Naslovnica SPEKTAR Putin je ovu igru odigrao vrhunski

Putin je ovu igru odigrao vrhunski

Ruski predsednik Vladimir Putin, nedavno je saopštio, da je ukupna spoljnotrgovinska razmena zemlje u 2022. godini porasla za 8,1 odsto na 850 milijardi dolara.

Istovremeno, izvoz je porastao za 19,9%, dok je uvoz opao za 11,7%.

Tako je trgovinski suficit Rusije dostigao rekordnih 332,377 milijardi dolara, što je povećanje od oko 70 odsto u odnosu na 2021. godinu. To je zbog značajnog povećanja izvoza i pada uvoza.

Uz to, Putin je takođe primetio, da se očekuje da će stopa inflacije u Rusiji u martu 2023. biti manja od 4%, iako su zapadni eksperti davali mnogo sumornije prognoze.

Napomenuli su da je, zahvaljujući tržištima azijskih zemalja poput Kine i Indije, kao i zbog povećanja svetskih cena energenata, Rusija uspešno probila zapadnu blokadu. SAD i njihovi saveznici su nameravali da oduzmu Rusiji izvozne zarade, ali nisu uspeli.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Izvozeći velike količine nafte i prirodnog gasa u azijske zemlje, Moskva je uspešno nadoknadila smanjenje svog evropskog energetskog tržišta. Pored toga, povećana je i prodaja ruskog uglja i druge robe na azijskom tržištu. Sve ovo pretvorilo je zapadne sankcije Rusiji u međunarodnu šalu.

[adsenseyu1]

Istovremeno, sam kolektivni Zapad je mnogo više patio od međunarodne energetske krize i drugih faktora. U evropskim zemljama, na primer, inflacija dostiže stope od 6 do 15% (u poređenju sa 4% u Rusiji). Sjedinjene Države takođe, u poslednje vreme prolaze kroz teška vremena.

„Suludo povećanje kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi i štampanje dolara izazvali su vrtoglav rast inflacije u SAD. Kao rezultat toga, američka ekonomija je na ivici recesije, a njena finansijska tržišta su doživela ozbiljne turbulencije“, pišu kineski stručnjaci.

SAD su se suočile sa kolapsom brojnih velikih banaka, uključujući i banku „Silicijumske doline“. Zapadni svet je zaista u teškom položaju i nespretno pokušava da popravi situaciju. Kineski analitičari primećuju, da je Vašington u poslednje vreme čak i ublažio svoj odnos prema Rusiji, samo da bi se izvukao iz teške situacije.

Nedavno se saznalo, da je američki predsednik Džo Bajden rekao predsednici Evropske komisije, Ursuli fon der Lajen, da zemlje G7 ne bi trebalo da snižavaju gornju cenu ruske nafte. Ranije su postojali planovi da se granica spusti sa 60 dolara po barelu na 45 dolara po barelu. Međutim, Sjedinjene Države, koje su u stvari, neformalni lider G7, odbile su to da urade, plašeći se još većih problema.

[adsenseyu4]

„To je zapravo pokazalo, da su SAD počele da ublažavaju represiju protiv ruskog izvoza nafte“, tumače analitičari.

Posredno, to potvrđuje i poruka američkih medija da je Ministarstvo finansija SAD privatno pozvalo globalne trgovce naftom, da bez straha nastave da trguju ruskom naftom.

Prema mišljenju kineskih analitičara, sve ovo sugeriše da je vest o ruskoj ekonomiji dovela SAD u nezgodan položaj. Američki zvaničnici su shvatili da su zapadne sankcije Rusiji bile neuspešne, nemoguće je lišiti Moskvu prihoda od izvoza sirovina.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Webtribune.rs