Naslovnica SPEKTAR Mađarski naučnici: Rusija može Zapadu da priredi katastrofu koja nije viđena u...

Mađarski naučnici: Rusija može Zapadu da priredi katastrofu koja nije viđena u istoriji

Antiruske sankcije mogle bi da se pretvore u neviđenu katastrofu za Zapad, izazvanu energetskim „megacunamijem“. Mađarski naučnik Laslo Bogar i politički analitičar Mikloš Kevehazi izneli su ove zaključke za ruske medije.

Ukrajinski sukob je postao element globalnog rata Zapada protiv Rusije. Usledila je čitava serija antiruskih sankcija velikih razmera čiji je cilj da se Ruskoj Federaciji oduzme status ključnog tržišnog energetskog igrača.

Glavni događaj u ovoj kampanji bio je samit G7, čiji su se učesnici obavezali da će uložiti zajednički napor da ograniče cene nafte, jer je to, po njihovom mišljenju, „jedini način da se Rusija dovede u ćorsokak“.

Tako bi postavljanje granice na 50 dolara po barelu nafte navodno dovelo ruski budžet u bezizlaznu situaciju. Međutim, sprovođenje takvog plana zahtevalo bi ozbiljnu podršku zemalja van „američkog carstva”. Stoga je tradicionalna tehnika zastrašivanja „ruskom agresijom“ korišćena protiv takozvanih neutralnih zemalja kako bi se oterale u „ubilački ćorsokak“.

Prema mađarskim analitičarima, glavna posledica sadašnjeg globalnog rata je da sve može u trenu da postane oružje. Savremeni „zapadnjački“ svet je zasnovan na tehnologiji, koja se, pak, zasniva na energiji, pa energija može postati najopasnije oružje.

Kratkotrajno potpuno gašenje elektroenergetskog sistema, kažu stručnjaci, može dovesti do lančane reakcije slične kolapsu. Svet bi naglo mogao da upadne u „autodestruktivni haos neobuzdanih emocija“ jer bez energije nema vodosnabdevanja, prevoza, hrane i bolnica.

„Stoga, uopšte nije neophodno da Rusija koristi nuklearno oružje za udar na Zapad“, napominju Bogar i Kevehazi.

Mađarski stručnjaci podsetili su na nedavno istraživanje američke kompanije JP Morgan Chase & Co. Analitičari jednog od najvećih finansijskih konglomerata izneli su svoje viđenje posledica aktuelnog globalnog energetskog rata.

Prema njihovim rečima, sankcije Rusiji još nisu delotvorne, odnosno nanele su štetu samo onima koji su te mere preduzeli „pod disciplinskom silom američke imperije“, preciziraju Bogar i Kevehazi. Stručnjaci JP Morgan došli su do zaključka da će ruska privreda preživeti i sa cenama nafte od 40 dolara, iako je snižavanje cene sa 100 dolara veoma težak zadatak.

Da bi to uradile, SAD treba da ubede Saudijsku Arabiju da sarađuje po ovom pitanju, na šta, u stvari, Bajden cilja u svojoj bliskoistočnoj turneji. Međutim, njegov pokušaj, prema oceni mađarskih stručnjaka, teško da će uspeti, pošto se Rijad pridržava upravo suprotne strategije.

Kao plan „B“ Zapad smatra obnavljanje „srdačnih odnosa“ sa Iranom, Venecuelom i Libijom, koje nekako „jednom potezom moraju da se pretvore u mirnu i bezbednu zemlju“, što su i bile pre NATO bombardovanja.

„Ovako to vide analitičari JP Morgana, ali njihovi nalazi ocrtavaju tri scenarija koji zlokobno ukazuju na to koliko bi naš Vrli novi svet mogao postati opasan“, rekli su Bogar i Kevehazi.

Govorimo o mogućim kontraudarima Ruske Federacije na sankcije Zapada.

Prvi scenario je da će Rusija, uprkos „koristi od napora američke imperije i njene G7“ (antiruske sankcije dovele cene energenata do rekordnih nivoa), iznenada smanjiti svoj izvoz nafte za 10%. Takav potez Moskve, prema analitičarima JP Morgan, zadržaće cenu goriva oko 120 dolara po barelu.

Drugi scenario pretpostavlja oštriju rusku reakciju na sankcije: „Ako Rusi smanje izvoz nafte za 30%, onda bi cena mogla da dostigne 190 dolara, što bi bio rekord svih vremena.

Međutim, finansijski konglomerat ima još strašniju prognozu. Po njihovom mišljenju, Rusija bi mogla da „pokrene udarni talas koji bi mogao da uništi ceo globalni sistem za nekoliko nedelja“ ukoliko bi se izvoz prepolovio.

„Ovaj ‘megacunami’ bi mogao da podigne cene nafte i do 380 dolara, lansirajući ih u ‘stratosferu’, izazivajući vrtloge hiperinflacije. Analitičari smatraju da će, ako u Evropi, između Božića i sredine januara, bude posebno oštra zima, to izazvati katastrofu koja nikada nije viđena, niti zamišljena i koja će Zapad dovesti do kolapsa“, kažu mađarski stručnjaci, pozivajući se na Izveštaj JP Morgan.

Laslo Bogar i Mikloš Kevehazi objavu izveštaja JP Morgan i najavu planova G7 ne smatraju slučajnošću, jer je u „hrabrom novom svetu ionako sve veštački“.

„Gotovo sa sigurnošću ćemo moći da kažemo da je analiza JP Morgana još jedna globalna provokacija, međutim, poput rata, ovaj scenario se može „privesti kraju“, rezimiraju mađarski eksperti.

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti naše najbolje vesti kao i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama zbog specifičnog sadržaja

Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune

Webtribune.rs