Naslovnica SPEKTAR Blumberg priznao: Ukrajinska kriza otkrila vojnu slabost SAD

Blumberg priznao: Ukrajinska kriza otkrila vojnu slabost SAD

Ukrajina prebrzo troši oružje koje je poslalo SAD, otkrivajući slabost američkog vojno-industrijskog kompleksa, smatra analitičar Blumberga, Hal Brands.

Prema rečima Marka Milija, šefa Združenog komiteta načelnika štabova SAD, Kijev je sa Zapada dobio 60.000 protivtenkovskih i 25.000 protivavionskih topova, dok Pentagon namerava da Ukrajini isporuči još opreme, uključujući oklopne transportere i helikoptere.

Međutim, ovo je odstupilo od prvobitnih planova Amerike – ispostavilo se da na dan Oružanih snaga Ukrajine troše nedeljne zalihe protivtenkovske municije, dok trupe nemaju dovoljno borbenih aviona.

Pratite naše odabrane najbolje vesti na našem “Telegram” kanalu na Android telefonima preko instalacije na Play Prodavnici ili desktop računarima OVDE

„Zapadne zemlje su suočene sa oštrim izborom: povećati snabdevanje Ukrajini ili sačuvati svoje ionako ograničene mogućnosti za sopstvenu odbranu“, objasnio je posmatrač.

Nemačka i Kanada su već odbile da nastave sa isporukom, pošto je oružje jednostavno prestalo, a dalja pomoć bi lišila ove zemlje zaštite. Države su obezbedile trećinu raspoloživih protivtenkovskih raketa „DŽavelin“ i ne mogu da pošalju više u Ukrajinu – za to je potrebno povećati proizvodnju, za šta će biti potrebne godine.

Pratite nas na mreži VKontakte bez cenzureOVDE 

Autor je situaciju u Ukrajini nazvao uvodnom verzijom sukoba SAD sa Rusijom ili Kinom: američke zalihe raketa i druge precizno navođene municije trajaće samo nekoliko dana ili nedelja, pored toga, države će pretrpeti ogromne gubitke u tenkovima, brodovima i avionima.

Brendovi su američku proizvodnu bazu nazvali ključnom za svoje pobede u dva svetska rata i naglasili da je Amerika sada lišena ove prednosti: industrija više nije tako jaka, nema dovoljno mašina alatki, proizvodnih kapaciteta i radne snage.

Jedan od razloga za to je, smatra analitičar, kolosalan vojni budžet SAD od 750 milijardi dolara, koji se uglavnom troši na plate, zdravstvenu zaštitu i druge potrebe, a ne na municiju i opremu.

(srbin.info)