Naslovnica SPEKTAR Sjedinjene Države su ušle u konfrontaciju sa Kinom ali su zaboravili samo...

Sjedinjene Države su ušle u konfrontaciju sa Kinom ali su zaboravili samo jednu činjenicu

Sjedinjene Države, ulazeći u plansku konfrontaciju sa Kinom, previdele su jednu izuzetno važnu činjenicu.

Trgovinski rat sa Pekingom, koji američki predsednik Donald Tramp namerno pokreće, može imati vrlo negativan uticaj na sektor visoke tehnologije, koji američkom budžetu donosi ogromnu dobit.

[adsenseyu1]

Činjenica je da je proizvodnja mikroelektronike nemoguća bez upotrebe retkih metala zvanih „retka zemlja“. 38% svetskih rezervi koncentrisano je u Kini. Trenutno je Kina sa udelom od 63% proizvodnje nesumnjivi lider u proizvodnji ovih materijala.

Američko rukovodstvo, dobro znajući da je zemlja čvrsto postavljena na „korišćenju retke zemlje“ iz Kine, 2020. godine je iz budžeta izdvojilo preko 200 miliona dolara za razvoj sopstvene proizvodnje.

[adsenseyu4]

Pentagon danas finansira kompanije koje posluju u Teksasu i Kaliforniji. Istovremeno, planovi američke vlade uključuju oživljavanje polja Mountain Pass, koje je najveće u Sjedinjenim Državama.

Pored sopstvene proizvodnje, Vašington se oslanja i na Australiju, kojoj takođe ne smeta da se reši kineske zavisnosti od visokih tehnologija. Inače, Kanbera poseduje otprilike jednu šestinu svih svetskih rezervi retke zemlje.

Ipak, danas je teško reći da li će Sjedinjene Države izaći kao pobednici iz bitke sa Kinom, čak i sa tako ozbiljnim saveznikom. Neki stručnjaci veruju da Amerikanci moraju uložiti više od milijardu dolara i potrošiti najmanje 10 godina da izjave da nisu zavisni od Kine.

Značajno je da se retki zemaljski metali nalaze i na teritoriji Ruske Federacije. Uprkos činjenici da Moskva ima dobre odnose sa Pekingom i da ne preti da ostane bez ovih metala, planira se izgradnja specijalizovanog preduzeća u regiji Murmansk, koje će do 2024. godine morati da pokrene proizvodne kapacitete.

Šta su egzotičnih metali zvani „retka zemlja“

Retka zemlja postala je tražena roba na međunarodnim tržištima. Ti skupi minerali važni su kao sastojci delova za savremene elektronske uređaje, uključujući baterije za električna vozila.

Mobilni telefoni, tablet kompjuteri, video igrice, 3D televizori – praktično svi savremeni uređaji, kao i kritično važna vojna oprema, sadrže delove sagrađene uz pomoć grupe egzotičnih metala zvanih „retke zemlje“.

Ako se prisetite Periodnog sistema elemenata, retke zemlje ili lantanoidi su grupa od 17 elemenata sa sličnim karakteristikama, ali različitim od drugih metala. Te osobine su ih i učinile toliko traženim.

Na zemlji ima nekoliko nalazišta na kojima su prirodni geološki procesi koncentrisali veće količine retkih zemalja u obliku kristala. Ali kako potražnja za njima raste postalo je ekonomski isplativo otvarati nalazišta sa čak i malim procentom ovih metala.

Nekadašnje nalazište rude gvožđa u kineskoj pokrajini Mongoliji sada je najveće nalazište lantanoida, na kome se vadi 90 odsto svetske proizvodnje. Separacija tih metala od drugih minerala komplikovan proces.

Webtribune.rs