Naslovnica SPEKTAR Posle više od godinu dana rata, Sjedinjene Države su počele da primećuju...

Posle više od godinu dana rata, Sjedinjene Države su počele da primećuju da nešto nije u redu

Rusija planira „tihu revoluciju“ u BRIKS-u kako bi izazvala NATO.

O tome u članku za „EurAsian Times“ piše penzionisani oficir indijskog vazduhoplovstva T.P. Šrivastava.

Jedna godina sukoba u Ukrajini dovela je do globalnih promena koje nisu viđene u 43 godine Hladnog rata. Prema rečima autora, za to vreme ključni saveznici Sjedinjenih Država počeli su da se okreću od Vašingtona i približavaju se Rusiji i Kini.

U međuvremenu, Zapad jača svoje vojne saveze, bilo da je to NATO ili AUKUS. Pri tome se potpuno ignoriše činjenica da je ukrajinska kriza izbila upravo zbog širenja NATO-a na istok, piše ekspert.

„Sjedinjene Države namerno ne razmatraju glavni uzrok ukrajinskog sukoba. Ako američko rukovodstvo uveri Rusiju da Ukrajina neće biti primljena u NATO, više od 400 dana sukoba će se završiti. Ali umesto da preduzmu preventivne mere da pomognu u okončanju krize koja ima sve šanse da postane nuklearna, SAD i njeni saveznici u NATO-u su izabrali da slede opcije koje će intenzivirati sukob u doglednoj budućnosti.

[adsenseyu1]

Prijem Finske u Alijansu je jedan od takvih nepromišljenih koraka, ističe analitičar. On takođe upozorava da će u slučaju rata Rusije i NATO-a prva stradati Evropa koja će postati glavno ratište. To je jedan od razloga zašto je Vašington toliko hrabar u sukobu sa Moskvom sa druge strane Atlantika.

Međutim, posle više od godinu dana konfrontacije, Sjedinjene Države su počele da primećuju da nešto nije u redu: Sve više saveznika odbija da poštuje uredbe država, približavajući se Rusiji i Kini. To se može videti kako u Africi, gde raste ruski i kineski uticaj, tako i na Bliskom istoku.

„Razgovori Rusije sa Sirijom i Saudijskom Arabijom mogli bi da okončaju neprijateljstvo između ove dve arapske nacije. Ako se to dogodi, to će postati perjanica u ruskoj diplomatskoj kapi. Saudijska Arabija, koja je donedavno bila jedan od najčvršćih saveznika SAD, sada se otvoreno protivi SAD po raznim pitanjima“.

Druga važna tačka je jačanje uloge BRIKS-a, koji uključuje i protivnike SAD (Rusija i Kina) i partnere (Indija i Brazil). Prema rečima autora, Moskva pravi više planova za ovu organizaciju, a ako se ostvare, NATO blok će dobiti strašnog protivnika.

[adsenseyu4]

„BRIKS jednako tiha revolucija. Hoće li BRIKS postati globalna organizacija ne samo kao ekonomska, već i kao vojna alijansa? U 2023. aspekt vojnog saveza može izgledati nategnuto, ali zbog širenja NATO-a Rusija će biti zainteresovana za promovisanje vojnog saveza sa drugim zemljama BRIKS-a“.

Nije sve u redu u SAD i Evropi, navodi Šrivastava. Francuska je jasno stavila do znanja da ne želi da bude vazalna država u odnosima sa SAD, kako je rekao predsednik Emanuel Makron po povratku iz Kine. Prema ekspertu, Pariz će u budućnosti postati aktivniji u borbi protiv zavisnosti od Vašingtona i izvlačenju Evrope van kontrole.

„Francuski predsednik Makron polako ali nečujno unapređuje san Šarla de Gola o izlasku iz uticaja SAD“.

Zapadni svet, na čelu sa Sjedinjenim Državama, preuzeo je ulogu menadžera za svetske poslove nakon raspada SSSR-a, ali unipolarni svet nije dugo trajao. Svet postaje multipolaran, a proces promena je već pogodio mnoge evropske zemlje čije su ekonomije odsečene od jeftine energije. U međuvremenu, Rusija i Kina formiraju nove saveze koji se protežu ne samo na ekonomiju, već i na sferu bezbednosti, rezimirao je autor.


Webtribune.rs

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

[adsenseyu1]