ZAŠTO Putin još nije napao NATO i kada će Rusija eskalirati ukrajinski sukob?
Ovo pitanje postavljaju autori novog izveštaja RAND Corporation, vodećeg vojnog istraživačkog centra SAD.
U samom njihovom pitanju i tonu kao da postoji neko razočarenje.
Činjenica je da su tokom poslednjih godinu i po dana stručnjaci RAND Corporation za nas pravili razne „spirale eskalacije“. Sa pretpostavkom da će Rusija ili upotrebiti taktičko nuklearno oružje ili napasti američke vojne baze u Evropi.
Međutim, nijedan od tih scenarija nije uspeo.
Autori RAND Corporation nerado priznaju ni svoje ni greške američke analitičke zajednice, ali sada pišu: „Predviđanja američkih stručnjaka o eskalaciji sukoba od strane Rusije pokazala su se netačnim, jer, prvo, nema razumevanja kako se u Rusiji donose strateške odluke, i drugo, značajno je potcenjena ruska tolerancija rizika“.
Bez obzira na to, njeni stručnjaci nastavljaju da jašu: američkom establišmentu nude novu spiralu eskalacije. Sa ukazivanjem da ovoga puta iza eskalacije može stajati i Ukrajina, a ne samo Rusija.
[adsenseyu1]
Rizike eskalacije dele na namerne, nenamerne i slučajne. Kao primer nenamerne navode: Oružane snage Rusije udaraju na teritoriju Ukrajine a tamo ginu zvanični predstavnici jedne države članice NATO. Rukovodstvo te zemlje zahteva aktiviranje natovskog člana 5, a Rusija, da predupredi zajednički napad NATO, napada prva. Tako Alijansa i Rusija ulaze u otvorenu vojnu konfrontaciju.
Kao još jednu mogućnost navode: ruske Vazdušno-kosmičke snage „opasno manevrišu“ u Crnom moru, što dovodi do pogibije pilota američkog izviđačkog aviona. Rkovodstvo odgovara naređenjem da se obori ruski avion ili izvrši udar na rusku pomorsku bazu. Moskva uzvraća u znak odmazde.
Najvažnije naše objave potražite na našem kanalu na Telegramu
Druga opcija: Rusija „pogrešno shvata aktivnosti NATO-a“ – snabdevanje Kijeva raketama dugog dometa ili razgovore o članstvu Ukrajine u NATO-u – kao vojnu intervenciju alijanse. Radi toga nanosi udar upozorenja po zemljama NATO-a. A to, pak, može dovesti do uspešnog obuzdavanja alijanse, ali i navesti je da preduzme mere „kažnjavanja Rusije“.
RAND Corporation ocenjuje rizik od nenamerne eskalacije kao srednji. Njeni stručnjaci smatraju verovatnijom namernu eskalaciju. Navode da Ukrajina, suočena sa porazom, može intenzivirati napade na rusku teritoriju – tako se učtivo definišu teroristički napadi na civile, sabotaže i lansiranja dronova napunjenih eksplozivom.
Na to Moskva može pojačati intenzitet raketiranja ukrajinske teritorije, sve do upotrebe nuklearnog (ovo čujemo od prošle godine) i hemijskog oružja (ovo je nešto novo).
Amerikanci svoje događaje izs kojih sami stoje stalno izdaju kao „eskalaciju“ od strane Rusije. Na primer, digli su u vazduh Severni tok, a to koriste za optuživanje Moskve da je, u cilju eskalacije, obustavila isporuke gasa Evropi.
Videli smo istu stvar sa nuklearnim oružjem. Režim Zelenskog je sastavljao svoju „prljavu bombu“ i gađao nuklearnu elektranu Zaporožje, a Amerikanci su za to vreme plašili ceo svet da će Moskva da upotrebiti taktičko nuklearno oružje u Ukrajini.
Ista šema je moguća i sa hemijskim oružjem: Amerikanci će doneti nešto iz svojih nekontrolisanih rezervi u Ukrajinu, a kijevski režim će to bez oklevanja upotrebiti protiv svojih građana, a za to biti optužena Rusija.
Moskvi se takođe pripisuje da može izvršiti „ograničeni napad“ na snage NATO-a na teritoriji alijanse kako bi zaustavila ili smanjila isporuku zapadnog oružja Ukrajini.
Najinteresantnija opcija za eskalaciju je stvaranje neke vrste krize van Ukrajine, koja će naterati Vašington da odustane od pomaganja Kijevu. Smešno je što pod ovo može biti podvedeno sve: situacija u Siriji, odnosi između Kine i Tajvana, čak i unutrašnji nemiri u samim Sjedinjenim Državama.
Ovo je loš signal za Ukrajinu. Ako požele, Amerikanci će naći „ruku Moskve“ u svakom zaoštravanju na svetskoj sceni i iskoristiti ga za brzo puštanje Kijeva niz vodu.
Eksperti RAND Corporation daju veoma neubedljiv odgovor na pitanje zašto je Moskvi potrebno da sada oštro podigne nivo eskalacije.
Ratne gubitke trpe Ukrajinci, teritorijalne – takođe.
Na ruskoj strani nema katastrofalnih poraza i ne očekuju se.
Od unutrašnjih turbulencija u Rusiji, u koje je Zapad polagao velike nade, nema ništa. Rusija neće izgubiti rat niti se raspasti.
Zašto joj je potrebna eskalacija?
„Kontrola Kremlja nad zemljom postaje sve krhkija, što bi moglo naterati Putina da traži mogućnosti za brzo okončanje rata“, maštaju analitičari RAND Corporation. Zar zaista?
Čini se da američki stručnjaci unutrašnje probleme SAD projektuju na Rusiju.
Kontrola Bele kuće nad zemljom zaista postaje sve krhkija kako se Tramp primiče vlasti.
Konačni udarac Bajdenu i vladajućoj Demokratskoj partiji mogao bi da nanese upravo poraz u Ukrajini.
Nedavno je RAND Corporation ubedljivo opisala sve rizike produžavanja ukrajinskog sukoba i dala savet Vašingtonu „kako da izbegne dug rat“.
Sjedinjene Države se plaše drugog Avganistana: što ukrajinski sukob duže traje, to može SAD suočiti sa sramnijim porazom. Otuda svi ovi snovi da će Moskva sada eskalirati i da će je tada konačno moći „kažnjavati”.
Vojna konfrontacija sa NATO, prema američkim stratezima, uplašiće narod Rusije, a to će otvoriti mogućnosti za unutrašnje turbulencije i promenu vlasti u Kremlju.
Drugim rečima, upravo američkim vlastima je hitno potrebna eskalacija u Ukrajini. U suprotnom, u svojoj zemlji će imati turbulencije i promene režima. Stoga se od njih mogu očekivati nove provokacije koje će biti predstavljene kao eskalacija od strane Moskve.
A nespremnost Rusije da krene stepenicama eskalacije, u informacionom polju će dovesti i do dreke: „gde su vam crvene linije?“
Međutim, Rusija je kroz sve to uspešno prolazila.
Glavni zaključak iz izveštaja RAND Corporation je ovaj: strateški protivnici Rusije apsolutno nisu u stanju da predvide dejstva Moskve, što i sami priznaju.
Ti momci su se potpuno izgubili u ratnoj magli, neka im je sa srećom.
Najvažnije naše objave potražite na našem kanalu na Telegramu
Autor: Viktorija Nikiforova, RIA Novosti
(Fakti)
[adsenseyu4]