Naslovnica SPEKTAR Medvedev objasnio kako će Ukrajina nestati kao država

Medvedev objasnio kako će Ukrajina nestati kao država

Zamenik predsednika Saveta bezbednosti RF Dmitrij Medvedev ponovo je ocenio da će Ukrajina nestati kao država i objasnio kako se to može dogoditi.

„Nedavno sam pisao zašto će Ukrajina nestati. Sada je vreme da se kaže KAKO će nestati i koliki je rizik od širenja sukoba u Evropi i svetu.

Sve će zavisiti od toga kojim putem će ići proces raspada te umiruće države usled izgubljenog vojnog sukoba.

Otvorite Telegram da primate izbor naših najboljih vesti

Dva su puta.

Prvi je: kretanje kolosecima relativno spore erozije ukrajinske državnosti sa postepenim gubitkom preostalih elemenata državnog suvereniteta.

Drugi: trenutno urušavanje sa istovremenim uništenjem svih segmenata državnosti.

[adsenseyu1]

Posle postepenog ili ubrzanog kolapsa verovatna su tri scenarija:

1. Zapadni regioni Ukrajine prelaze pod kontrolu jednog broja država EU sa naknadnim „anšlusom“ tih zemalja od strane tih država. Istovremeno ostaje izvesna „ničija” ukrajinska teritorija, koja je stisnuta između Rusije i zemalja koje su dospele pod suverenitet niza evropskih zemalja.

Ta stisnuta teritorija objavljuje da nastavlja državnost bivše Ukrajine, njen međunarodno-pravni subjektivitet i nameru da svim sredstvima povrati izgubljene zemlje. Naravno, radilo bi se samo o zemljama koje su ušle u sastav Rusije.

Istovremeno, ta „nova Ukrajina“ odmah izjavljuje želju da uđe u Evropsku uniju i NATO, što se i dešava na srednji rok.

Oružani sukob se posle kratkog vremena nastavlja, pretvarajući se u trajni, uz rizik da brzo preraste u treći svetski rat.

[adsenseyu4]

2. Ukrajina nestaje nakon završetka naše specijalne vojne operacije u procesu njene podele između Rusije i niza država EU. Vlada Ukrajine se formira u egzilu u jednoj od evropskih zemalja.

Konflikt se završava razumnim garancijama njegovog neobnavljanja u bliskoj budućnosti, ali bi ostale terorističke aktivnosti ukrajinskih nacista, koji bi bili rasejani na teritoriji država EU koje su dobile zapadnoukrajinske zemlje.

Rizik nastavka sukoba ili njegove eskalacije u svetski rat u ovom slučaju se može smatrati umerenim.

3. Sve se dešava kao u prvom slučaju, ali sa suprotnim predznakom. Zapadne oblasti Ukrajine pridružuju se jednom broju zemalja EU. Narod centralnih i nekih drugih oblasti – koristeći čl. 1 Povelje UN – proglašava svoje samoopredeljenje pristupanjem Ruskoj Federaciji. Moskva se sa tim saglašava, a sukob se završava solidnim garancijama da se dugoročno neće ponoviti.

Drugih opcija jednostavno nema.

Ovo je jasno i onima na Zapadu kojima je neprijatno da to priznaju.

Rusija bi mogla da bude privremeno zadovoljna drugom opcijom, ali joj je potrebna treća.

(Fakti)

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte