Naslovnica U FOKUSU Japan ponovo odlučio da uvozi rusku naftu

Japan ponovo odlučio da uvozi rusku naftu

Izvoz ruske nafte porastao je u januaru na 8,2 miliona barela dnevno, približavajući se „rekordu svih vremena“ postavljenom u februaru 2020. godine, uprkos talasu sankcija uvedenih Moskvi

Japan je odlučio da ponovo kupuje rusku naftu, sudeći prema podacima izveštaja koji je objavilo Ministarstvo ekonomije, trgovine i industrije ove države.

Prema podacima Međunarodne agencije za energetiku (IEA), izvoz ruske nafte porastao je u januaru na 8,2 miliona barela dnevno, približavajući se „rekordu svih vremena“ postavljenom u februaru 2020. godine, uprkos talasu sankcija uvedenih Moskvi.

Izveštaj koji je japansko ministarstvo objavilo prošlog utorka pokazuje da je ta država u januaru uvezla 747.706 barela ruske sirove nafte Sahalin blend.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

„Blumberg“ je ranije izvestio da japanska vlada vrši pritisak na uvoznike da obezbede zalihe goriva kako bi izbegli nestašice u budućnosti.

Japanska kompanija „Tajo Oil Ko“ kupila ja naftu iz Rusije, a prema rečima portparola kompanije, isporuka je deo terminskog ugovora iz prošle godine godine. Ista firma kupila je rusku naftu u januaru ove godine, što je bila prva isporuka iz Rusije još od maja 2022. godine.

Nakon uvođenja ograničenja, nekoliko japanskih biznismena upozorilo je da zemlja ne može da preživi bez kupovine nafte i gasa iz Rusije.

„Za razliku od Evrope ili Sjedinjenih Američkih Država, Japan je skoro u potpunosti zavisan od inostranstva za svoje energetske potrebe, tako da je nemoguće prekinuti veze sa Rusijom zbog sankcija. Realnost je da nećemo preživeti ako ne nastavimo da uvozimo iz Rusije, čak i ako su obimi manji“, rekao je u novembru šef japanske kompanije „Itoču“ Masahiro Okafudži.

Kako se Evropa odvikava od korišćenja ruske energije, kupci u Aziji su sklopili poslove. Kina je povećala uvoz ruske nafte na 1,9 miliona barela dnevno u proseku 2022. godine, što je povećanje od 19 odsto u odnosu na 2021, podaci su Međunarodne agencije za energetiku. Indija je još više povećala kupovinu, zabeleživši povećanje od 800 odsto na prosečno 900.000 barela dnevno.

Ruski izvoz nafte u Kinu i Indiju dostigao je rekordne vrednosti u januaru nakon što je evropska zabrana ruske nafte stupila na snagu, navodi Kpler, kompanija za podatke i analitiku. Izvoz u Tursku, još jednog najvećeg kupca, takođe se nastavlja ubrzano.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

(RT)