Naslovnica SPEKTAR Ruski stručnjak: Stoltenberg najavio spremnost NATO-a da interveniše na Kosovu

Ruski stručnjak: Stoltenberg najavio spremnost NATO-a da interveniše na Kosovu

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, najavio je spremnost NATO-a da interveniše u situaciji oko Kosova. Reč je o pretnji „stabilnosti“, ali glavni destabilizujući faktor je samoproglašena republika, koja se protivpravno otcepila od srpske države.

Rukovodilac Centra za proučavanje savremene balkanske krize, Instituta za slavistiku Ruske akademije nauka, doktor istorijskih nauka Elena Guskova govorila je o situaciji oko Kosova.

„NATO se već duže vreme meša u dešavanja na Kosovu i Metohiji. Nezavisno Kosovo je projekat Sjedinjenih Država. I u početku, kada nije bilo moguće brzo priznati nezavisnost ovog regiona, kada se sve nastavilo i pretvorilo u pregovarački proces, Amerikanci su razvili plan da ga ubrzaju, a u tom pogledu glavna komponenta je bila snaga. Tamo su izgradili vojnu bazu NATO-a, i hteli da nateraju Srbe da priznaju nezavisnost Kosova. Nisu uspeli, a sada je NATO razvio novi plan.“, objašnjava Guskova.

„Jedna od njegovih poenta je bila da primi Albance sa Kosova i Metohije u NATO, iako je sve to suprotno međunarodnom pravu“, nastavlja analitičarka. „Takođe, prema ovom planu, SAD treba da se infiltriraju na Kosovo i Metohiju, i da vode ovaj proces. Evropa učestvuje u pregovaračkom procesu i nije se pomerila ni za milimetar. S tim u vezi, Amerikanci se nadaju da će uvući u neprijateljstva ne samo srpsku vojsku, već i Rusku.“

„To su njihovi snovi, njihove želje, ali u stvarnosti opcija je utopijska.“, smatra Guskova.

„Prvo, srpska vojska ne može da pređe granicu Kosova i Metohije. Po sporazumu iz 2013. godine između Kosova, Metohije i Srbije, postavljena je granica sa prelazima, carinama. Drugo, za to vreme Albanci su već stvorili svoju vojsku – oružane formacije“, navodi ekspert.

Postoji i treći faktor – prisustvo NATO trupa na ovoj teritoriji, koje su nedavno dovedene u stanje pune borbene gotovosti. Dakle, srpska vojska neće moći da pređe granicu i započne neprijateljstva, inače će se sukobiti sa trupama NATO-a, i zaista se umešati u veoma ozbiljan rat.

„Možda bi Amerika to htela da uradi, ali Srbija neće „pasti“ na to. Pregovori Prištine i Beograda već su zakazani za 18. avgust, iako Albanci dosta agresivno reaguju na situaciju, i takođe su se izjasnili da žele da uđu u NATO“, kaže Guskova.

Važno. Samo na socijalnoj mreži Vkontakte objavljujemo sve naše najbolje vesti. Na ostalim socijalnim mrežama to nećete naći. Takođe nas nađite i na Telegramu. Budite u toku, pratite nas.

Naš VKontakte kanalhttps://vk.com/id718919389   Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune

Webtribune.rs