Naslovnica SPEKTAR „KAD NALETIŠ NA STENU“: Počneš rat sa Rusijom, odbiješ njen gas, pa...

„KAD NALETIŠ NA STENU“: Počneš rat sa Rusijom, odbiješ njen gas, pa ga nabaviš preko Kine …

Zapadne sankcije nisu upropastile Rusiju. Umesto toga, energetska kriza nastavlja da preti Evropi hladnom zimom. Ali jedna zemlja je spremna da postane „hrabri vitez“, i priskoči u pomoć isporukom ruskog LNG-a uz visoku cenu.

Rusko-ukrajinski sukob je radikalno promenio globalnu energetsku jednačinu. Kineske energetske kompanije počele su da evropskim zemljama prodaju tečni prirodni gas (LNG) kupljen od Rusa po visokoj ceni. Time se, doduše posredno, krši takozvani „embargo“. Prema podacima kineske carine za jul ove godine, iz Rusije je u prvih šest meseci uvezeno 2,35 miliona tona LNG.

Ruska „specijalna operacija“ u Ukrajini takođe je preokrenula globalne energetske bilanse naglavačke. Evropske zemlje su uvele embargo na ruski gas kako bi finansijski iscrpile Kremlj, a pred približavanje zimske sezone, našle su rešenje u njegovom prevazilaženju na „mala vrata”.

U međuvremenu, prioritet za Evropu u energetskoj krizi je da poveća svoje rezerve prirodnog gasa pre nastupanja zimskih hladnoća, i na taj način otkloni eventualne probleme, kako u industriji tako i u zadovoljavanju potreba stanovništva.

Višak LNG u Evropu

Prema podacima kineske carine objavljenim u julu ove godine, iz Rusije je u prvih šest meseci uvezeno 2,35 miliona tona LNG u vrednosti od 2,16 milijardi dolara. Ova slika čini Peking jednim od četiri najveća uvoznika LNG-a iz Rusije, a takođe pokazuje da je u odnosu na prethodnu godinu obim isporuke povećan za 28,7%.

Dok je uvoz prirodnog gasa iz Rusije u Kinu preko gasovoda u Sibiru porastao za 63%, stručnjaci naglašavaju da isporuke LNG-a premašuju kinesku domaću potražnju, a administracija Pekinga prodaje LNG kupljen od Moskve evropskim zemljama pokušavajući da reši energetsku krizu.

Kina je upoređena sa vitezom

Prema „Fajnenšel tajmsu“, strahovi evropskih zemalja od nestašice energije uoči zimskih meseci uskoro će biti prevaziđeni zahvaljujući Kini. Izvještavajući da kineske kompanije prodaju LNG kupljen od Rusije, po dva do tri puta većoj cijeni, novine su uporedile Kinu sa vitezom koji spašava Evropu.

S druge strane, Kpler, analitička kompanija koja se bavi statistikom i istraživanjem u energetskom sektoru, objavila je informaciju da je Evropa u prvoj polovini 2022. godine povećala uvoz LNG-a za 60% na godišnjem nivou.

Dvostruki udarac za SAD

Kako će SAD, koje vrše snažan pritisak na evropske zemlje da primene embargo protiv ruskih energenata, reagovati na transport ruskog gasa u Evropu na „mala vrata” preko kineskih kompanija, i dalje je nejasno.

Potez Vašingtona, koji doživljava ozbiljne tenzije sa Pekingom usred tajvanske krize, kao odgovor na činjenicu da Rusi ne trpe energetski embargo uveden protiv Rusije, a kineska vlada dobija i finansijske beneficije i uticaj na evropske zemlje, očekuje se sa velikim interesovanjem.

Kineska LNG trgovačka kompanija „JOVO Group“ najavila je isporuku LNG-a evropskom kupcu. Pored „JOVO-a“, najveća rafinerija u zemlji, „Sinopec“, takođe je u aprilu ove godine saopštila da viškove LNG kanališe na međunarodno tržište.

Kineski mediji prenose da je u prvih šest meseci godine samo „Sinopec“ prodao oko 3,15 miliona tona LNG zapadnim zemljama. Napominje se da su nakon što su evropske države počele da dobijaju LNG iz Kine povećale svoje rezerve prirodnog gasa na 77%, dok je, u skladu sa ažuriranom energetskom politikom u pozadini ukrajinskog sukoba, planirano povećanje obima rezerve na najmanje 80%.

Poštovani čitaoci – Naše autorske tekstove objavljujemo samo na socijalnoj mreži Vkontakte  i na Telegramu. Budite u toku, pratite nas.

Naš VKontakte kanalhttps://vk.com/id718919389   Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune

Webtribune.rs