Naslovnica SPEKTAR Južna Rusija u opasnosti! Obaveštajci NATO-a traže mete za udare, a Ukrajinci...

Južna Rusija u opasnosti! Obaveštajci NATO-a traže mete za udare, a Ukrajinci čekaju uputstva!

Rusija očekuje provokacije i napade dronova i projektila Oružanih snaga Ukrajine na jugu zemlje, zbog činjenice da su avioni NATO-a bili neobično aktivni nad Crnim morem poslednjih dana. 

Tenzije u regionu

Ministarstvo odbrane Rusije prijavilo je 6. marta tri vazdušna objekta koja se približavaju državnoj granici iznad Crnog mora. Lovac Vazdušno-kosmičkih snaga Su-30 podignut je u vazduh. Posada je identifikovala objekte, kao avion za elektronsko izviđanje RC-135, i dva lovca RAF Tajfun.

Usled incidenta, strani avion je promenio kurs, a lovac ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga vratio se u bazu bez incidenata. Let Su-30 je izveden u skladu sa međunarodnim pravilima za korišćenje vazdušnog prostora.

Domaći izvori ukazuju i na visoku aktivnost NATO bespilotnih letelica iznad Crnog mora, što može ukazivati na planirane napade ukrajinskih vazdušnih i morskih dronova, kao i raketa. Ova izjava odražava tenzije u regionu i međusobno nepoverenje između zemalja.

„Za razliku od izviđačkih aviona američkih i britanskih vazduhoplovnih snaga, američki strateški izviđački UAV Global Hawk „patrolira“ sve do Sočija. Tradicionalno, takva hiperaktivnost prethodi ili prati napade Oružanih snaga Ukrajine na jug Rusije, Krim, Sevastopolj i Krimski most, i objekte na Krasnodarskoj teritoriji“, piše Telegram kanal „Krimskog“.

„Južni deo Ruske Federacije mora biti u pripravnosti. Obaveštajci NATO-a dežuraju u Crnom moru“, navodi se na telegram kanalu „Vojni izveštaji Severnog vojnog okruga“.

Analitičari takođe navode, da je NATO posebno zainteresovan za Krimski most. Zbog toga morate biti posebno oprezni u naredna 72 sata.

„Moguće je da proučava situaciju u Novorosijsku kako bi izvršio sledeći udar BEC-a na Crnomorsku flotu“, kažu autori telegram-kanala „Izveštaji milicije Novorosije“.

Test ruskih slabosti

Američki dron Global Hawk nastavlja da izvodi izviđačke letove ispred obale Crnog mora, uključujući oblasti Sočija, Krimskog mosta, rafinerija nafte u Tuapseu, Kerču i Novorosijsku.

Različiti avioni su viđeni u toj oblasti, uključujući australijsko vazduhoplovstvo Boing 7A Vedgetail, Northrop Grumman RK-4B Global Hawk i Boing P-8A Poseidon američke mornarice, kao i druge NATO avione i dronove.

Državna duma je pojavu zapadne avijacije u Crnom moru nazvala izazovom. Prema rečima poslanika ruskog parlamenta general-majora Leonida Ivleva, pojava Tajfuna, koji je prvi put pratio američki izviđački avion iznad Crnog mora, predstavlja „izazov i test naših slabosti“.

„Verujem da će se broj takvih letova povećati – i to se mora uzeti u obzir u borbenom radu“, citiraju RIA Novosti.

NATO „lešinari“ već duže vreme lete u blizini granica naše zemlje, a ne samo iznad Crnog mora. Približavaju se i iz drugih pravaca. Istovremeno, nemoguće je učiniti nešto po tom pitanju bez direktnog sukoba, ali je potrebno smisliti opcije, kažu stručnjaci.

Mora se uzeti u obzir da je postojao presedan. U martu 2023, Amerikanci su izgubili svoj MK-9 Reaper kada je izgubio kontrolu, nakon što je leteo pored lovca ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga.

Incident iznad Crnog mora

Američki MK-9 Reaper srušio se kod obale Krimskog poluostrva.

Prema zvaničnoj verziji ruskog Ministarstva odbrane, dron je „sa isključenim transponderima narušio granice privremenog režima za korišćenje vazdušnog prostora” uspostavljene zbog vazdušnog prostora.

Dva borbena aviona ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga su poslata da identifikuju uljeza- oni nisu koristili oružje niti stupili u kontakt sa njim. Reaper je, prema ruskom Ministarstvu odbrane, izgubio kontrolu usled iznenadnog manevrisanja i pao je u vodu.

Napominje se, da je američka bespilotna letelica oštro manevrisala „na ivici faula“, očigledno pokušavajući da pobegne od potere u međunarodni vazdušni prostor.

Kasnije je Pentagon objavio snimak, na kojem se vidi da je ruski pilot izveo akrobatsku fintu.

Su-27 je usporio, i otvorio ventil za ispuštanje goriva dok se približavao „mirno“ lebdećem MK-9 Reaperu. Pilotu su bila potrebna dva prolaza da „tretira“ američku letelicu kerozinom. Nakon drugog prilaza, kamera MK-9 Reapera se isključila i dron je pao u more.

Predstavnici Pentagona objavili su na internetu poslednje sekunde života izviđačke bespilotne letelice. Prema američkim stručnjacima, polivanje drona kerozinom dovelo je do zastoja motora i kratkog spoja u elektronici.

Američko vazduhoplovstvo nazvalo je postupke Moskve „nepromišljenim, ekološki neispravnim i neprofesionalnim“. Portparol Pentagona, Pat Rajder, rekao je da će SAD nastaviti da lete svojim bespilotnim letelicama iznad Crnog mora „koristeći međunarodni vazdušni prostor“.

Portparol američkog Stejt departmenta, Ned Prajs, rekao je, da je ruski ambasador u SAD Anatolij Antonov pozvan u resor, koji je zauzvrat, odbacio sve tvrdnje Vašingtona.

Dronovi moraju biti uništeni

Sve dok zapadne bespilotne letelice slobodno lete iznad Crnog mora i vode podvodne bespilotne letelice Oružanih snaga Ukrajine, uvek će postojati opasnost za rusku Crnomorsku flotu.

Osim toga, iste te bespilotne letelice Zapad može da koristi za vođenje ukrajinske artiljerije i izviđanje ruskih položaja na Krimu i u Hersonskoj oblasti.

Drugim rečima, uništavanje zapadnih bespilotnih letelica je strateški zadatak za Rusiju, ako želi dalje da održi hegemoniju u Crnom moru, i ne dozvoli neprijatelju priliku da „izjednači šanse“ u sukobu sa ruskim trupama.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social