Naslovnica U FOKUSU Veći deo opozicije negativno o referendumu

Veći deo opozicije negativno o referendumu

Opozicione partije razlikuju se najviše u stavu da li se uopšte 16. januara treba izjašnjavati o promeni Ustava ili izaći i zaokružiti „ne”

Još 25 dana je ostalo do referenduma o promeni Ustava Srbije u delu o pravosuđu i većina političkih organizacija je utvrdila stavove o tome kako treba glasati tog 16. januara – i da li uopšte treba izaći i izjasniti se.

Ako se izuzmu partije čiji su predstavnici u Narodnoj skupštini glasali za odluku o promeni Ustava i formulisali referendumsko pitanje („Da li ste za utvrđivanje akta o promeni ustava Republike Srbije?”), najpre su se odredili opozicionari s desnice.

Dveri, radikali, Zavetnici, DSS i POKS i njihova koalicija NADA, Suverenisti iz Dosta je bilo i njihovi partneri u ovom procesu Zdrava Srbija i Narodni klub – protiv su referenduma i promene Ustava. Potom su se odredili i ostali iz relevantnije opozicije i čini se da su svi kategorično protiv, iz različitih razloga, osim Stranke moderne Srbije.

Tatjana Macura, predsednica stranke, ne slaže se, naime, s ocenama da do promene Ustava dolazi pod pritiskom EU, smatra da Ustav nije bio dovoljno dobar i precizan i, kako je rekla za Tanjug, SMS neće pozivati građane da bojkotuju referendum, ali ih neće ni ubeđivati da donesu odluku za ili protiv.

Liga socijaldemokrata Vojvodine je stava da bojkot referenduma svakako nije rešenje kao što se i bojkot izbora pokazao kao pogrešan politički potez jer se time omogućila svevlast SNS-a, kaže Bojan Kostreš, zamenik predsednika LSV-a, za „Politiku”.

„Građani svakako treba da izađu i da daju svoje mišljenje o referendumskom pitanju jer je to jedini način da iskažu svoj stav. LSV će na stranačkim organima u narednih nekoliko dana doneti svoj stav. Jedino što je jasno je da predložena promena Ustava ne doprinosi boljitku života u Vojvodini niti poboljšanju njenog statusa.

Ako se na to doda činjenica da ni postojeće nadležnosti Vojvodine u Ustavu nisu realizovane, mogu pretpostaviti da stav LSV neće biti pozitivan”, ističe Kostreš.

Pokret „Ne davimo Beograd” (NDB) juče je pozvao građane da na predstojećem referendumu glasaju protiv predloženih ustavnih promena. „Smatramo da promena Ustava ne vodi unapređenju pravosuđa, već stvara novi prostor za manipulacije i nastavak uticaja naprednjačkog režima na pravosuđe i tužilaštvo”, navodi se u saopštenju ovog pokreta.

Dodaje se, između ostalog, da će i prema izmenama Ustava, vladajuća većina moći da utiče na sastav najvažnijih pravosudnih tela – kroz izbor „istaknutih pravnika” i na druge načine.

Otvorena građanska platforma „Akcija” Nebojše Zelenovića i „Ekološki ustanak” Aleksandra Jovanovića Ćute pridružuju se kolegama iz zeleno-levog bloka iz NDB i pozivaju građane da 16. januara „stanu u odbranu najvišeg pravnog akta naše države i na referendumu zaokruže ’ne’ za promenu Ustava Republike Srbije”.

Kako navode, svega osam odsto građana Srbije zna na šta se odnose predložene promene, „što je za ovako bitnu temu skandalozno mali procenat, za šta je odgovorna isključivo vlast, koja izmenu najvišeg pravnog akta države pokušava da izvede spinovanjem i iza kulisa”.

Mada, kako za naš list kaže Aleksandar Jovanović Ćuta, cela ta farsa oko referenduma biće zaboravljena već 16. januara uveče. „Jer ne znamo ni šta oni hoće od nas, ni šta nas pitaju ni zašto nas pitaju.

Tri meseca pred izbore treba da se odlučuje o nečemu što je potpuno nejasno, a što je odlučio jednopartijski parlament. Svim tim pitanjima biće vreme kada se sazove skupština koja će, nadam se, predstavljati kakvu-takvu volju građana posle 3. aprila”, dodaje on.

I politička platforma „Solidarnost”, koja će na izbore za grad Beograd izaći sa NDB, „poziva sve građane i građanke da izađu na referendum 16. januara i kažu: ne Vučiću, ne promeni Ustava bez široke javne rasprave, ne izmenama koje usvaja skupština bez opozicije, ne polovičnim rešenjima koja i dalje omogućavaju pritisak vlasti na pravosuđe”.

Srpska koalicija NADA traži da vlast omogući javnu raspravu o promeni Ustava. „Referendum je zakazan za manje od mesec dana, a i dalje nema nijedne ozbiljne javne rasprave na temu glasanja za ili protiv na nekom od javnih servisa.

Građani moraju čuti argumente svih stranaka o ovom pitanju, koje je važnije i od samih izbora, jer najviši pravni akt u zemlji ne treba da se menja tako često”, izjavio je kandidat za predsednika Srbije ispred koalicije NADA Miloš Jovanović i naveo da će izneti „desetine argumenata zašto treba glasati protiv”.

Srpska radikalna stranka saopštila je u sredu da je nalog za izmenu Ustava dostavila Venecijanska komisija, odnosno Evropska unija, i da je to dovoljan razlog da građani Srbije u januaru glasaju protiv njegove izmene. „Ukoliko vlast bude uporna i ako se referendum o izmenama Ustava ipak održi, SRS poziva sve ljude u Srbiji koji su protiv ulaska Srbije u EU da glasaju protiv izmena Ustava”, navela je SRS.

Istog dana lider Dveri Boško Obradović rekao je da je referendum „nevidljiv” jer se o njemu ne govori u javnosti i građani Srbije su neobavešteni o tome šta ih čeka 16. januara.

Na konferenciji za medije „Apel narodu da čuva Ustav, izađe na referendum 16. januara i zaokruži ’ne’”, Obradović je naveo da pitanje promene Ustava treba odložiti nakon aprilskih izbora, kada treba otvoriti javnu raspravu da li su ustavne promene uopšte potrebne.

Predsednik Socijaldemokratske stranke (SDS) Boris Tadić pozvao je građane pre desetak dana da izađu na referendum i da glasaju protiv promena Ustava, uz poziv opozicionim liderima da se dogovore „makar oko tog pitanja”.

Upitan u emisiji na RT Vojvodine da li je glasanje na referendumu pokazivanje stava prema režimu ili odlučivanje za ili protiv promene Ustava u oblasti pravosuđa, Tadić je kazao da je „i jedno i drugo”.

I Aris Movsesijan, predsednik Nove stranke, koja je tokom međustranačkog dijaloga o izbornim uslovima bila u savezu sa SDS-om, smatra da treba izaći na referendum i glasati protiv, dok je predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac protiv izjašnjavanja iako neće voditi kampanju za bojkot. Lutovac, naime, smatra da „ne treba skretati pažnju s kampanje za izbore 3. aprila”.

Na TV N1 Movsesijan je prekjuče ocenio da „SNS ovo vidi kao generalnu probu pred izbore”, da vide šta još mogu da poprave do 3. aprila. „Zato mislim da je potrebno izaći, da je potrebno koliko-toliko ogoliti tu vlast”, rekao je on. A Lutovac je u istoj emisiji istakao da se „DS prvi odredio za neizlazak na referendum”, pre nego što je i raspisan. Kako je naveo, „suština je u tome da nema vremena za objašnjavanje građanima”.

„Ovakve stvari se rade godinu dana i više, za ovo je potrebna najšira društvena debata u kojoj će svakom biti sve jasno. Za građane je ovo suviše apstraktno, oni kada čuju ovo što mi pričamo, menjaju kanale, ne vide kakve to veze ima s njima. Ne možete nekom da objasnite ko ne želi da čuje. Nije slučajno što nemamo atmosferu kao da je referendum 16. januara. Postavili su da se dva meseca pred izbore bavimo referendumom u ovom studiju, suština je 3. april”, rekao je lider DS-a.

Sličnog stava su, izgleda, i ostali iz grupacije stranaka u kojoj je DS – Narodna stranka, SSP, PSG. Marinika Tepić, potpredsednica SSP-a, rekla je ranije da se ta stranka zalaže za odlaganje referenduma i navela da ne vidi zašto se ne bi sačekalo da se referendum održi kad se formira naredni saziv parlamenta. Izbori u aprilu su, prema rečima njenog stranačkog kolege Borka Stefanovića, „jedini pravi referendum u Srbiji”.

Narodna stranka Vuka Jeremića će u nedelju na stranačkoj skupštini doneti konačnu odluku, a u vrhu stranke mišljenja su podeljena. Potpredsednica NS-a Sanda Rašković Ivić smatra da bi trebalo pozvati građane da izađu na referendum i glasaju protiv promene Ustava jer, kako je rekla za Tanjug, ovo je predigra vlasti za dalje izmene Ustava, kao što je Preambula koja garantuje da je Kosovo i Metohija neotuđivi deo Srbije.

I pravni tim NS-a kaže da bi trebalo izaći na referendum i glasati protiv dok, recimo, Vuk Jeremić i potpredsednik Miroslav Aleksić kažu da oni neće izaći na referendum.

Na našem “Telegram” kanalu možete pratiti naše odabrane najbolje vesti i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama. “Telegram morate instalirati na mobilnim telefonima preko Play Prodavnice.  OVDE

(politika.rs)