Francuski zahtev da se zaustavi „Severni tok 2“, Nemačka neće podržati

Predlog francuskog zvaničnika Nemačkoj da odustane od „Severnog toka 2“ zbog slučaja ruskog blogera Alekseja Navaljnog je nelogičan, imajući u vidu interese nemačkog biznisa i zato teško da će ga Berlin ozbiljno shvatiti, ocenjuju ruski eksperti.

Francuski zvaničnik Kelman Bon pozvao je Nemačku da odustane od „Severnog toka 2“, uz ocenu da sankcije Rusiji nisu dovoljne u svetlu slučaja Navaljnog. Treba ići dalje, poručio je Bon, državni sekretar francuskog Ministarstva spoljnih poslova.

Šef komiteta Bundestaga za ekonomiju i energetiku Klaus Ernst ocenio je ovaj poziv Pariza kao nerazuman i nekorektan. „Obustavljanje već odobrenog projekta bi se odrazilo na nemačke klijente i poreske obveznike visokim cenama gasa i potrebom da se plate penali za već obavljene investicije“, navodi se u komentaru Ernsta.

Tako bi nemački poreski obveznici morali da plate za, kako kaže Ernst, „pogrešno ponašanje Rusije“. Aleksandar Pasečnik, šef analitičke uprave Fonda nacionalne energetske bezbednosti iz Moskve, uveren je da je za završetak „Severnog toka 2“ presudna odluka Nemačke i njeni ekonomski interesi.

„U suštini Francuska tu ne učestvuje. Gas ’Severnog toka‘ je za Nemačku, a ne za Francusku. Mislim da Nemci ovo neće shvatiti kao ozbiljnu inicijativu. Ipak, za Nemačku je ’Severni tok 2‘ i komercijalni projekat u kome učestvuju nemačke kompanije i, kao što znamo, veliki nemački biznis. I zato smatram da nije logično ozbiljno shvatati pozive Francuza da se obustavi projekat ’Severni tok 2‘, koji je skoro završen“, komentariše Pasečnik.

U ruskoj Dumi smatraju da Francuska, iznoseći ovakav predlog, sledi primer Vašingtona i neosnovano politizuje projekat gasovoda. Po mišljenju člana spoljnopolitičkog odbora Dume Sergeja Železnjaka, SAD će pokušati da uvuku u celu priču evropske činovnike koji su pod njihovom kontrolom a sve u cilju da destabilizuju situaciju unutar Rusije.

Ekspert Aleksandar Pasečnik za Sputnjik dodaje da je novi predlog Francuske zaista teško shvatljiv, a na pitanje šta Pariz želi time da postigne kaže :

„Teško je reći šta Francuzi planiraju da dobiju ovim postupkom i kakvu korist imaju od toga. Ovo je očigledno neka vrsta političke priče, tako da sve treba pažljivije pogledati. Mogu samo da kažem da teško da će ovaj poziv biti shvaćen ozbiljno. Očigledno se opet radi o tradicionalnoj priči na kojoj neke zemlje pokušavaju da zarade političke poene, na primer, na slučaju opozicionara Navaljnog. Očigledno odatle vetar duva“, konstatuje ruski ekspert.

Iz ruskog Ministarstva spoljnih poslova ranije su posavetovali stranim političarima koji komentarišu situaciju s Navaljnim da poštuju međunarodno pravo i bave se problemima svojih zemalja. Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov primetio je tim povodom da izjave zapadnih političara na tu temu „kao da su kopije“.

Predstavnik Ministarstva spoljnih poslova Nemačke Kristofer Burger rekao je da su vlade pojedinih zemalja EU i ranije predlagale da se „Severni tok 2“ uključi u diskusiju o antiruskim sankcijama, ali da pozicija Berlina ostaje nepromenjena. „To su ranije predlagale razne evropske vlade i to nije nikakva novost. Istovremeno, poznat je stav nemačke vlade po tom pitanju u kom se ništa nije promenilo“, rekao je Burger na brifingu u Berlinu.

U međuvremenu, nemački vicekancelar i ministar finansija Olaf Šolc još jednom je potvrdio da će  „Severni tok 2“ biti završen, bez obzira na, kako je rekao, izvesne komplikacije.

(Sputnik)