Energetska kriza u Evropi mogla bi da potraje nekoliko godina. Takav razvoj događaja predviđa ekspert Finansijskog univerziteta pri Vladi Rusije, vodeći analitičar Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost Igor Juškov. On je naveo i moguće datume za završetak ovog procesa.
Zbog odbijanja Evropske unije (EU) da kupuje ruski gas, zemlje unije su suočene sa ozbiljnom krizom koja će trajati više od godinu dana, siguran je Igor Juškov.
„Ovo nije brza priča. I u tekućoj grejnoj sezoni gasa očigledno nema dovoljno, pokušavaju da ga zamene ugljem, raste potražnja za ugljem, raste i njegova cena. Sve je skupo, sve je u deficitu, u mnogome je za to kriva sama Evropa, jer su upravo oni zastrašivali energetske kompanije da ne ulažu u nove projekte, kako bi sav novac bio uložen samo u obnovljive energije, a kapaciteti obnovljivih izvora energije nisu dovoljni da pokriju ceo energetski bilans“.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
„Ovo je kriza koju je stvorio čovek, počela je još 2021. Evropa je već prošla poslednju grejnu sezonu sa cenama gasa iznad 1.000 dolara za hiljadu kubnih metara, tako da su sankcije Rusiji i smanjenje snabdevanja iz Rusije samo pogoršale ovu energetsku krizu“, objasnio je analitičar.
Prema rečima Igora Juškova, Evropljani će iz ove grejne sezone izaći sa potpuno praznim podzemnim skladištima gasa.
„Moraće da kupe gas za ubrizgavanje u skladišta tokom 2023. Tokom 2024. i 2025. godine situacija će biti lakša zbog dva faktora. Prvo, veoma skupa energija dovodi do usporavanja privrede, plus inflacija ubrzava, a centralne banke širom sveta podižu stope, što čini kredite skupim“.
„Kada imate skupu energiju i skupe kredite, privreda pada. A ako se to dogodi, troši se manje energije, deficit se smanjuje. Ali koliko će brzo pasti ekonomija u Evropi veliko je pitanje“.
„Druga stvar koja će im pomoći je to što će od 2025. godine biti puštena u rad postrojenja za tečni gas u SAD i Kataru, odnosno povećanje ponude. Ali to neće biti brzo, 2023. i 2024. godine biće energetska kriza u Evropi“, zaključio je specijalista.
Na aukciji 23. septembra cena hiljadu kubnih metara gasa premašila je 1.800 dolara.
Ranije je analitičar Energi Aspects Amritu Sen predvideo energetsku krizu za Evropu „ne za jednu zimu“.
Budite u toku, pratite nas na socijalnoj mreži Vkontakte
Webtribune.rs