Naslovnica U FOKUSU Diktator ništa nije naučio pa još više tone u živo blato

Diktator ništa nije naučio pa još više tone u živo blato

Premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić reagovao je na odluku predsednika Mila Ðukanovića da ne potpiše Zakon o izmenama i dopunama Zakona o slobodi veroispovesti

Krivokapić je ocenio da odluka Đukanovića da zakon vrati Skupštini na ponovno odlučivanje, najbolje pokazuje kako proces kohabitacije funkcioniše u praksi.

„Đukanović ne dozvoljava mirnu tranziciju vlasti u Crnog Gori i nastavlja u višegodišnjem maniru da Crnu Goru tretira kao svoj feud. Osim što krši Ustav, zakone ove zemlje, Ðukanović se igra građanima, njihovom imovinom i pravima koja proističu iz Ustava“, naveo je Krivokapić na Tviteru.

Udarom na bankarski sektor i male privrednike, predsednik Crne Gore nam poručuje da ga nije briga za državu ukoliko neće biti njen vlasnik, rekao je premijer Krivokapić.

Ðukanović je danas vratio na ponovno odlučivanje zakone koje je donela Skupština na sednici 29. decembra 2020. godine, a među njima su Zakon o izmenama i dopunama Zakona o slobodi veroispovesti ili uverenja i pravnom položaju verskih zajednica, kao i Zakon o izmeni Zakona o radu, Zakon o izmenama i dopunama Zakona o državnim službenicima i nameštenicima i drugi.

Milačić: Potez očajnika

Lider Prave Crne Gore Marko Milačić nazvao je „potezom očajnika“ to što je predsednik Milo Ðukanović danas vratio parlamentu na ponovno razmatranje niz zakona, među kojima i izmenjeni Zakon o slobodi veroispovesti.

U saopštenju dostavljenom Tanjugu, Milačić kaže da to „očajnički potez čoveka koji se ne miri sa voljom naroda, pa koristi poslednje prilike da dodatno radikalizuje društvo i pokuša dodatno da raspiri podele u Crnoj Gori, što mu više nikada neće proći“.

Uticajem na Državnu izbornu komisiju na dan glasanja u parlamentu o pomenutim zakonima, kao i, kako navodi, „nacionalističkim skupom“ ispred Skupštine, Ðukanović je postavio temelj za današnju odluku.

Milačić kaže da odluka Ðukanovića da vrati zakone nema legitimitet, ali ipak ima ustavno utemeljenje, za koje se crnogorski predsednik „sada hvata“.

Ðukanović to čini, ističe Milačić, ne iz razloga ustavnosti, već upravo suprotno, podrivanja volje naroda, i, u suštini, samim tim, protiv-ustavnog delovanja.

„Vraćanje Zakona o slobodi veroispovesti na ponovno odlučivanje Ustav možda može i da otrpi, ali građani neće: narod je nedvosmisleno i za istoriju kazao šta misli o njemu, kroz godinu najdostojanstvenije borbe u litijama, te izglasavanjem na prethodnoj sednici Skupštine poručio da ni po koju cenu neće odustati od borbe protiv bezakonja i od borbe za dostojanstvo sopstvene Crkve“, naveo je Milačić.

Smatra da, kako kaže, Ðukanović očigledno nije naučio lekciju koju je dobio nakon što je pre godinu potpisao diskriminatorni Zakon, pa sada „ponovo srlja i politički tone u živom blatu svoje anti-narodne, anti-demokratske i anti-civilizacijske politike“.

„Tada, donošenjem neustavnog Zakona ujedinio je narod i time zapečatio svoju političku karijeru, na čemu smo mu zahvalili. I sada mu hvala što odlukom o vraćanju Zakona na ponovno odlučivanje, nam daruje priliku da ga još jednom porazimo“, poručio je Milačić.

Knežević: Crnu Goru očekuje ozbiljna institucionalna kriza

Predsednik DNP i jedan od lidera Demokratskog fronta Milan Knežević ranije danas predvideo je da predsednik Crne Gore Milo Ðukanović neće potpisati Zakon o slobodi veroispovesti i upozorio je da Crnu Goru očekuje ozbiljna institucionalna kriza.

Knežević je u izjavi za Minu rekao da, s obzirom na to da je poslanik Dragutin Papović saopštio da Ðukanović neće potpisati taj zakonski akt, već će ga vratiti parlamentu, kao što je i učinio, skupština ima rok od 15 dana da se ponovo izjasni.

Knežević je objasnio da se Skupština ponovo određuje prema zakonu, bez ikakve rasprave, i prosleđuje taj zakonski akt Ðukanoviću, kada će on, po Ustavu i zakonu, biti obavezan da ga potpiše.

Knežević je rekao da, ukoliko Ðukanović to ne učini, Crna Gora ulazi u dodatnu institucionalnu krizu.

„I jasno je da fraze i narativi o kohabitaciji sa Ðukanovićem nemaju nikakvog osnova, jer smo videli kako su se ovih dana ponašali Demokratska partija socijalista (DPS) i Državna izborna komisija (DIK), koja je na skandalozan i kriminalan način dala sebi za pravo da zaustavi verifikaciju mandata poslanice URA-e“, naveo je Knežević.

On je kazao da lideri stranaka parlamentarne većine i premijer Zdravko Krivokapić moraju zauzeti jasan stav u vezi sa institucionalim i ustavnim opstrukcijama.

„Jasno je da se odlazeći režim, to jeste sadašnja opozicija, nikako ne može pomiriti sa porazom i pokušaće na svaki način da podriva ustavni poredak Crne Gore“, rekao je Knežević.

On smatra da će poslednja dešavanja u Skupštini uticati na odnose između vlasti i opozicije i na kohabitaciju sa predsednikom države.

„U ovom trenutku imamo dodatno podeljenu Crnu Goru, uz jasne političke stavove opozicije predvođene DPS-om da će do daljnjeg bojkotovati rad Skupštine i skupštinskih odbora“, rekao je Knežević.

On je, pre nego što je saopšteno da je Ðukanović taj zakon vratio parlamentu, naveo da sve što se dešava u vezi sa tim aktom tumači kao predkongresne igre između Ðukanovića i potpredsednika DPS-a i bivšeg premijera Duška Markovića.

„Jer je jasno da će Ðukanović pokušati da očisti stranku od starih kadrova i dovede neke mlade lavove, a da će Marković takođe pokušati da zadrži svoj uticaj i da na mesta odlučivanja u stranci dovede svoje ljude, ili čak samog sebe“, kazao je Knežević.

Ponovio je i da je neophodna „demontaža Ðukanovićevog režima“.

„Sama činjenica da je DIK odbila da verifikuje mandat poslanici URA govori o tome da nismo na pravi način ušli u demontažu i da će poražene snage, predvođene DPS-om, gde god se nalaze njihovi ljudi na mestima odlučivanja, pokušati na svaki način da opstruiraju proces tranzicije vlasti“, naveo je, između ostalog, Knežević.

Mandić: Obred herojstva za njegove komite

Odluka predsednika Mila Ðukanovića da ne potpiše Zakon o slobodi veroispovesti je očekivana, kaže predsednik NSD i jedan od lidera vladajućeg DF Andrija Mandić, uz ocenu da je ovo, navodi, „prolazni obred herojstva za njegove komite“, koje će razočarati kao što je razočarao sve svoje koje je hapisio i žrtvovao radi svojih sebičnih interesa.

Mandić je u izjavi Tanjugu naveo tri razloga zbog kojih je za njega odluka Ðukanovića bila očekivana.

Prvi je, kaže Mandić, to što je Ðukanović bio inicijator i tvorac prethodnog diskriminatornog zakona, a drugi to što je zbog te, kako je naveo, svoje autokratske isključivosti, žrtvovao DPS, koji je u međuvremenu pao na 25 odsto poverenja građana.

Kao treći razlog Mandić ističe to što je Ðukanović bio „organizator svih nezakonotisti“ u vezi sa kvorumom i Državnom izbornom komisijom, koja je odbila da verifikuje mandat poslanici GP URA.

Pojašnjava da je Ðukanović sve to uradio da bi izazvao lažnu krizu „ustavnosti“ zakona i da bi sebi dao argument za ono sto je od početka planirao da uradi, odnosno da ne potpiše izmenjeni Zakon o slobodi verosipovesti.

„Ipak, ovo je samo prolazni obred herojstva za njegove komite koje će razočarati kao i sve svoje koje je hapsio, trošio i žrtvovao radi svog sebicnog interesa“, istakao je Mandić.

Ðukanović će, kaže, zakon potpisati jer je njemu važnija njegova funkcija nego zakoni, koje je, inače, donosio radi svoje moći i istorijske uloge, a ne radi Crne Gore i njenih građana.

(Tanjug)