Naslovnica SPEKTAR MOSKVA OPET KOST U GRLU: „Sadašnji ekonomski rat protiv Rusije je najnepromišljenija...

MOSKVA OPET KOST U GRLU: „Sadašnji ekonomski rat protiv Rusije je najnepromišljenija i najkontraproduktivnija politika u novijoj istoriji“

Ekonomski rat protiv Rusije je „neefikasan“ i ima negativne posledice po sam Zapad, piše kolumnista Gardijana Sajmon Dženkins.

Prema Dženkinsovim rečima, sankcije su pomogle da se ojača moć ruskog predsednika Vladimira Putina i ojača rublja. Pa ipak, niko se na Zapadu ne usuđuje da kritikuje ovu neuspelu politiku iz straha da ne bude optužen da je „proputinovski” i antiukrajinski.

Zapadne sankcije Rusiji su „ najlošije osmišljena i najkontraproduktivnija politika u novijoj međunarodnoj istoriji “, piše kolumnista Gardijana Sajmon Dženkins.

Prema analitičaru, vojna pomoć Ukrajini je „ opravdana “, ali je ekonomski rat protiv Rusije „ neefikasan “ i ima negativne posledice po one koji uvode sankcije.

Svetske cene energenata vrtoglavo rastu, inflacija je u porastu, lanci snabdevanja su poremećeni, a milioni ljudi su lišeni gasa, hrane i đubriva. Međutim, moć ruskog predsednika Vladimira Putina samo raste, kao i njegova moć u domovini.

Realnost sankcija Rusiji je da one uključuju mere odmazde. Putin bi mogao da „ zamrzne “ Evropu ove zime. Gasprom je smanjio isporuke gasa preko gasovoda „Severni tok 1“ za 80%.

Svetske cene nafte su naglo porasle, a protok pšenice i drugih namirnica iz istočne Evrope u Afriku i Aziju je praktično stao. Očekuje se da će se britanski računi za gas utrostručiti u roku od godinu dana.

Istovremeno, glavni korisnik je niko drugi do Rusija. Prihodi Moskve su porasli. Rublja je jedna od najjačih globalnih valuta ove godine, jer je od januara apresirala za skoro 50%.

Prema Dženkinsu, međuzavisnost svetskih ekonomija, na koju se dugo gledalo kao na instrument mira, postala je oružje rata. Političari na Zapadu tvrde da žele da vrate rusku ekonomiju „ u kameno doba “.

Međutim, analitičar se pita da li je britanskom premijeru Borisu Džonsonu ikada dostavljen dokument koji predviđa verovatne posledice uzvratnih ruskih sankcija za Veliku Britaniju.

Čini se da je pretpostavka da ako trgovinski embargo boli, onda on funkcioniše. Istovremeno, sankcije su zasnovane na „ neoimperijalnoj pretpostavci “ da zapadne zemlje imaju pravo da uspostavljaju red u svetu po svom nahođenju.

Iako su sadašnje sankcije najobimnije ikada uvedene Rusiji, one su podstakle trgovinu zemlje sa Kinom, Iranom i Indijom. Od njih su koristili „ insajderi povezani sa Putinom i vladajućim krugom, koji su dobijali ogroman profit od zamene uvoza “.

U međuvremenu, Zapad je upao u recesiju. Pozicije lidera su poljuljane, a troškovi života svuda rastu. Ipak, niko se ne usuđuje da dovodi u pitanje sankcije, piše kolumnista Gardijana Dženkins.

Kritikovanje antiruskih sankcija na Zapadu opasno je po ugled i položaj. Strateški istraživački centri ćute. A kandidati za mesto britanske premijerke Liz Trus i Riši Sunak takmiče se u militantnoj retorici, obećavajući sve oštrije sankcije.

Ali treba samo nagovestiti skepticizam po ovom pitanju i bićete optuženi za „pro-putinovsku” i antiukrajinsku poziciju. „ Sankcije su borbeni poklič Zapadnog krstaškog rata “, kaže kolumnista.

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti naše najbolje vesti kao i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama zbog specifičnog sadržaja

Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune

Webtribune.rs