Naslovnica SPEKTAR UDARNO: U Kini počela „obojena revolucija“ – KRENULO ODBROJAVANJE

UDARNO: U Kini počela „obojena revolucija“ – KRENULO ODBROJAVANJE

U Kini su izbili protesti protiv politike vlasti „nulte tolerancije“ na COVID-19. Protesti imaju sva obeležja „revolucije u boji“.

Zapad u Kini pokreće proteste

„Protesti su počeli 23. novembra u Džengdžouu, u provinciji Henan, u fabrici koja proizvodi „iPhone“ telefone za „Apple“ pod pokroviteljstvom „Hon Hai Precision Industry“, velike tajvanske elektronske kompanije. Kompanija, koja zapošljava 600.000 ljudi, izazvala je nered zbog loših uslova rada i niskih plata“, piše sinolog Nikolaj Vavilov, na svom „Telegram“ kanalu a prenosi ruska Pravda.

Nije teško pretpostaviti da „Apple-ov“ proizvod 2.000 kilometara od Tajvana, ovde nije nastao slučajno – on je simbol prisustva Zapada u srcu Kine, njene tehnološke i meke moći“, naglasio je stručnjak.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

24. novembra, izbio je požar u višespratnoj zgradi u gradu Urumći, u muslimanskom ujgurskom regionu Sinđang (isto onoj do koje je Zapadu toliko stalo ), usled čega je poginulo 10 ljudi, a devetoro je povređeno. Smatra se, da su karantinske mere sprečile vatrogasce da brzo stignu na lice mesta.

Na horizontu Tjenanmen 2.0

Zatim su počeli protesti u Pekingu, Šangaju, Guangdžouu, Vuhanu, Nanđingu, Landžouu itd.

Na „desetinama“ univerzitetskih kampusa, studenti su u Sinđangu govorili protiv politike nulte tolerancije. U nekoliko gradova, stanovnici naselja u karantinu, srušili su barijere i izašli na ulice.

U Šangaju su se demonstracije održale u finansijskom centru u ulici Urumći.

„Trebaju nam ljudska prava, potrebna nam je sloboda“, bili su slogani demonstranata.

U nedelju su demonstranti ponovo izašli i zahtevali oslobađanje demonstranata koji su privedeni u subotu.

Kineski predsednik Si Đinping, je u septembru upozorio svoje kolege iz ŠOS-a, na opasnost od „revolucija u boji“. Čini se da i on sam treba da preduzme hitnu akciju, jer se Tjenanmen 2.0 nazire na horizontu.

Očigledni su znaci „revolucije u boji“- Okidač je nesreća, na osnovu koje se rasplamsava „bes“ stanovništva.

Postoji simbolika. Glavni simbol sada je prazan list belog papira. Podignut je u Hong Kongu 2020. godine, a te proteste kineske vlasti su nazvale „revolucijom u boji“, pošto ih je koordinirala šefica političkog odeljenja Generalnog konzulata SAD u Hong Kongu Džuli Ide. „Antiratni“ demonstranti u Moskvi, su ove godine koristili bele čaršave.

Deklarisani cilj obojene revolucije je da se „autoritarni“ i „tiranski“ politički režimi, zamene „demokratskim“ i „liberalnim“. Postoje takvi slogani, od onih već citiranih do: „Dole Si Đinping! Dole Komunistička partija!“

U zapadnim medijima se vodi informativna kampanja, koja podržava proteste, citira nezadovoljne, nesrećne, izražavajući mišljenje navodne većine stanovništva ili njegovog ogromnog dela.

Takve pokušaje puča, uvek pokreću lokalne političke elite uz podršku Sjedinjenih Država. Poznato je, da je na nedavnom kongresu Komunističke partije Kine razbijena opozicija Si Đinpingu, koji je došao iz Komsomola i rukovodio se zapadnom agendom.

Postoji ozbiljan razlog da se državni udar ubrza. Protesti su počeli, kada je postalo jasno da je na Tajvanu separatistička Demokratska partija izgubila lokalne izbore, i pojavila se mirna opcija za ponovno ujedinjenje sa Kinom, pod vođstvom Kuomintanga. Postalo je jasno, da narod Tajvana ne vidi pozitivan ishod za sebe u vojnoj konfrontaciji sa Kinom, gledajući šta se dešava u Ukrajini.

Kako piše Nikolaj Vavilov na svom Telegram kanalu, počelo je odbrojavanje za Sjedinjene Države- dve godine pre izbora novog predsednika Tajvana, koji će najverovatnije, objaviti početak procesa pridruživanja NR Kini, po analogiji sa Hong Kongom.

„SAD će izgubiti svoju kripto koloniju bez borbe, i sposobnost da ugroze industrijske centre Kine. U stvari, izgubiće svoju hegemoniju u istočnoj Aziji, osvojenu kao rezultat Drugog svetskog rata“, piše ekspert.

Da li su lekcije naučene?

Sinolog smatra da su „lekcije Tjenanmena 1989” u Kini „naučene”. „Si Đinping nije Deng Sjaoping“, i „naravno, postoje posebne metode za patriotsku konsolidaciju društva i aktiviranje patriotskih slojeva društva, za razrešenje izliva masovne iritacije“.

Naravno, hitne kadrovske odluke biće potrebne i u Državnom savetu NR Kine, siguran je Nikolaj Vavilov.

Dodajmo da, ako se Komunistička partija Kine, pod jarmom ekonomskih problema i protesta, raspadne i zabrani, slični događaji koji su se dogodili u SSSR-u će izgledati kao dečja igra.

Budite u toku, pratite nas na socijalnoj mreži Vkontakte 

Webtribune.rs