Naslovnica SPEKTAR Zapad sprema odgovor na „gasni rat“ koji će uzdrmati Rusiju

Zapad sprema odgovor na „gasni rat“ koji će uzdrmati Rusiju

Sankcije koje su do sada uvedene Rusiji, donele su joj samo nove prihode zbog poskupljenja, navodi Financial Times. Lideri G7 odlučili su, da neće propustiti šansu da nateraju ceo svet, da kupuje naftu od Rusije, po znatno sniženim cenama.

Na sreću, ovaj plan nije izvodljiv. Podsetimo se Bonaparte, koji je pokušao da Englesku zatvori za robu iz celog sveta.

Očekuje se da će u petak biti objavljeni novi pokušaji prekida finansiranja Kremlja.

Zemlje G7 spremne su da podrže gornju granicu cena za kupovinu ruske nafte, kako bi se ograničila izvozna zarada Kremlja, i uskratila sredstva za nastavak neprijateljstava u Ukrajini.

Ministri finansija Sjedinjenih Država, Britanije, Francuske, Nemačke, Italije, Kanade i Japana formalno će podržati takav potez na virtuelnom sastanku. Konkretan nivo gornje cene se još uvek raspravlja, rekli su izvori.

Mehanizam ograničenja, biće uveden istovremeno sa embargom EU na uvoz ruske nafte, rekli su dvojica zvaničnika. Mera će stupiti na snagu 5. decembra za sirovu naftu i 5. februara za naftne derivate.

U osnovi plana je sistem podsticaja, koji bi sprečio uvoznike ruske nafte koji ne ispunjavaju uslove, da dobiju osiguranje i usluge isporuke od G7 i EU.

Iako je Evropska komisija već izrazila punu podršku, i dalje će biti potrebno odobrenje cele Evropske unije, a za to će biti potrebno izmeniti šesti paket sankcija, usvojen posle intenzivnih pregovora.

Zvaničnici su primetili da bi ograničenje imalo najveći efekat, ako bi ga podržalo što više velikih uvoznika ruske nafte iz trećih zemalja, poput Indije. Jedan evropski zvaničnik izrazio je nadu da će se i druge zemlje pridružiti inicijativi u narednim danima, dodajući da će gornju granicu cena odrediti sve zemlje članice G7.

„Ograničenje cene je garancija minimalne cene za sve zemlje i koristi celom svetu“, rekao je DŽejms O’Brajen, koordinator za sankcije Stejt departmenta.

Cene energenata su skočile u februaru, nakon odluke Rusije da pokrene specijalnu operaciju velikih razmera u Ukrajini. Kao odgovor, Zapad je uveo ekonomske sankcije Moskvi, a pojedine zemlje su pokušavale da prestanu da kupuju rusku naftu. Međutim, efekat nije odmah prošao- skok cena koji je nastao zbog sankcij,a doneo je samo nepredviđene dodatne prihode od izvoza u Kremlj.

Tokom protekla tri meseca cene nafte su pale, delom zbog toga što je ruski izvoz nastavljen, suprotno očekivanjima i akcijama EU, ali i zbog straha da bi skok cena prirodnog gasa mogao da izazove recesiju u Evropi. Brent nafta, međunarodno merilo, pala je sa oko 120 dolara po barelu početkom juna na oko 94 dolara po barelu sada, blizu predratnog, predfebruarskog nivoa. U petak su cene porasle za oko 2%.

U junu, G7 se složio da istraži načine da Moskvi otme prihode bez podizanja svetskih cena.

Od tada, američki zvaničnici sastavljaju nacrte budućih mera i traže konsenzus unutar G7. Međutim, lideri naftne industrije i jedan broj vladinih zvaničnika G7, sumnjaju da će buduće mere funkcionisati, i da će ih podržati dovoljno zemalja.

Rusija je zapretila da će prestati da prodaje naftu, zemljama koje su usvojile gornju granicu cena.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov nazvao je ovaj potez „apsurdnim“ i nagovestio da će dovesti do „značajne destabilizacije tržišta nafte“.

Komentarišući pretnju, koordinator za sankcije Stejt departmenta O’Brajen je rekao: „Rusija će morati da podrži svoj energetski sektor, i potreban joj je novac. Šta god da je slučaj, na njoj je.“

Saudijska Arabija, koja predvodi savez proizvođača nafte OPEK+, upozorila je da će grupa možda morati da smanji proizvodnju, ako cene postanu „neodržive“. Zemlja je takođe izrazila zabrinutost, da tržište potcenjuje uticaj novih zapadnih sankcija na rusku naftu.

Kraljevina Saudijska Arabija (KSA) strahuje, da će drugim zemljama OPEK+ biti teško da kompenzuju nagli pad ruske proizvodnje, pošto su slobodni kapaciteti ograničeni.

Poštovani čitaoci – Naše autorske tekstove objavljujemo samo na socijalnoj mreži Vkontakte  i na Telegramu. Budite u toku, pratite nas.

Naš VKontakte kanalhttps://vk.com/id718919389   Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune

Webtribune.rs