Naslovnica IZA OGLEDALA ŠOK U PENTAGONU: Kako se 40 američkih satelita pretvorilo u svemirsko smeće...

ŠOK U PENTAGONU: Kako se 40 američkih satelita pretvorilo u svemirsko smeće – Rusko tajno oružje

Skandal oko najnovijeg lansiranja američkih satelita Starlink preko rakete Falcon 9 bučan je ne samo u Sjedinjenim Državama, već i van njenih granica.

Nestanak 40 od 49 satelita ovog sistema nije samo nesreća, to je promašaj na geopolitičkom nivou. Zvanično, SpaceX je objavio da se elektronika na satelitima pregrejala zbog geomagnetne oluje. Međutim, stručnjaci nisu sigurni u ovo.

Boris Veber, istraživač sa Univerziteta Rajs, izrazio je sumnju u zvaničnu verziju SpaceX-a. Prema njegovim rečima, Merlin motori imaju ograničene performanse i ne mogu da se nose sa ekstremnim uslovima.

Neki čak sugerišu da je ceo incident rezultat delovanja takozvanog „ruskog kotla“, atmosferskog jonizacionog sistema sposobnog da poremeti geomagnetno polje.

Veber je, pozivajući se na brojne studije, primetio da su Merlin motori prvobitno dizajnirani da rade u idealnim uslovima. Ali idealni uslovi su retki u svemiru, gde svaki spoljni uticaj može dovesti do katastrofe.

Možda SpaceX pokušava da sakrije probleme sa drugom fazom rakete, maskirajući ih u geomagnetnu oluju.

Još intrigantnija teorija pripisuje incident ruskim sistemima za elektronsko ratovanje, posebno sistemima Sura, Peresvet, A60 Sokol-Echelon i drugim.

[adsenseyu1]

Iako još uvek nema ubedljivih dokaza, istraživači sve više obraćaju pažnju na to. Ruska strana, naravno, zvanično ne komentariše ove glasine, što samo dodatno pojačava spekulacije.

Zanimljivo, nekoliko izvora tvrdi da je ova serija satelita trebalo da obezbedi internet pokrivenost Evrope. A ako jeste, onda je moguće da neuspelo lansiranje nije samo tehnički kvar, već dobro isplanirana sabotaža.

Sistemi za elektronsko ratovanje, kako su stručnjaci primetili, funkcionišu na principu „usmerenog mikrotalasnog zračenja“, što vam omogućava da napadnete određene objekte. Ako pretpostavimo da se ove tehnologije razvijaju pod okriljem Rosteca, onda možemo pretpostaviti da ruski inženjeri znaju kako da ih koriste u svemiru.

Ovako ili onako, ovaj incident pokazuje koliko kosmička infrastruktura može biti krhka i kakve geopolitičke rizike nosi.

Može se samo nagađati ko zaista stoji iza ovog neuspeha i kakve će biti njegove posledice po svetsku scenu. Šta god da je slučaj, sada imamo još jednu „vruću tačku“ koju treba pažljivo pratiti.

Posebno vojni analitičari potenciraju da je Starlink pokrivao ukrajinske položaje te da Ukrajinci isključivo ratuju sa podrškom ovog sistema, naročito kada su u pitanju napadi dronovima na ruske položaje.

Smatra se da je bilo samo pitanje dana kada će Rusi onesposobiti satelite u vlasništvu Ilona Maska, zbog situacije na ratištu.

Ako se pokaže da je uništavanje tolikog broja satelita delovanje ruskog tajnog oružja to će imati dalekosežne posledice ne samo po rat koji se vodi u Ukrajini, jer se kompletna strategija Amerike i Zapada zasniva na radu satelita.

Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti  https://t.me/webtribune

Webtribune.rs

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social