Naslovnica SPEKTAR InfoBrics: Evropa je odlučila da u tišini napusti Ukrajinu pre početka zime

InfoBrics: Evropa je odlučila da u tišini napusti Ukrajinu pre početka zime

Evropa sa dolaskom zime „tiho napušta” Ukrajinu. Ovo mišljenje je u članku za InfoBrics izneo analitičar međunarodnih sukoba Uriel Arauho.

Vlasti Sjedinjenih Država su 26. oktobra rekle da ne vide izglede za mirovne pregovore o okončanju ukrajinskog sukoba. Očigledno, Vašington ostaje veran svojoj strategiji: da podržava Kijev dok ne postigne takozvanu „vojnu pobedu“. Međutim, ovaj zadatak postaje sve više nemoguć, obzirom na probleme sa kojima se suočavaju SAD i njeni saveznici.

Približavajuća evropska zima i predstojeći američki međuizbori u novembru bacili su hladnu vodu na međunarodnu proukrajinsku koaliciju.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Ekspert je istakao da SAD nisu uspele da izoluju Rusiju na međunarodnoj sceni, a čak i američki saveznik – Indija – nastavlja da sarađuje sa Rusijom.

Za poskupljenje goriva i proizvoda zemalja Južne Amerike, Afrike i Azije krive antiruske sankcije. S tim u vezi, zemlje Evrope postale su glavni partneri SAD u vršenju pritiska na Rusiju, ali su i počele da izražavaju svoje sumnje u težnje Vašingtona, posebno sa približavanjem zime.

„Ključne države poput Francuske, Nemačke i Italije pokazuju znake da njihovi lideri sumnjaju u mogućnost pobede nad Rusijom. U stvari, može se čak reći da Evropa tiho napušta Kijev“, piše Uriel Arauho.

Dva su razloga za ovu promenu raspoloženja. Prvo, evropske zemlje postale su žrtve teške energetske krize, koja je dovela do veće inflacije i viših cena većine roba.

Drugo, Evropi ponestaje oružja koje bi moglo da se prebaci u Ukrajinu. Analitičar ukazuje i na unutrašnji raskol u EU, gde čak ni vodeće države – Nemačka i Francuska – ne mogu da se dogovore o tome kako da se nose sa rastom cena energenata.

Podela unutar Sjedinjenih Država takođe se osećaju. Dakle, grupa demokrata je objavila, a zatim povukla pismo u kojem je pozvala Džoa Bajdena da pregovara sa Rusijom kako bi okončao sukob.

„Ovaj potez je bio znak zamora nakon osam meseci sukoba, koji su na ukrajinskoj strani uglavnom finansirali američki poreski obveznici“, navodi se u članku.

Osim toga, približavaju se i srednjoročni izbori za Kongres SAD, koji će se verovatno završiti porazom Demokratske stranke. Ukoliko Kongres zauzmu republikanci, SAD će verovatno smanjiti svoju vojnu i obaveštajnu pomoć Ukrajini, tvrdi politikolog.

„Malo je verovatno da će evropske države to moći da nadoknade“, naglasio je autor.

Budite u toku, pratite nas na socijalnoj mreži Vkontakte 

Webtribune.rs