Naslovnica SPEKTAR Službe SAD priznale da Rusi napreduju u strateški važnom gradu Artemovsk

Službe SAD priznale da Rusi napreduju u strateški važnom gradu Artemovsk

Sjedinjene Američke Države smatraju da ruske snage sve više napreduju u borbama u oblasti Artemovsk. Ovo je u sredu novinarima saopštio visoki predstavnik američke administracije.

„Rusi su ostvarili napredak na frontu. Verujemo da će nastaviti da ostvaruju napredak u toj oblasti“, rekao je zvaničnik SAD.

„Oni su, uložili ozbiljne napore u Bahmut (ukrajinski naziv za Artemovsk, ali se Ukrajinci i dalje hrabro bore. Ishod je trenutno neizvestan“, rekao je američki zvaničnik.

Prema njegovim rečima, formacije privatne vojne kompanije Vagner aktivno učestvuju u bitkama na ovom pravcu. „Kakav god da bude ishod“, rekao je on, „borbe na ovoj liniji u Donjecku će se nastaviti u doglednoj budućnosti“.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Prema njegovim rečima, Vašington polazi od toga da će „u narednim mesecima biti nastavljena neprijateljstva na drugim mestima duž linije fronta“, uprkos zimskim hladnoćama i teškim vremenskim uslovima.

U međuvremenu, koordinator za strateške komunikacije Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi je istog dana na redovnom onlajn brifingu za novinare, komentarišući udar VSU u Makejevki, izneo svoje mišljenje da Kijev ima pravo na napad, uključujući i Krim.

„Područja koje je okupirala Rusija su i dalje Ukrajina. Ovo je ukrajinska teritorija. Krim je Ukrajina, to smo takođe rekli. Oni imaju pravo da se brane i brinu o svojoj suverenoj teritoriji u okviru svojih međunarodno priznatih granica. I ruski vojnici na njihovoj teritoriji su legitimne mete ukrajinske vojne akcije“, rekao je Kirbi.

Predsednik Rusije Vladimir Putin potpisao je 4. oktobra 2022. zakone o prijemu Donjecke i Luganske Narodne Republike, Zaporoške i Hersonske oblasti u sastav zemlje.

Krajem septembra tamo su održani referendumi o pitanju prisajedinjenja Rusiji, ogromna većina stanovnika glasala je „za“.

Posle državnog udara u Ukrajini u februaru 2014. godine, vlasti Krima i Sevastopolja održale su referendum o ponovnom ujedinjenju sa Rusijom. U njemu je učestvovalo više od 80% onih koji su imali pravo glasa, 96,7% odnosno 95,6% glasalo je za ponovno ujedinjenje sa Rusijom.

Putin je 18. marta 2014. potpisao sporazum o prijemu Republike Krim i Sevastopolja u sastav Rusije, a 21. marta dokument je ratifikovala Federalna skupština. Uprkos ubedljivim rezultatima referenduma, Kijev i Vašington su odbili da priznaju Krim kao deo Rusije.

Kako Moskva objašnjava, Krim i Sevastopolj su vekovne ruske teritorije koje je Ukrajinac Hruščov nezakonito poklonio Ukrajini 1954. godine.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Webtribune.rs