Naslovnica U FOKUSU Kisindžerova „crna“ prognoza

Kisindžerova „crna“ prognoza

Nekadašnji američki državni sekretar Henri Kisindžer izjavio je danas da rešenje za sukob Izraela i Palestinaca nije garancija da se neće sve ponoviti.

Dodao je da podržava mirno rešenje situacije na Bliskom istoku, ali ističe da je ono daleko sve dok je palestinska militantna grupa Hamas umešana u sukob.

„Ja sam za mirno rešenje, ali mi se čini da je ono daleko sve dok je Hamas umešan u sukob. Više bih voleo pregovore između arapskog sveta i Izraela. Pogotovo posle ovih događaja, ne vidim da su direktni pregovori između Izraela i Palestinaca zaista plodonosni“, rekao je Kisindžer u intervjuu za švajcarski list „Noje cirher cajtung“.

On je dodao da „formalni mir“ ne garantuje uspostavljanje „trajnog mira“. „Iskustvo sa Hamasom pokazuje koliko je teško rešenje sa dve države. Izraelski premijer Arijel Šaron je 2005. godine učinio Pojas Gaze kvazi nezavisnim kako bi se testirala mogućnost takvog rešenja. Međutim, to je učinilo situaciju još složenijom“, naveo je Kisindžer.

Dodao je da je situacija u poslednje dve godine postala mnogo gora nego 2005. godine. On smatra da Zapadnu obalu treba staviti pod jordansku kontrolu, umesto da se teži rešenju sa dve države.

„Nadam se da će na kraju doći do pregovora poput onih koje sam ja smeo da vodim na kraju Jomkipurskog rata. U to vreme Izrael je bio jači u poređenju sa okolnim silama. Danas je potrebna veća američka posvećenost da se spreči nastavak sukoba“, rekao je Kisindžer.

Istakao je da bi najbolji scenario za Bliski istok bio kada bi Egipat, Saudijska Arabija i druge arapske države bile spremne da izvrše pritisak na radikalne elemente i nametnu mirno rešenje.

„Međutim, bojim se da će ih događaji u poslednjih nekoliko nedelja naterati da zauzmu radikalniji stav. Ovo stvara situaciju u kojoj Sjedinjene Države moraju da izbalansiraju odnos snaga“, naveo je Kisindžer. Govoreći o Rusiji, rekao je da je Moskva, pre rata u Ukrajini, generalno stajala na strani Izraela u sukobu sa Arapima.

„Ukoliko bi Rusija sada intervenisala, imala bi dve opcije: da stane na stranu Arapa ili da deluje kao posrednik, što bi bilo čudno, s obzirom na rat u Ukrajini“, rekao je on. Dodao je da je najveći problem sa Rusijom taj što Zapad ne zna šta ona misli jer „uopšte nema“ dijalog sa Moskvom. Odgovarajući na pitanje da li aktuelna kriza otvara mogućnost da Kina napadne Tajvan, Kisindžer kaže da je to „teoretski moguće“.

„Međutim, mislim da Kina nije spremna za takav sukob. Po mom mišljenju, Kina bi trebalo da razvija odnose sa Sjedinjenim Državama, ali moramo biti oprezni da stav koji su zauzele SAD to ne onemogući.SAD treba da se pomire sa Kinom“, rekao je najpoznatiji američki državni sekretar.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

(Tanjug)

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social