izgubile polovinu svoje vrednosti na moskovskoj berzi, ovo nije ni blizu najveće krize u sektoru.

Poslednja velika bankarska kriza dogodila se 2017. godine kada je centralna banka potrošila gotovo 20 milijardi dolara kako bi spasila zajmodavce i depozite klijenata od lošeg upravljanja rizikom bankarske elite koja, navodi magazin, nije imala predstavu o upravljanju bankama.

Da su sankcije uvedene u trenutku kada je Nabiulina čistila sektor od „zombi banaka“, situacija bi možda bila drugačija, piše „Forbs“. Ali sada, kada je veći deo haosa očišćen pre sankcija, ruske banke su stabilne i bezbedne.

[adsenseyu1]

„Forbs“ postavlja pitanje i šta dalje, budući da su sankcije na snazi već 13 meseci i uspele su samo u jednom – da odvoje ruske finansijske institucije od „klimavih“ zapadnih.

„Ko zna šta će se desiti u Rusiji, jer svi znamo samo ono što čitamo u štampi, a ono što čitamo je da je Rusija uradila pametan posao sa svojim bankama pre sankcija, tako da su posle sankcija dobro prošli“, kaže investitor Džim Rodžers koji je bio direktor ruske kompanije za proizvodnju đubriva „FosAgro“. „Videli smo da je rublja pala kada su sankcije prvi put uvedene, a onda je skočila. Dakle, samo u tom slučaju, tržište mi govori da je neko u Rusiji uradio nešto kako treba“, kaže Rodžers.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

(RT)

[adsenseyu4]