Naslovnica SPEKTAR Udar zlatnog standarda: Sahrana dolarskog sistema neizbežna – rađa se BRIKS valuta

Udar zlatnog standarda: Sahrana dolarskog sistema neizbežna – rađa se BRIKS valuta

Republikanska kongresmenka Mardžori Tejlor Grin upozorila je da bi američki dolar mogao da prestane da bude svetska valuta kao rezultat ukrajinskog sukoba, jer je uprkos talasu ekonomskih sankcija Rusija uspela da dokaže da joj dolar nije potreban za uspešan razvoj privrede.

Istovremeno, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je prošle nedelje da članice BRIKS-a rade na povećanju plaćanja u nacionalnim valutama zbog, kako je rekao, nepouzdanih mehanizama dolarskog sistema.

Briks bi mogao da stvori valutu sa zlatnom podlogom

Direktor vašingtonskog Instituta za analizu globalne bezbednosti Gal Luft izjavio je za Sputnjik da je stvaranje valute BRIKS-a „neizbežan“ proces jer su zemlje članice grupe zainteresovane da smanje svoju izloženost američkom dolaru i internacionalizuju svoje valute.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

„BRIKS bi mogao da stvori valutu zaštićenu zlatom, ocenjuje Luft.

On ocenjuje da bi, ako se stvori, valuta podržana zlatom, da bi Kina, Rusija i Južna Afrika mogle da kreiraju arhitekturu zlatnog standarda.

„To će biti privlačno mnogim zemljama kao alternativa sistemu fiat valuta koji omogućava SAD ne samo da ih sankcioniše i primorava, već i da se obogati na njihov račun“, smatra Luft.

Govoreći o mogućim izazovima sa kojima se valuta BRIKS-a može suočiti, on je očekuje da će SAD, Velika Britanija i EU pokušati da ubede pojedine članice BRIKS-a, poput Indije, da je taj potez previše destabilizujući.

Luft je naglasio da kada je u pitanju dolarski sistem, on zavisi od odluka FED-a koje služe pre svega interesima američkog naroda i njegovih izabranih zvaničnika, ne uzimajući u obzir interese siromašnih u svetu.

„Naprotiv, ogromna privilegija SAD omogućava im da pozajmljuju neograničene iznose kako bi finansirali svoje rastuće deficite dok se siromašne zemlje bore da finansiraju sopstvene“, dodao je analitičar.

Slično mišljenje u vezi sa valutom BRIKS-a ima i Ašraf Patel, viši naučni saradnik Instituta za globalni dijalog i član mreže istraživačkih centara BRIKS-a Južne Afrike.

On je za Sputnjik rekao da su u poslednjih nekoliko godina zemlje BRIKS-a ostvarile „stabilan napredak u pogledu stvaranja nove valute“.

„Naravno, ovo je ogromna sistemska promena i u multipolarnom svetu u nastajanju, takve inicijative su sve realnije kako broj zemalja koji se pridružuje BRIKS-u raste“, smatra Patel.

Patel je dodao da u okviru težnje ka uspostavljanju zajedničkog sistema za maloprodajna plaćanja i transakcije između zemalja članica, članice BRIKS-a stvaraju „jedinstveni sistem plaćanja, BRICS Pay “.

„U bliskoj budućnosti ove zemlje planiraju da uvedu specijalnu klaud platformu, koja će povezati njihove nacionalne platne sisteme. Biće razvijen onlajn novčanik sa pristupom ovim sistemima plaćanja, kao i mobilna aplikacija koja se može instalirati na pametne telefone za kupovinu u bilo kojoj od pet zemalja BRIKS-a, bez obzira na to u kojoj valuti se vrši plaćanje, rekao je on.

On navodi da je stvaranje valute BRIKS-a jedan korak dugoročne diversifikacije valute u međunarodnom sistemu finansiranja trgovine na tom dugom putu ka razvodnjavanju moći dolara u globalnoj trgovini.

Ove izjave usledile su nakon republikanske predstavnice Mardžori Tejlor Grin koja je u nedelju tvrdila da je Rusija, uprkos oštrim sankcijama, uspela da dokaže da joj nije potreban američki dolar za uspešan razvoj trgovine.

U seriji tvitova, Grin je osudila proksi rat SAD sa Rusijom u Ukrajini, za koji tvrdi da će nastaviti da slabi Ameriku, iscrpljujući njene resurse i podstičući inflaciju.

Napuštanje dolara u strategiji nacionalne bezbednosti Rusije

Ruski predsednik Vladimir Putin je još prošle godine na poslovnom forumu BRIKS-a rekao da bi pet velikih ekonomija u razvoju unutar grupe (Rusija, Kina, Brazil, Indija i Južna Afrika) trebalo da uspostave sistem međunarodnih rezervi zasnovan na korpi valuta BRIKS-a.

Prema njegovim rečima, iako grupi mogu biti potrebne godine da stvori monetarni sistem, konačni rezultat će verovatno biti ravnoteža između konkurentskog sistema zasnovanog na dolarima i korpe valuta BRIKS-a.

Putin je 2021. ukazao na važnost napuštanja dolar u svom dekretu o ažuriranoj strategiji nacionalne bezbednosti Rusije.

Ruski predsednik je istakao da je obezbeđenje ekonomske bezbednosti zemlje moguće samo uz smanjenje upotrebe dolara u spoljnotrgovinskim transakcijama Rusije.

Moskva je više puta naglašavala da politika sankcija Vašingtona podriva poverenje u dolar, smanjuje ulaganje nacionalnih rezervi u javni dug SAD i doprinosi povećanju obima spoljne trgovine u rubljama i drugim valutama.

Vašington i njegovi saveznici uveli su pakete sankcija Rusiji ubrzo nakon što je pokrenula specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini 24. februara 2022, prenosi međunarodni Sputnjik.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

(Sputnjik)