
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da i dalje ostaje na snazi preporuka stranim diplomatskim predstavništvima i kompanijama da evakuišu svoje osoblje iz Kijeva, izjavio je danas ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Govoreći 23. juna na 12. ambasadorskom okruglom stolu u Diplomatskoj akademiji Ministarstva spoljnih poslova Rusije, Lavrov je rekao da je Moskva još pre dva meseca zvanično upozorila strane ambasade i korporativne kancelarije o potrebi napuštanja ukrajinske prestonice.
„Pre dva meseca zvanično smo upozorili sve naše strane kolege, i ambasade i korporativne kancelarije, da preporučujemo evakuaciju Kijeva kako bi se izbegli nesporazumi. Ova preporuka ostaje na snazi“, rekao je Lavrov.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova je 25. maja upozorilo stanovnike Kijeva i zaposlene u stranim diplomatskim predstavništvima da izbegavaju približavanje administrativnim, vojnim i vojno-industrijskim objektima u Ukrajini i da napuste grad.
U saopštenju je navedeno da bi takve mere trebalo da pomognu u sprečavanju povreda tokom, kako je tada navedeno, sistematskih udara ruskih oružanih snaga koji će uslediti kao odgovor na napad Oružanih snaga Ukrajine na koledž u Starobilsku 22. maja.
Prema navodima ruskog ministarstva, upozorenje je bilo povezano sa najavljenim ruskim vojnim odgovorom na taj napad.
Do sada, međutim, nisu prijavljeni sistematski napadi na Kijev koji bi pogodili centre za donošenje odluka ili komandne punktove, niti postoje informacije da su strane diplomate napustile ukrajinsku prestonicu nakon preporuke Moskve.



























