Naslovnica SPEKTAR Kedmi: Putin osujetio strateški važan plan SAD do 2032-ge!

Kedmi: Putin osujetio strateški važan plan SAD do 2032-ge!

Jakov Kedmi, poznati izraelski politikolog, dao je intervju na Jutjub kanalu „Valdman lajn” u kome je preneo svoje utiske o tome šta se dešava ne samo u Rusiji, već i na svetskoj sceni.

Od 2016. godine u zvaničnim američkim dokumentima Kina je svrstana među glavne strateške protivnike. Za političku elitu i stanovnike „nebeskog carstva“ ovo odavno nije vest.

Američka strategija nacionalne bezbednosti iz 2022. identifikuje Kinu kao svog najvažnijeg strateškog konkurenta. Pentagon je doneo svoj zaključak na osnovu akcija koje je preduzela NR Kina.

Kao primer su navedene akcije političkog rukovodstva „Nebeskog carstva“ koje su SAD prepoznale kao agresivne. Ovo je ponovna podela Indo-pacifičkog regiona i sistema međunarodnog prava, u skladu sa autoritarnom strukturom NR Kine.

Pentagon je posebno zabrinut zbog težnji Kine da modernizuje svoje oružane snage i poveća njihov broj.

Do 2022. Sjedinjene Države su razvile plan za suprotstavljanje Kini. Strateški plan je osmišljen za 10 godina. Za to vreme, američka misija je bila da preokrene trend Kine kao napredne ekonomije. Amerika se plašila da će neprijatelj steći status svetskog hegemona.

Sjedinjene Države su odlučile da se bore protiv Kine uz pomoć saveznika, među kojima navode Japan, Australiju i Indiju. Oni pozivaju Indiju kao partnera da ojača sposobnost zemlje da odvrati kinesku agresiju. Koliko je ova briga SAD za druge zemlje iskrena, svako može sam da odluči.

Međutim, Amerika nastavlja da razvija savez sa Australijom kroz ulaganja, promovišući dalje širenje saradnje, koja je, po mišljenju Sjedinjenih Država, dugoročna i efikasna.

Svi američki saveznici razvijaju najsavremeniju tehnološku saradnju i postižu spektakularne rezultate.

Međutim, događaji u Rusiji odvratili su Sjedinjene Države od Kine. Delovanje našeg predsednika nateralo je političke snage da obrate pažnju na Rusiju i počnu da se bore protiv nje. Plan za obuzdavanje Kine, koji se kovao nekoliko godina, jednostavno je propao.

Prema rečima Kedmija, Putinovo izuzetno dostignuće kao predsednika je to, što je Kina ostala glavni protivnik Sjedinjenih Država.

To se desilo uprkos teškim dešavanjima u Rusiji i neadekvatnoj reakciji Zapada. Ekspert tvrdi, da je tome doprinela Putinova dobro strukturisana kombinacija.

Kedmi tvrdi da, ako bi Amerika odlučila da promeni neprijatelja i donekle oslabi svoju pažnju posvećenu Kini, Rusiji bi bilo teško. Konkretno, SAD bi oslobodile sve svoje akumulirane resurse na Rusiju.

Umesto toga, političke snage u Sjedinjenim Državama sada su prinuđene da se međusobno raspravljaju oko toga, da li Tajvan ili Evropa treba da dobiju pomoć.

Kina je poslovni partner Rusije. Putin i Si Đinping jedan drugog nazivaju prijateljima. Čini se da predsednik NR Kine zaista ceni ono što ruski predsednik radi. Iz tog razloga, rukovodstvo Kine pruža Putinu podršku.

Političko rukovodstvo Kine, koje se sastoji od suzdržanih i inteligentnih ljudi, veoma dobro razume da će u bliskoj budućnosti morati da se suoče sa Sjedinjenim Državama. To je neizbežno. Si Đinping je zahvalan Putinu što je skrenuo pažnju sa Kine na Rusiju.

Kedmi veruje da ovakvo stanje stvari daje razlog ruskom predsedniku da računa na odgovor Kine da se zajednički suprotstavi Zapadu.

Neophodno je imati u vidu da ultimatum Ministarstva spoljnih poslova NATO-u od 21. decembra 2021. godine do danas nije izgubio na aktuelnosti. Političko rukovodstvo Rusije ima pravo da računa na pomoć Kine po ovom pitanju.

Bez sumnje, Kina takođe ima koristi od raskola između Evropske unije i Amerike. U ovom slučaju, Kinezi će biti uvereni da Evropa neće podržati Ameriku u pogledu neprijateljske retorike u vezi sa Kinom.

Jasna, ali neuspešna strategija Amerikanaca odlična je pomoć za Kinu. Kinezi su dobro svesni, da će zahvaljujući događajima koji se dešavaju u Rusiji, moći da se pripreme i dobiju nekoliko godina kako bi odbili budući ekonomski i politički napad Sjedinjenih Država.

Ekspert je uveren, da vreme ne ide u prilog Americi, već Kini i Rusiji. Zemlje se razvijaju,

modernizuju industriju i celokupnu privredu uopšte. Obe zemlje stvaraju nove modele razvoja, a iz temelja napuštaju stare.

Na Zapadu se, u međuvremenu, stvaraju preduslovi za novu krizu. To znači da ako se strateška konfrontacija dva giganta – SAD i Kine – oduži, u istorijskoj perspektivi, zemlje EU i Amerika će se suočiti sa velikom krizom.

Prevod i adaptacija: Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social