Naslovnica ŽIVOT Evo šta može pomoći u zaustavljanju raka i traje samo 30 sekundi

Evo šta može pomoći u zaustavljanju raka i traje samo 30 sekundi

Britanski onkolog tvrdi da izlazak i sunčanje na jutarnjoj sunčevoj svetlosti najmanje pola minuta može pomoći u prevenciji raka.

Onkolog dr Mohammad Muneeb Khan iz bolnice Castle Hill u Kotingemu, objasnio je da infracrvena sunčeva svetlost ujutru pokreće telo da oslobodi bujicu melatonina. Dvostruko jači od vitamina E, prirodni antioksidans melatonin „traži i uništava“ slobodne radikale i toksine koji izazivaju rak. Melatonin takođe zaustavlja genske mutacije odgovorne za rak.

Khan je dodao da čak i samo pola minuta izlaganja infracrvene sunčeve svetlosti, između izlaska sunca i 9:00 ujutro, nudi viši nivo zaštite za odrasle i decu nego kad pojedemo 2.500 banana ili nekoliko kilograma brazilskih oraha dnevno. Nedavne studije su toliko „ubedljive“ da Kan sada podstiče ljude da prošetaju rano ujutru ili da jednostavno stoje napolju, kao deo njihove svakodnevne rutine.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Nevidljivo ljudskom oku, infracrvena sunčeva svetlost je najefikasnija u zoru. Njegovo blagotvorno dejstvo postepeno nestaje tokom dana kako telo postaje manje osetljivo na njega, rekao je Kan.

Onkolog je pojasnio da dok izlaganje svetlosti u bilo koje drugo doba dana još uvek podstiče proizvodnju melatonina, proizvedena količina nije dovoljna za adekvatnu popravku i zaštitu ćelija. I dalje je moguća apsorpcija svetlosti tokom oblačnih ili kišnih dana, ali Kan je preporučio duži period na otvorenom pod tim uslovima – poželjno najviše 30 do 45 minuta.

Ugrađeni sistem detoksikacije u telu može pokvariti ili izgubiti efikasnost, posebno sa godinama. To može dovesti do nakupljanja oštećenih ćelija koje se razvijaju u rak. Stoga su preporuke onkologa za dnevno izlaganje sunčeve svetlosti od velike koristi.

„Ako istraživanje potvrdi početne nalaze o masovnoj proizvodnji melatonina – što je veoma ubedljivo sa potencijalom da smanji stopu rizika od raka za pet puta, sa jedan u dva na jedan u 10, što je jednako smanjenju od 80 posto – onda bi svi trebalo da nađemo vremena svakog jutra da se okupamo u lekovitom sunčevom svetlu“, primetio je Kan, koji je i osnivač britanske dobrotvorne organizacije Killing Cancer Kindly.

Melatonin nije samo hormon spavanja

Kanovi komentari su takođe poslužili da razotkriju ranije percepcije melatonina, prvobitno poznatog kao hormon spavanja. Naučnici su donedavno verovali da ovaj hormon svake noći proizvodi moždana epifiza.

Međutim, studija iz 2016. objavljena u Međunarodnom časopisu za molekularne nauke, otkrila je da oko 95 odsto melatonina u telu proizvode mitohondrije.

Istraživači iz Centra za zdravstvene nauke Univerziteta u Teksasu napisali su u radu da su mitohondrije, poznate kao elektrana ćelija, posebno osetljive na infracrvenu sunčevu svetlost.

Izlaganje infracrvenoj sunčevoj svetlosti je kasnije povećalo proizvodnju melatonina.

Međutim, melatonin koji proizvode mitohondrije funkcionišu isključivo kao antioksidativni hormon koji cilja ćelije raka i „traži i uništava“ slobodne radikale.

Prema Kanu, rana jutarnja sunčeva svetlost bogata infracrvenom sunčevom svetlošću mora da pogodi određeni deo mrežnjače na zadnjem delu oka. Ovaj deo oka koji sadrži neurone osetljive na svetlost zatim prenosi signal, koji prolazi kroz mozak, ka mitohondrijama. Ovo kasnije pokreće proizvodnju mitohondrijalnog melatonina koji se bori protiv raka.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Webtribune.rs