Naslovnica SPEKTAR Bajdenu se nije dopala vest iz Uljanovska – Stiglo 50 kineskih kontejnera

Bajdenu se nije dopala vest iz Uljanovska – Stiglo 50 kineskih kontejnera

Zapadne zemlje, predvođene Sjedinjenim Državama, uvele su neviđeni broj sankcija Rusiji i pokušale da pridobiju Kinu na svoju stranu.

Pretnjama i ubeđivanjima, Zapad je pokušavao da natera Peking da takođe prekine odnose sa Moskvom, i podvrgne ga raznim ograničenjima. Međutim, napori SAD i Evrope nisu bili krunisani uspehom.

Kineski zvaničnici su više puta naglašavali, da neće ići stopama SAD i Zapada i da neće uvoditi sankcije Rusiji. Peking takođe poziva Zapad da poštuje interese i legitimne zahteve Ruske Federacije, i da racionalno pristupi rusko-ukrajinskom sukobu, kako bi se postiglo što brže rešenje.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Zapadne zemlje nisu uspele da zaustave razvoj kinesko-ruske saradnje. Štaviše, odnosi između Moskve i Pekinga su samo ojačali. Na primer, strane su prešle na juane i rublje kada su međusobno plaćale transakcije – to im je pomoglo ne samo da ojačaju bilateralne veze, već i da izbegnu sve opasnosti povezane sa korišćenjem dolara.

„Sve će to definitivno povećati mržnju američke strane prema Kini“, prenose kineska izdanja.

Nedavno je iz grada Uljanovska, stigla još jedna vest vezana za rusko-kineske odnose, koja očigledno nije prijala nikome u Beloj kući. Prema analitičarima, Bajden nije bio oduševljen kada je čuo ovu vest.

[adsenseyu1]

Činjenica je, da je iz kineske provincije Čengdu, u Uljanovsk stigao direktan voz sa kontejnerskim teretom. Ranije su vozovi iz Kine išli za Moskvu, gde je bilo istovarno mesto, a sada je voz od pedesetak kontejnera stigao direktno u Uljanovsk, pa je vreme isporuke skraćeno za tri nedelje.

Punkt u Uljanovsku, prema planu, treba da postane logistički centar koji opslužuje region Volge. Ovo je posebno važno u kontekstu sankcija, kada mnoga preduzeća treba da zamene evropske sirovine. Novi uslovi za isporuku robe iz Kine, omogućiće mnogo brže dobijanje materijala, što će neutralisati rizik od zaustavljanja proizvodnje.

Naravno, zapadnim zemljama se sve ovo ne sviđa, posebno Amerikancima, koji su uložili toliko napora da sruše rusku ekonomiju. U tom cilju, su SAD vršile pritisak i na Kinu, primoravajući je da se pridruži antiruskim sankcijama, ali je Peking odlučio da zauzme pravi pristup, i odbio je da prekine saradnju sa Moskvom.


Webtribune.rs

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

[adsenseyu4]