Naslovnica IZA OGLEDALA A ovo je Putinov telohranitelj – Do sada niste videli šta se...

A ovo je Putinov telohranitelj – Do sada niste videli šta se dešava iza … – VIDEO

       

Služba bezbednosti predsednika Ruske Federacije je najkompletniji i najobučeniji tim u zemlji.

Nekoliko meseci pre nego što Vladimir Putin napusti svoje rezidencije da bi se pojavio bilo gde u javnosti, njegova služba bezbednosti je već na poslu.

Prvo, tim analizira sve moguće pretnje: kriminalne aktivnosti, društvene nemire, percepciju slike, pa čak i mogućnost prirodnih katastrofa kao što su zemljotresi ili poplave u regionu tokom potencijalne posete.

Otvorite Telegram da bez cenzure primate izbor naših najboljih vesti

Otprilike mesec dana pre posete predsednika, članovi tima stižu na lice mesta da usaglase svoj raspored obezbeđenja sa lokalnim vlastima i da provere rezidenciju u kojoj će predsednik boraviti.

Sve je popravljeno do poslednje kvake, tako da za vreme boravka predsednika ni tehničari ni majstori neće morati da ulaze u stambene prostore.

IT inženjeri i tehničari za bezbednost postavljaju ometače da blokiraju sve detonacione radio signale koji se šalju predsedniku. Oprema, koju održava predsednikov nadzorni tim, nadgleda sve pametne telefone i druge uređaje u neposrednoj blizini predsednikove lokacije kako bi pratio svaku sumnjivu aktivnost.

[adsenseyu1]

Za one od vas koji su zabrinuti zbog pitanja privatnosti, prema ruskom zakonu, predsednička služba bezbednosti ima pravo da instalira i koristi opremu za prisluškivanje i softver bilo koje vrste, vrši pretrese tela, ima pristup bilo kojoj zgradi i organizaciji ili konfiskuje bilo koju vozilo – ako je bilo šta neophodno za bezbednost predsednika.

Međutim, zaplena civilnih vozila dozvoljena je samo „u ekstremnim uslovima“, a ne postoji zvanična evidencija ni o jednom takvom slučaju.

Tek posle ovako temeljne pripreme stiže predsednik, a služba bezbednosti počinje sa neposrednim radom.

Specijalna služba odgovorna za bezbednost predsednika Ruske Federacije zove se Federalna služba bezbednosti. Njegovo osoblje i finansiranje su delimično poverljivi, ali poluzvanični izvori kažu da ima ukupno preko 50.000 zaposlenih.

U Federalnoj službi bezbednosti, specijalna jedinica obezbeđuje ličnu bezbednost predsednika. Iznenađujuće, uslovi za ovu poziciju ne uključuju stvarno vojno iskustvo.

[adsenseyu4]

„Malo je verovatno da će predsednički stražar morati da pravi zasedu na planinskim stazama ili da skače sa padobranom“, kaže bivši zvaničnik predsedničke bezbednosti.

Zato bivši policijski operativci nisu podobni za taj posao – obučeni su za pritvaranje, a predsednikovim telohraniteljima je njegova bezbednost na prvom mestu, a ne neophodnost da se uhapsi uljez.

Otvorite novu mrežu Donalda Trampa, Truth Social bez cenzure

Telohranitelj mora imati „operativnu psihologiju“ , što znači sposobnost da predvidi i spreči pretnje, kao i da to uradi a da ga drugi ne primete.

Ostali uslovi za posao: telohranitelji moraju biti mlađi od 35 godina, visoki između 175 i 190 cm i težine između 75 i 90 kg.

Predsednikovi telohranitelji takođe moraju da znaju strane jezike i razumeju politiku – samo da bi razumeli ko razgovara sa predsednikom i kako se ponašati prema tim ljudima.

Predsednikovi telohranitelji imaju visoku izdržljivost. Obučeni su da izdrže ekstremnu hladnoću u lakim kaputima i da se ne znoje na vrućini. Prema nekim izveštajima, koriste lekove koji utiču na fiziološke procese.

Uzgred, telohraniteljima je dozvoljeno da puše cigarete – to pomaže bržem oslobađanju od stresa, ali, naravno, ne tokom treninga ili rada. Posao telohranitelja predsednika je veoma iscrpljujući, pa su otpušteni posle 35 godina.

Kako rade Putinovi telohranitelji i koju opremu koriste?

Dok je predsednik u javnosti, stražari su labavo organizovani u četiri kruga. Predsednikov uži krug su njegovi lični telohranitelji, momci pretećeg izgleda u odelima, tamnim naočarima, slušalicama i koferom.

Još jedan detalj koji nagoveštava telohranitelja su njegove ruke, uvek su ispred tela, leva ruka je često podignuta do pola. Ovo je obavezan zahtev – čuvar mora uvek biti na oprezu. Zato što je neposredni zadatak „prvog kruga” u slučaju opasnosti da svojim telima pokriju predsednika.

Koferi koje ovi momci nose su zaštitni štitovi koji se mogu postaviti da zaštite predsednika od metaka. Stražari su naoružani pištoljem Giurza kalibra 9 mm, koji može da ispali do 40 metaka u minuti, probijajući pancire sa udaljenosti od 50 metara.

Međutim, ako dođe do vatrenog okršaja, to znači da je tim za obezbeđenje zakazao – svaki napad se pre svega mora unapred sprečiti.

Još jedan deo opreme dizajniran za zaštitu odeljenja su kišobrani od kevlara koje čuvari nose sa sobom – veoma su izdržljivi i mogu da zaštite od projektila.

Ipak, nisu najvažniji čuvari „prvog kruga“, već drugi – za razliku od prvog, potpuno su nevidljivi u masi, obučeni formalno i ponašaju se uzdržano, traže potencijalne napadače.

„Treći krug“ okružuje masu duž perimetra, sprečavajući sumnjive osobe da budu u neposrednoj blizini predsednika.

„Četvrti krug“ su snajperisti koji se nalaze na krovovima okolnih zgrada. Zato je opasno trčati, vrištati, ishitreno se kretati u blizini predsednika – za nekoliko sekundi imaćete crvenu tačku na glavi.

Pored toga, tokom pojavljivanja predsednika, na širokim javnim mestima može se postaviti dodatna zaštitna oprema.

Najzad, teški deo jedinice putuje sa predsednikovim kortežom u oklopnim kombijima. Ekstremna vožnja je takođe neophodna veština za veći deo predsednikovog odbrambenog tima.

Ipak, glavni adut predsednikove bezbednosti u slučaju Vladimira Putina je sam predsednik. Sa iskustvom u sovjetskim i ruskim tajnim službama, Putin je, prema rečima nekoliko bivših predsedničkih bezbednosnih zvaničnika, „u suštini kontrolisana ličnost visokog profila“. On zna da njegov tim za obezbeđenje zna šta rade i da uvek prati njihove bezbednosne zahteve.


Webtribune.rs

Otvorite novu mrežu Donalda Trampa, Truth Social bez cenzure
Pratite tokom 24 sata bez cenzure naše najbolje vesti samo na Vkontakte