Naslovnica SPEKTAR EurAsian Times: Reizbor Si Đinpinga uznemirio Ukrajinu i SAD

EurAsian Times: Reizbor Si Đinpinga uznemirio Ukrajinu i SAD

Ukrajina neće biti srećna zbog ponovnog izbora Si Đinpinga. O tome piše K. N. Pandina, analitičar „EurAsian Times-a“. 

U Kini je 16. oktobra počeo 20. nacionalni kongres Komunističke partije Kine. Kao rezultat kongresa, generalni sekretar Centralnog komiteta Partije i kineski predsednik Si Đinping, ponovo je izabran za treći mandat. Kako napominje autor, stranka podržava Sijeve ambicije, posebno one vezane za spoljnu politiku.

Stoga je problem sa Tajvanom bio glavni prioritet kontinentalne Kine. Si je to pitanje postavio još više na spisku obaveza u Pekingu. Od sredine 2020. godine, vojska NR Kine redovno izvodi pomorske i vazdušne vežbe u blizini ostrva.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Poseta predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi Tajvanu bila je nova polazna tačka u eskalaciji situacije. Analitičar naglašava da ova lokalna kriza ima uticaj na celokupnu globalnu politiku Kine. To se posebno odnosi na odnose Pekinga i Vašingtona.

„Pre deset godina, kada je Si preuzeo Kinu, Sjedinjene Države su još uvek bile partner. Danas Kina smatra Sjedinjene Države svojim glavnim protivnikom“, navodi se u članku.

Pod Si Đinpingom, Kina nikada nije napravila ozbiljne velike ustupke Sjedinjenim Državama. Poslednjih godina, lider NR Kine je prilično oštro odgovorio na politiku Vašingtona.

Prema rečima analitičara, odnosi između SAD i Kine će se još više pogoršati, pod Sijevim trećim mandatom. To će nesumnjivo uticati na spoljnu politiku Pekinga. Autor smatra da bi Kina posle reizbora generalnog sekretara mogla da poveća podršku Rusiji, što se neće svideti ni Ukrajini ni SAD.

„Ukrajinsko pitanje i podrška Pekinga Rusiji mogu dodatno zakomplikovati odnose između dve zemlje (Kine i Sjedinjenih Država)“, navodi se u publikaciji.

Neprijateljska politika Sjedinjenih Država i njenih saveznika gura Peking na takav korak. Alijansa „KUAD“ je dugo iritirala Peking, i primorala ga da modernizuje svoju vojsku i pripremi se za otvorenu konfrontaciju sa Zapadom. U takvoj situaciji, Kina će, pod vođstvom Si Đinpinga, prirodno stati na stranu Rusije u ukrajinskom sukobu, pošto su Kini potrebni saveznici.

„Peking je uveren da će Si odvesti Kinu do većih visina ekonomske i vojne moći, i da treba da radi na tome da pokaže da su SAD na pogrešnom mestu, nakon što su toliko dugo vladale svetom“, rezimira Pandina.

Budite u toku, pratite nas na socijalnoj mreži Vkontakte 

Webtribune.rs