Naslovnica U FOKUSU PUTIN ODLUČIO: Svaka vojna pomoć Ukrajini vodi u treći svetski rat

PUTIN ODLUČIO: Svaka vojna pomoć Ukrajini vodi u treći svetski rat

Istraživač Centra za evropske politike Strahinja Subotić rekao je danas za Tanjug da je Zapad trebalo da uzme u obzir ruske interese i da bi sada bilo kakvo vojno angažovanje i pomoć Ukrajni u tom domenu dovelo do trećeg svetskog rata.

Objasnio je da u ovom trenutku Zapad nije spreman da odgovori na poziv Zelenskog da zatvori protok ruskih aviona iznad Ukrajine, jer bi i to izazvalo eskalaciju situacije i proširenje rata.

Takođe, dodao je da Zapad ima prostora da sankcioniše Rusiju, ali, smatra da vojnog ukljičivanja u odnos Rusije i Ukrajine ni sa jedne strane neće biti.

„Zapadu preostaje da razmotri isključivanje svih ruskih banaka iz Swifta, a trenutno su najveće Zber i Gasprom banka, potom potpuno ukidanje robne razmene sa Rusijom, takođe, vize nisu do kraja obustavljene i građani se još kreću iz Rusije u evropske zemlje, a na kraju i protok gasa i nafte je u toku“, naveo je Subotić.

Pratite naše odabrane najbolje vesti na našem “Telegram” kanalu na Android telefonima preko instalacije na Play Prodavnici ili desktop računarima OVDE

Podsetio je da je pripajanje Krima iz 2014. pokazalo koje su „crvene linije“ Putina i istakao da on neće birati sredstva kako bi sprečio dalji prodor zapadnih sila na istok i približavanje granicama Rusije.

Govoreći o pregovorima Rusije i Evrope, Subotić je kazao da je Putin spreman da sluša predsednika Francuske Emanuela Makrona, koji govori u ime EU, ali koji ima i lični odnos sa predsednikom Rusije.

„Makron je razgovarao sa Putinom više sati. Makron je uspeo da izdejstvuje humanitarne koridore, čak se u par navrata govorilo i o obustavi vatre kada su ruski napadi u pitanju. Međutim, u ovom trenutku, vidi se da to nije u potpunosti održivo stanje“, kazao je Subotić.

Prema njegovim rečima Ukrajina zahteva da se Rusija povuče sa Krima, Donjecka i Luganska, a Rusija insistira da se Ukrajina mora reorganizovati na način da se garantuje njena neutralnost, a ni jedna strana ne popušta u svojim zahtevima.

U ovom trenutku, kazao je Subotić, Nemačka radi na izgradnji sopstvenih bezbednosnih kapaciteta i dodao da nemački kancelar Olaf Šolc ulaže sredstva u bezbednosnu reformu zemlje.

„Verujem da će Nemačka morati više da sarađuje sa Makronom ukoliko on pobedi i osvoji drugi mandat“, kaže Subotić.

Smatra takođe da Zapadni Balkan treba da se integriše u EU i da su u ovom trenutku politika proširenja i geopolitizacija ključne za opstanak EU.

Na pitanje o odnosu Kine i Rusije Subotić je rekao da dve zemlje imaju saradnju koja ne poznaje granice.

„Kina je u ovom trenutku uzdržana i jasno je da će profitirati kad se Rusija povuče sa zapadnog tržišta i okrene se istočnom“, kazao je Subotić.

Ocenio je da će se Putin potpuno okrenuti kineskom tržištu i da se neće obazirati na ekonomske sankcije Zapada, jer, kako kaže,za njega su bezbednosna pitanja zemlje prioritet.

O potencijalnom razvoju situacije u Ukrajini Subotić je kazao da postoji šansa da situacija dodatno eskalira i da nema optimističnu poruku, objasnivši da je Krim teritorija koja je ustavno integrisana u Rusiju i verovatno zauvek izgubljena za Ukrajinu, te da Putin sad pretenduje na to da isto bude i sa Donjeckom i Luganskom.

Subotić smatra da je za smirivanje situacije neophodno da Ukrajina potpuno odustane od potencijalne ideje o ulasku u NATO.

Na našem “Telegram” kanalu možete pratiti naše odabrane najbolje vesti i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama. “Telegram morate instalirati na mobilnim telefonima preko Play Prodavnice.  OVDE

(tanjug)