Naslovnica SPEKTAR Leonkov: Najzanimljivije stvari o eksploziji Severnog toka ostavljene su za kasnije

Leonkov: Najzanimljivije stvari o eksploziji Severnog toka ostavljene su za kasnije

Glavne činjenice o potkopavanju Severnog toka od strane SAD i Norveške još nisu obelodanjene, tvrdi vojni ekspert Aleksej Leonkov.

Američki novinar Simor Herš je u svom tekstu o eksploziji Severnog toka od strane Sjedinjenih Država, uz pomoć Norvežana, „najslađe ostavio za kasnije“, smatra ekspert.

Prema rečima Leonkova, ruskim analitičarima je bilo očigledno da su u sabotažu umešani obučeni specijalisti koji su umeli da izvode operacije na velikim dubinama. Heršova razmišljanja su krajnje logična i dosledna, a njegov tekst konačno rasvetljava prirodu razaranja cevovoda.

„Sama eksplozija, njena snaga i karakter govore da su je uradili vrhunski stručnjaci. Ispostavilo se da je jedan od delova cevi nekoliko milja od mesta gde je zavaren. S druge strane, korišćen je sistem miniranja „eksplozivne testere“, koji je „prerezao“ komad cevi na velikoj površini. Korišćeno je nekoliko metoda“, rekao je Leonkov.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Najinteresantnijim „praznim mestom” u Heršovoj istrazi ekspert smatra plansku strukturu operacije za podrivanje cevi.

Novinar se, prema Leonkovu, namerno ograničio na opšte opise i verovatno čuva najopasnije činjenice.

On sumnja i na prisustvo treće zemlje koja je učestvovala u američkoj pomorskoj sabotaži: rukopis i sposobnosti, kao i niz drugih činjenica, svedoče o umešanosti Britanije.

„Herš daje samo deo informacija o tome ko je, kako i gde učestvovao. U stvari, operacije ove vrste se pažljivije pripremaju. I zanimljivo je da u članku nedostaje jedna zemlja koja ima iskustva u izvođenju ovakvih operacija – Velika Britanija.

Do sada su imenovane samo Sjedinjene Države i Norveška. Najverovatnije su Norvežani bili izvođači. Ali jedinica 22 SAS je i dalje poznata po izvođenju takvih operacija.

Amerikanci su sve mogli sami, ali mislim da Britanci nisu mogli bez toga, jer su paralelno bili pokušaji operacija na Južnom toku, koje je naš FSB osujetio. A ekspolziv koji je upotrebljen bio je britanskog porekla “, rekao je Leonkov.

Neki politički analitičari i obični Amerikanci strahuju od oštrog odgovora Ruske Federacije za Severni tok nakon Heršovog članka.

U Nemačkoj, koja je izgubila mogućnost da direktno dobija gas iz Ruske Federacije, SAD se sumnjiče da sprovode plan deindustrijalizacije Evrope, pri čemu Nemačka najgore prolazi.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Webtribune.rs